Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo

Od 2 grudnia w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo. Kuratorami ekspozycji są Alicja Andrzejewska-Zając i Francisco Tomas.

Wystawa Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo” prezentuje graficzne arcydzieła trzech wielkich artystów, którzy w czarno-białym świecie akwaforty wznieśli się na najwyższe szczyty. Każdy z nich tworzył w innej epoce i każdy odniósł wielki sukces. Byli tak różni, a jednak w swym bezkompromisowym poszukiwaniu prawdy niezwykle podobni. To właśnie grafika dała im możliwość szczerej i bezpośredniej wypowiedzi, niezależnej od oczekiwań i wpływów zleceniodawców. Ich wizja człowieka – słabego, targanego namiętnościami i ograniczonego zmysłami, poddanego niezmiennym regułom, które od wieków rządzą światem – pozostała aktualna i przemawia pełnym głosem także do dzisiejszego odbiorcy.

Z Museo del Grabado de Goya w Fuendetodos koło Saragossy, zarządzanego przez Fundación Fuendetodos Goya w Fuendetodos, pochodzą dwa cykle Goi: Okropności wojny (1810-1815). Pierwsze wydanie, ukończone w marcu 1863 roku w pracowni Laurenciano Potenciano Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Fernando oraz Kaprysy (1796-1799), piąte wydanie, 1881-1886. W zaprojektowanej w Zielonej Bramie przestrzeni ekspozycyjnej, zaprezentowanych zostanie 160 rycin Goi wraz z akwafortami Jacquesa Callot’a z cyklu Les Grandes Miseres de la Guerre i 16 pracami Gambattisty Tiepola z Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.

Francisco Goya rozpoczął pracę nad swoim pierwszym cyklem graficznym w wieku 51 lat, w 1797 roku. Być może wpływ na wyobraźnię Goi miało graficzne dzieło weneckiego artysty Giovanniego Battisty Tiepola, który w latach 60. XVIII wieku pracował na dworze Karola III w Madrycie. Akwafortowe serie Capricci i Scherzi di Fantasta Tiepola, które można oglądać na wystawie, wciąż pozostają nierozwikłaną tajemnicą. Kiedy przyglądamy się temu dziełu i porównujemy je z Los Caprichos młodszego Goi, dostrzegamy nie tyle związki formalne, choć i te są obecne, co niezwykłe oswobodzenie wyobraźni i pełną niesamowitości atmosferę, niczym z sennego koszmaru.

W 1810 roku, dwa lata po rozpoczęciu konfliktu francusko-hiszpańskiego, Goya rozpoczął pracę nad serią znaną jako Los Desastres de la Guerra (Okropności wojny). Po raz pierwszy w historii sztuki wojna ukazana została oczami ofiar – nie jako potyczka zbrojna czy sceny heroicznych zwycięstw, ale jako nieusprawiedliwione okrucieństwo, którego obraz przekroczył dotychczas akceptowalną formę.

Autorką koncepcji wystawy jest Pani Alicja Andrzejewska- Zając z Pracowni Rycin Oddziału Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Gdańsk. Wraz z kustoszem muzeum z Fuendetosos, Panem Francisco Tomasem pełni funkcję kuratora wystawy.

Pokazanie twórczości trzech wielkich artystów jako dialogu umożliwia przedstawienie wątków podejmowanych przez Goię w prezentowanych na wystawie cyklach rycin w perspektywie ich źródeł w dużo wcześniejszej twórczości Callota i nawiązań do rycin Tiepola. Dialog między mistrzami jest widoczny nie tylko w formalnych i ikonograficznych nawiązaniach Goi do cyklu rycin Callota i Tiepola, ale przede wszystkim w trwałości pewnych, wciąż dyskutowanych na przestrzeni wieków uniwersalnych problemów dotyczących natury człowieka w czasach wojny i pokoju.

Dzięki takiej koncepcji zaprezentowania dwóch pełnych cyklów Goi, przygotowana ekspozycja zyskała więcej znaczeń, a Muzeum Narodowe w Gdańsku – znakomitą okazję do pokazania dzieł znajdujących się w swoich bogatych zbiorach rycin z pierwotnej kolekcji Jacoba Kabruna.

Dyrektor naukowy wystawy: Carlos Gonzales Lopez

Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo
Wernisaż: 1 grudnia 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 28 lutego 2013 roku
Muzeum Narodowe, Oddział Zielona Brama
ul. Długi Targ 24
Gdańsk

Kuratorzy wystawy: Alicja Andrzejewska-Zając, Francisco Tomas

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.11.12, autor: blackrose)
Tagi: Dialog Mistrzów. Callot – Goya – Tiepolo, wystawa,Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia