Studium obiektu: Jan Wnęk w MEK

Przez dwa dni – 2 i 3 lutego 2013 roku – w Muzeum Etnograficznym w Krakowie prezentowane będą prace autorstwa Jana Wnęka, rzeźbiarza ludowego i pioniera lotnictwa. Oddanie im przestrzeni cichej i kontemplacyjnej to zaproszenie do przyjrzenia się detalowi, wniknięcia w strukturę materiału, odczytania znaczeń ukrytych w gestach figur przedstawiających świętych, kolorystyce ich szat.

Rzeźby Jana Wnęka (1828–1869) prezentowane były dokładnie cztery lata temu jako pierwsze w Muzeum Etnograficznym w Krakowie „Studium obiektu” – nową wówczas formę pracy ze zbiorami, miejsce spotkania i uważnego patrzenia.

Jan Wnęk urodził się w 1828 roku w rodzinie chłopskiej, we wsi Kaczówka (pow. Dąbrowa Tarnowska). Wykonał około trzystu rzeźbionych i płaskorzeźbionych figur do kaplic Drogi Krzyżowej i innych kapliczek w otoczeniu kościoła w Odporyszowie. Realistyczne figury, starannie polichromowane, przedstawiają sceny z życia Świętej Rodziny, Męki i Zmartwychwstania Chrystusa. Według legendy twarze wielu rzeźb to sportretowane, bliskie Wnękowi osoby. Jedna z nich, przedstawiająca proroka Symeona, podobno ukazuje twarz samego artysty. Większość prac uległa zniszczeniu. Te, które się zachowały, można zobaczyć w Odporyszowie w przykościelnym muzeum. W kolekcji Muzeum Etnograficzne w Krakowie znajduje się dziesięć jego prac.

W zbiorach Muzeum jest też model skrzydeł, wykonany w 1956 roku, w pracowni konserwatorskiej MEK. Jego autorzy posłużyli się opisem sporządzonym przez Tadeusza Seweryna, który w latach trzydziestych XX wieku prowadził badania terenowe na Powiślu Dąbrowskim. Natrafił wówczas na relacje o niezwykłym człowieku ogarniętym pasją latania. Otóż w 1866 roku, używając drewna, płótna i rzemieni, Jan Wnęk zbudował lotnię wzorowaną na skrzydłach ptaka. Przytwierdzony do konstrukcji o rozpiętości kilku metrów, wykonywał skoki z wieży kościelnej w Odporyszowie. Wzbudzał sensację wśród mieszkańców wsi, pisały o tym gazety. Najdłuższe loty ślizgowe Wnęka dochodziły nawet do trzech kilometrów. Niestety, 10 czerwca 1869 roku w uroczystość Zielonych Świąt odbył lot, który zakończył się upadkiem. Ciężko ranny Wnęk wkrótce zmarł. Choć do czasów współczesnych ocalały wyłącznie opowieści o „Ikarze znad Dunajca”, wielu znawców historii lotnictwa uważa Jana Wnęka za pioniera latania.

Muzeum Etnograficzne Krakowa - Ratusz  Wolnica 1

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.01.13, autor: paulinaedguy)
Tagi: Muzeum Etnograficzne Kraków, Jan Wnęk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia