Spotkanie w ramach projektu "Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO"

Spotkanie w ramach projektu Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej 20 grudnia o godz. 18:00.

WALKI KLASOWE KAPITALIZMU
Gość Laboratorium: Prof. Sławomir Magala
Prowadzenie: Edwin Bendyk
Architektura przestrzeni projektu: Jakub Szczęsny

Spotkanie tłumaczone symultanicznie na język angielski

Dyskusja jest połączona z promocją książki Prof. Sławomira Magali Walka klasowa w bezklasowej Polsce, wydanej w 2012 roku przez Europejskie Centrum Solidarności.

Kolejne wizje społeczeństwa bezklasowego, a więc i bezkonfliktowego kończą się katastrofą. Komunizm pragnął zapewnić bezklasową równość likwidując własność prywatną i tworząc Nowego Człowieka. Mimo pierekowki, jakiej poddano miliony ludzi w Gułagu i na polach Kambodży, nie udało się. Odpowiedzią na czerwony komunizm miał być komunizm kapitału, neoliberalny projekt uwłaszczenia wszystkich poprzez masowy akcjonariat i własność mieszkań. W rezultacie doszło do prywatyzacji zasobów wspólnych, destrukcji sfery publicznej, koncentracji kapitału i bezprecedensowego wzrostu nierówności. Główną ofiarą utopii komunistycznej stała się paradoksalnie klasa robotnicza, której hegemonia miała zastąpić podziały klasowe społeczeństwa kapitalistycznego. Główną ofiarą utopii neoliberalnej stała się klasa średnia, która miała rozpuścić w sobie klasę robotniczą wraz z drzemiącą w niej energią gniewu i buntu. Czy nie czas wobec tych dziejowych katastrof przypomnieć wielką innowację społeczną, jaką był ruch Solidarności, który powstał w wyniku "walk klasowych w bezklasowym społeczeństwie PRL". Czy nie warto sprawdzić, czy w jego praktykach, etyce, filozofii nie kryją się idee warte odświeżenia dziś, gdy ponownie pytamy o możliwość życia razem i sprawiedliwość.
Przewodnikiem w tym poszukiwaniu będzie Prof. Sławomir Magala, który jako Stanisław Starski opublikował w 1982 r. w USA książkę Class struggle in classless Poland, jedną z pierwszych socjologicznych analiz rewolucji Solidarności.

Prof. Sławomir Magala wykłada międzykulturowe zarządzanie na Wydziale Zarządzania Organizacją i Personelem w Rotterdam School of Management na Erasmus University w Rotterdamie. Jest redaktorem naczelnym The Journal of Organizational Change Management. Jest autorem Cross Cultural Competence (Routledge, 2005) oraz The Management of Meaning in Organizations (Palgrave Macmillan, 2011). Publikuje regularnie w wiodących pismach branżowych takich jak The European Journal of Cross-cultural Competence and Management, Organization Studies, The European Journal of International Management, Public Policy, Critical Perspectives on International Business oraz Human Resources Development International. Prof. Sławomir Magala jest członkiem redakcji The Qualitative Sociology Review oraz jednym z założycieli International Association for Cross-Cultural Competence in Management.

Laboratorium Przyszłości jest projektem wieloelementowym, o charakterze work in progress. Składają się na niego wystawy, prezentacje, performanse, pokazy filmowe, konferencje, warsztaty, wykłady i dyskusje. W przestrzeni Zamku Ujazdowskiego powstaje aktywna platforma do rozmów, formowania opinii i koncepcji wśród polityków, naukowców, filozofów, ekonomistów, socjologów oraz artystów zainteresowanych tematyką przyszłości.

Projekt RAZEM / OSOBNO skupia się na społeczeństwie przyszłości: relacjach jednostki i grupy, możliwych typach organizacji społecznej i partycypacji w świecie, przeciwstawnych tendencjach, które mogą mieć wpływ na to, jak potoczy się życie społeczne i jakie przyjmie formy. Laboratoryjna, eksperymentalna formuła, umożliwiająca nawarstwianie i dodawanie poszczególnych elementów służyć ma poszerzaniu możliwości refleksji i budowaniu długofalowego dialogu pomiędzy zaproszonymi ekspertami, artystami i publicznością. Sztuka i nauka traktowane są tu na równi jako narzędzia do badania i projektowania społecznej zmiany, wyobrażania i opracowywania alternatywnych scenariuszy dla społeczeństwa jutra.

Spotkania w ramach projektu Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO odbywają się w każdy czwartek.

Przy projekcie współpracują:
Edwin Bendyk
Mirosław Filiciak
Kaja Pawełek
Tadeusz Sobolewski
Jakub Szczęsny
Joanna Szwajcowska

Koordynacja: Małgorzata Garapich

Transmisja telewizyjna na żywo w CSW TV: www.csw.art.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.12.12, autor: blackrose)
Tagi: Laboratorium Przyszłości: RAZEM / OSOBNO,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia