Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY

22 listopada w Muzeum Etnograficznym w Toruniu rozpocznie się 5. edycja Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY.

Podczas tegorocznej, 5. Edycji Festiwalu Antropologii Wizualnej ASPEKTY, prezentowane będą filmy, które wpisują się w nurt antropologii naglącej. Dzięki międzynarodowemu charakterowi festiwalu pokazane zostaną filmy z różnych stron świata – spośród 200 nadesłanych obrazów organizatorzy wybrali 23 propozycje, w których można śledzić bieżące procesy zmian społeczno-kulturowych. Wszystkie filmy powstały po 2007 roku, dotykają więc tematów współcześnie ważnych.

W dobie przemian cywilizacyjnych, globalizacji, migracji, problemów tożsamościowych, ważne jest, aby nie przeoczyć przeobrażeń, którym ulegają poszczególne społeczności. Część filmów traktuje również o przeszłości. Ich autorzy docierają do ostatnich świadków, dzięki którym można poznać minione postacie kultury. Jest to szczególnie istotne, ponieważ bez ich znajomości trudno jest zrozumieć świat współczesny.

W programie dominują filmy, których autorzy prezentują podejście emiczne w badaniu kultur. Starają się uchwycić kulturę od środka, przedstawić ją oczami samych użytkowników. Są wewnętrznymi obserwatorami i interpretatorami danej kultury.

O znaczeniu antropologii wizualnej oraz filmu antropologicznego będzie można dowiedzieć się więcej od dr. Sławomira Sikory, teoretyka oraz praktyka, który wygłosi wykład pt. Czy film antropologiczny istnieje?

Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY jest corocznym wydarzeniem, którego głównym celem jest promocja i prezentacja filmów z zakresu antropologii wizualnej. Według organizatorów antropologia wizualna jest nie tylko dziedziną naukową – jest specyficznym rodzajem prezentacji ludzi, ich kultury, zwyczajów, życia codziennego, który charakteryzuje się niesamowitą wrażliwością i subtelnością w opisie ludzkiego życia. Ten właśnie sposób widzenia ludzi i ich codziennego życia organizatorzy pragną przybliżyć nie tylko antropologom, ale także tym wszystkim, którzy chcą spojrzeć na społeczności ludzkie z większym zrozumieniem. Antropologia wizualna to bowiem nie tylko opis ludzkiej kultury, to także próba jej zrozumienia, uchwycenia jej ulotności i wieloznaczności

Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY organizowany jest od 2007 roku. Dwie pierwsze edycje Festiwalu odbywały się wyłącznie jako pokazy filmów. Od roku 2009 Festiwal prowadzi konkurs na najlepszy film antropologiczny.

Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY
22-25 listopada 2012 r.
Muzeum Etnograficzne

Dodaj artykuł do:
(dodano 16.11.12, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Festiwal Antropologii Wizualnej ASPEKTY, Muzeum Etnograficzne, etno, film
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia