The New York Jewish Film Festival 2013

W terminie od 9 do 24 stycznia potrwa 22 edycja New York Jewish Film Festival. Do festiwalowego programu zakwalifikowały się także polskie filmy.

10 stycznia odbędzie się pokaz The Yellow Ticket, z jedną z największych gwiazd kina niemego, Polką Polą Negri w roli głównej. Projekcji towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana do filmu muzyka na żywo w wykonaniu skrzypaczki Alicii Svigals – laureatki nagrody Grammy i założycielki słynnej grupy klezmerskiej The Klezmatics, oraz Marylin Lerner, cenionej kanadyjskiej pianistki jazzowej.

16 stycznia odbędzie się amerykańska premiera dokumentu Zuzanny Solakiewicz Jorcajt. Bohaterem Jorcajt jest Meir Moszkowicz, od trzydziestu lat podróżujący z Izraela do Polski z pielgrzymką do zapomnianego grobu cadyka na cmentarzu w Gorlicach na Podkarpaciu. Meir nie ma żadnych rodzinnych związków z Gorlicami – jego przodkowie pochodzą z Węgier i Rumunii, nie zna nawet języka polskiego. Jego doroczna, wielogodzinna podróż i zaangażowanie, z jakim opiekuje się zaniedbanymi grobami i walczy o odrestaurowanie starego cmentarza to niebywałe świadectwo potęgi transcendentnej wiary i głębi jego osobistych uczuć.

21 stycznia również będzie miał miejsce światowy debiut krótkometrażowego filmu Wyrzutki w reżyserii Sławomira Grunberga. Wyrzutki to wstrząsający dokument o desperackich próbach ratowania żydowskich dzieci z transportów do hitlerowskiego obozu zagłady w Treblince. Film Grunberga składa się z zapisów rozmów ze świadkami dramatycznych wydarzeń, jakie w 1943 roku miały miejsce w podbiałostockiej miejscowości Łapy, gdzie na krótki postój zatrzymywały się pociągi wiozące więźniów do Treblinki. Zdesperowani rodzice niemowląt i małych dzieci wykorzystywali ten moment, aby ratować je, wyrzucając z pociągu.

Widzowie tegorocznej edycji festiwalu obejrzą także pięć filmów autorstwa Franciszki i Stefana Themersonów, wybitnych postaci XX-wiecznej awangardy i prekursorów polskiego kina eksperymentalnego. Na program złożą się filmy z lat 30 i 40: Przygoda człowieka poczciwego (1937); Wzywamy Pana Smitha (1943) oraz Oko i ucho (1944-45).

Atrakcją przeglądu będą dwa remake’i zaginionych filmów polskich twórców: Apteki z 1930 rokui i Drobiazgu melodyjnego z 1933 roku, zrealizowane przez Amerykanina Bruce’a Checefsky’ego – Pharmacy (2001) i Moment Musical (2006).

The New York Jewish Film Festival 2013
Od 9 do 24 stycznia 2013 roku
Nowy Jork

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.12.12, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: The New York Jewish Film Festival 2013, kin, film, żydowski,
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia