Studenckie inicjatywy artystyczno-naukowe w Polsce

Studenckie inicjatywy mają coraz bardziej znaczący wpływ na kulturę w Polsce, jednak nie cieszą się należytą popularnością. W naszym kraju odbywa się wiele ważnych wydarzeń organizowanych przez studenckie Koła Artystyczne i Naukowe polskich uczelni muzycznych, ale z pewnością byłoby ich dużo więcej.

Niestety część pomysłów i planów studentów nie zostaje sfinalizowana przede wszystkim z braku poparcia i bierności władz uczelnianych. Najczęstszym problemem jest brak wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów związanych z organizacją naukowo-artystycznego wydarzenia. Pocieszające jest, że tym najbardziej zdeterminowanym, odpornym na tego typu przeciwnościom organizacjom studenckim udaje się działać i to w imponujący sposób. Osobiście chylę czoło przed Studentami i ich Opiekunami, którzy tak wiele wkładają swojej energii i pracy w tworzeniu naprawdę ważnych dla polskiej kultury i nauki inicjatyw. Pokrótce napiszę o paru z nich.

Niezwykle inspirujące okazało się wydarzenie zorganizowane 22-23 listopada w 2012 r. przez Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. I Ogólnopolska Konferencja Naukowa NEOFONIA skupiła w jednym miejscu przedstawicieli czołowych ośrodków akademickich z całej Polski wokół tematyki naszej rodzimej muzyki współczesnej. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu spotkałam się z bardzo ciepłym przyjęciem, wspaniałą gościną, doskonałą organizacją wszystkich zaplanowanych punktów Konferencji. Wystąpienia wszystkich prelegentów były bardzo interesujące i przebiegały na wysokim poziomie, podobnie jak Koncert Kompozytorski. Przedstawicielom Koła Artystyczno-Naukowego, a w szczególności Ewie Fabiańskiej i Magdalenie Piotrowskiej oraz ich Opiekunom prof. Zbigniewowi Kozubowi i prof. Janinie Tatarskiej należą się wyrazy uznania za tak wyśmienicie zorganizowane wydarzenie. Szkoda, że w Polsce tego typu studenckie sympozja odbywają się tak rzadko, całe szczęście są jednak studenci, których determinacja i zaangażowanie pozwala na realizację tych bardzo ważnych przecież dla naszej kultury i edukacji inicjatyw naukowych. Nie wyobrażam sobie, by poznańska "Neofonia" nie miała w przyszłości swojej kontynuacji. Rozmach z jakim była przygotowana jej pierwsza edycja może bez problemu rozszerzyć się na zasięg międzynarodowy, czego Organizatorom serdecznie życzę.

Z podziwem obserwuję działalność Koła Naukowego Oboistów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

23-24 lutego 2013 r. w katowickiej Akademii Muzycznej rozpocznie się II edycja Studenckiej Konferencji Obojowej, tym razem można śmiało mówić o wymiarze międzynarodowym, gościem specjalnym będzie bardzo ceniony w świecie oboista wirtuoz - Washington Barella. Wszelkie informacje dla zainteresowanych dostępne są TU.

Równie ciekawie zapowiada się też Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa, organizowana przez Katedrę Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej oraz Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej we Wrocławiu, która odbędzie się już niebawem 13-14 marca 2013 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Klasyka XX wieku?”, co z pewnością przyczyni się do bardzo szerokiego spojrzenia i wymiany myśli teoretycznej na tematy bardzo aktualne, rozstrzygające między innymi o tym, jaką właściwie twórczość XX-wieczną można już uznać za klasyczną, a którą za tkwiącą w więzach postmodernizmu. Na pewno z racji „Roku Witolda Lutosławskiego” nastąpi chwila głębszej refleksji nad twórczością tego jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki ostatniego stulecia.

Myślę, że warto interesować się i wspierać inicjatywy studentów akademii muzycznych i innych uczelni wyższych w Polsce. W młodych ludziach drzemie ogromny potencjał, wielu z nich potrafi go wspaniale wykorzystać. Rola organizowanych przez nich sympozjów i konferencji naukowych jest bardzo znacząca, pora zwrócić uwagę właściwych podmiotów i instytucji do popularyzowania i pomocy w organizacji tego typu działań.

Emilia Ogonowska-JAroń (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy)

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.02.13, autor: emiart)
Tagi: konferencja, muzyka, kultura, edukacja, teoria muzyki, obój
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia