OPPA 2012 - 30. Międzynarodowy Festiwl Bardów

OPPA 2012 - 30. Międzynarodowy Festiwal Bardów to kilkudniowe święto piosenki w pełni autorskiej - takiej, w której liczy się przede wszystkim osobisty, w pełni świadomy swej wagi i odrębności przekaz artysty, wyrażony własnymi słowami i muzyką. OPPA to festiwal niekomercyjny, który jest odpowiedzią środowiska bardów na tandetę masowej rozrywki.

Od swych narodzin w 1978 r. OPPA stała się jedną z najważniejszych imprez piosenkarskich w Polsce.

OPPA, to jedyny w kraju festiwal, gdzie każdy wykonawca jest także autorem tekstu i kompozytorem muzyki. Ma ustaloną wysoką renomę, jest jednym z najważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce, co roku skupia uwagę publiczności spragnionej innej formy rozrywki, niż ta lansowana przez komercyjne media. Więcej na stronie oppa.pl

Tegoroczny festiwal potrwa tradycyjnie 9 dni. 17 listopada odbędzie się pierwszy koncert konkursowy, tzw. Półfinał, w którym kilkudziesięciu uczestników z Polski i z zagranicy zaprezentuje swoje najlepsze piosenki, a ci z nich, którzy okażą się najbardziej interesujący, przejdą do Wielkiego Finału, który odbędzie się następnego dnia.

18 listopada w Wielkim Finale Jury wyłoni laureatów tzw. „Złotej Piątki OPPA”, a po wysłuchaniu wszystkich ich utworów wybierze zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Jej laureatowi organizatorzy Festiwalu dofinansują nagrania studyjne kwotą 6000 zł oraz wytłoczą 1200 egzemplarzy jego autorskiej płyty. Na początku drugiej części koncertu Wielki Finał wystąpi Przemysław Kmietjan, laureat „Grand Prix OPPA” z 2011 roku.
Obydwa koncerty konkursowe odbędą się w Domu Kultury Śródmieście, ul. Smolna 9, Półfinał od godz. 16:00, a Wielki Finał od godz. 15:00. W Jury OPPA 2012 zasiądą: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), Jaga Koftowa, Barbara Podmiotko, Adam Sławiński, Jakub Sienkiewicz, Tomasz Szwed i Piotr Bakal.

19 listopada o godz. 19:00 zapraszamy do Muzeum Niepodległości na koncert z cyklu „Bardowie bez granic”. Zgodnie z koncepcją tego cyklu realizowanego do tej pory w ramach festiwalu OPPA, artyści w nim występujący reprezentują różne spojrzenia na piosenkę autorską i różne koncepcje artystyczne. Teksty piosenek bardów zagranicznych są przetłumaczone na język polski i wyświetlane na dużym ekranie w czasie występów ich twórców. W tym roku naszymi gośćmi są: Aleksander BAL, rosyjskojęzyczny bard z Mohylewa na Białorusi; Manfred MAURENBRECHER, niemiecki liedermacher uważany za jednego z najlepszych poetów piosenki w Niemczech oraz Krzysztof DAUKSZEWICZ, którego chyba nie musimy przedstawiać.

20 listopada o godz 19:00 zapraszamy do Piwnicy na Wójtowskiej na koncert „Zegar z Kukułką – reaktywacja”. Po 30 latach reaktywuje się jedna ze znanych grup działających w środowisku tzw. piosenki studenckiej na przełomie 70. i 80. lat ubiegłego wieku. Jej trzonem są śpiewający autorzy: Ewa Gaworska i Marek Majewski. Ewa – na co dzień naukowiec i wykładowca filologii polskiej, poetka, autorka wspaniałych lirycznych piosenek znanych i śpiewanych do dziś, jak np. „Ballada na drogi złe”, Stacja jutro”, czy „Dom w górach”. Marek – zawodowy satyryk, nie stroniący jednak od twórczości lirycznej i balladowej. I właśnie w tym nurcie specjalizował się przed laty zespół Zegar z Kukułką. W programie znajdą się stare i nowe piosenki.

21 listopada o godz. 20:00 zapraszamy do Tawerny Żeglarskiej „Korsarz” na koncert duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska w piosenkach Bułata Okudżawy. Będzie to pierwszy z dwóch koncertów poświęconych Bułatowi Okudżawie dla uczczenia 15 rocznicy śmierci Artysty. Andrzej Korycki, to autor, kompozytor i pieśniarz wywodzący się z nurtu piosenki żeglarskiej. Wraz z Dominiką Żukowską przygotowali i wykonują od kilku lat cieszący się wielkim uznaniem publiczności program złożony z piosenek Bułata Okudżawy.

22 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Ochoty na drugi wieczór w hołdzie legendarnemu bardowi. O godz. 18:00 w klubie „Mam Ochotę” odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o Bułacie Okudżawie. Film przedstawia unikatowe nagrania z koncertów Artysty z archiwum Gosteleradio, pochodzące z różnych lat. Są tam najsłynniejsze utwory poety i pieśni mniej znane w Polsce, od bardzo wczesnych interpretacji po późne występy bardzo już dojrzałego Artysty, okraszone filozoficzną zadumą i czasem gorzką, to znów ironiczną refleksją nad światem i ludźmi. Film zawiera fragmenty wywiadu z Bułatem Okudżawą, w którym poeta odpowiada na fundamentalne pytania dotyczące jego twórczości, a także obszerne fragmenty jednego z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów koncertu w Centralnym Domu Literata w Moskwie z 1992 r. Bułat Okudżawa zaśpiewał wówczas swe stare i nowe utwory, odpowiedział również na liczne pytania z sali.
Zaraz po zakończeniu projekcji, o godz. 20:00 w sali widowskowej Ośrodka Kultury Ochoty odbędzie się koncert pieśni Bułata Okudżawy w polskich tłumaczeniach. Tekst biograficzny o Artyście specjalnie dla tego koncertu napisała najwybitniejsza w naszym kraju znawczyni tematu – Anna Żebrowska, a czytać będzie Krystyna Czubówna. Piosenki Okudżawy zaśpiewają: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Andrzej Ozga i Aleksander Trąbczyński. Akompaniować będzie zespół pod kierownictwem Artura Krawczyka (kontrabas, aranżacje) w składzie: Maciej Chwała (piano), Marcin Dąbrowski (gitara), Rafał Grząka (akordeon).

23 listopada, o godzinie 19:00 zapraszamy do Studia im. Agnieszki Osieckiej na Koncert Galowy pt. „Premiery i Interpretacje OPPA 2012”. Jest to tradycyjny, dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami wystąpi kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybierze najlepszą piosenkę premierową. W drugiej części piosenki sławnych bardów zagranicznych zaprezentowane zostaną w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.
Wystąpią: Marek Andrzejewski, Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Krzysztof Jurkiewicz & SCOB, Tomasz Kordeusz, Jacek Łapot, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Karol Płudowski, Jakub Sienkiewicz, Basia Stępniak-Wilk i Tomasz Szwed. W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka. Prowadzi – Jacek Łapot.

24 listopada, o godzinie 19:00 zapraszamy do Studia im. Witolda Lutosławskiego, na Wielki Koncert Jubileuszowy 30. OPPA. Będzie to prawdziwa retrospektywa Festiwalu poprzez jego trzydzieści edycji. Wystąpią niemal wszyscy laureaci głównych nagród od 1978 roku do 2011: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Jacek Kleyff, Bogusław Diduch, Ryszard Makowski, Tomasz Olszewski, Konrad Materna, Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, Ewelina Marciniak, Małgorzata Wojciechowska, Michał Rogacki, Tatiana Bielanohaja, Mateusz Rulski, Dominika Barabas, Kamil Wasicki i Przemysław Kmietjan. Akompaniuje zespół Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie – Paweł Sztompke.

Jako swego rodzaju post scriptum do festiwalu OPPA, zachęceni trzyletnim doświadczeniem, organizujemy w niedzielę 25 listopada koncert pt. „oFF OPPA”. Jest to scena otwarta, przeznaczona dla tych wszystkich twórców piosenek autorskich, którzy mają ochotę na niej wystąpić. Nie ma tu żadnej selekcji, a jedynym ograniczeniem może być czas przeznaczony na występ, bo koncert, który rozpocznie się o godz. 15:30 musi się zakończyć przed północą. oFF OPPA, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w art-club praCoVnia, przy ul. Popiełuszki 16.

Na wszystkie koncerty OPPA 2012 - 30. Międzynarodowego Festiwalu Bardów serdecznie zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada.

OPPA 2012 - 30. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW

PROGRAM

17.11.2012 – DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 16:00
PÓŁFINAŁ KONKURSU OPPA 2012
Każdy z uczestników wykonuje dwa utwory z własnym tekstem i własną muzyką. Prezentacje ocenia Rada Artystyczna OPPA, kwalifikując najlepszych do Wielkiego Finału. Prowadzenie Mariusz „Rosół” Ziółkowski.
Wstęp wolny.

18.11.2012 – DOM KULTURY ŚRÓDMIEŚCIE, ul. Smolna 9, godz. 15:00
WIELKI FINAŁ KONKURSU OPPA 2012
Każdy z finalistów wykonuje dwa utwory. Prezentacje ocenia Jury OPPA, które wyłania „Złotą Piątkę” laureatów. Po przerwie śpiewa EGON ALTER - laureat Grand Prix im. Jonasza Kofty OPPA 2011. Następnie tegoroczni laureaci wykonują po trzy utwory - różne od wcześniej prezentowanych. Po drugiej przerwie Jury OPPA ogłasza pełny werdykt oraz zdobywcę Grand Prix im. Jonasza Kofty. Prowadzenie Mariusz „Rosół” Ziółkowski.
Skład Jury OPPA 2012: Ewa Paczoska (przewodnicząca), Barbara Podmiotko, Jaga Koftowa, Adam Sławiński, Jakub Sienkiewicz, Tomasz Szwed i Piotr Bakal.
Wstęp wolny

19.11.2012 – MUZEUM NIEPODLEGŁOŚCI, Al. Solidarności 62, godz. 19:00
BARDOWIE BEZ GRANIC - koncert międzynarodowy
ALEKSANDER BAL (Białoruś), MANFRED MAURENBRECHER (Niemcy), KRZYSZTOF DAUKSZEWICZ (Polska)
Zgodnie z koncepcją cyklu „Bardowie bez granic” realizowaną do tej pory w ramach festiwalu OPPA, artyści występujący w tym koncercie reprezentują różne spojrzenia na piosenkę autorską i różne koncepcje artystyczne. Teksty piosenek bardów zagranicznych są przetłumaczone na język polski i wyświetlane na dużym ekranie w czasie występów ich twórców.
Bilety: 25 zł. Rezerwacja pod info@oppa.pl

20.11.2012 – PIWNICA NA WÓJTOWSKIEJ, ul. Zakroczymska 11, godz. 19:00
ZEGAR Z KUKUŁKĄ - reaktywacja
Po 30 latach reaktywuje się jedna ze znanych grup działających w środowisku tzw. piosenki studenckiej na przełomie 70. i 80. lat ubiegłego wieku. Jej trzonem są śpiewający autorzy: Ewa Gaworska i Marek Majewski. Ewa – na co dzień naukowiec i wykładowca filologii polskiej, poetka, autorka wspaniałych lirycznych piosenek znanych i śpiewanych do dziś, jak np. „Ballada na drogi złe”, Stacja jutro”, czy „Dom w górach”. Marek – zawodowy satyryk, nie stroniący jednak od twórczości lirycznej i balladowej. I właśnie w tym nurcie specjalizował się przed laty zespół „Zegar z kukułką”. W programie znajdą się stare i nowe piosenki.
Bilety: 25 zł. Zasady rezerwacji na stronie: www.scenapw.sdk.pl

21.11.2012 – TAWERNA ŻEGLARSKA „KORSARZ”, ul. Gostyńska 45, godz. 20:00
ANDRZEJ KORYCKI I DOMINIKA ŻUKOWSKA - piosenki Bułata Okudżawy
Pierwszy z dwóch koncertów poświęconych Bułatowi Okudżawie dla uczczenia 15 rocznicy śmierci Artysty. Andrzej Korycki, to autor, kompozytor i pieśniarz wywodzący się z nurtu piosenki żeglarskiej. Wraz z Dominiką Żukowską przygotowali i wykonują od kilku lat cieszący się wielkim uznaniem publiczności program złożony z piosenek Bułata Okudżawy.
Bilety 10 i 20 zł. Rezerwacja tel: 22 631 04 41


22.11.2012 - OŚRODEK KULTURY OCHOTY, ul. Grójecka 75,
godz. 18:00 – sala klubu „Mam Ochotę” - projekcja filmu dokumentalnego o Bułacie Okudżawie. Film przedstawia unikatowe nagrania z koncertów Bułata Okudżawy z archiwum Gosteleradio (pochodzące z różnych lat). Najsłynniejsze utwory poety i pieśni mniej znane w Polsce. Od bardzo wczesnych interpretacji po późne występy bardzo już dojrzałego artysty, okraszone filozoficzną zadumą i czasem gorzką, to znów ironiczną refleksją nad światem i ludźmi. Film zawiera fragmenty wywiadu z Bułatem Okudżawą, w którym poeta odpowiada na fundamentalne pytania dotyczące jego twórczości, a także obszerne fragmenty jednego z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów koncertu w Centralnym Domu Literata w Moskwie z 1992 r. Bułat Okudżawa zaśpiewał wówczas swe stare i nowe utwory, odpowiedział również na liczne pytania z sali.
Wstęp wolny.
godz. 20:00 - sala widowiskowa - koncert BUŁATOWI OKUDŻAWIE w 15 rocznicę śmierci. Występują: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Andrzej Ozga, Aleksander Trąbczyński, tekst biograficzny o Okudżawie: Anna Żebrowska, czyta Krystyna Czubówna, akompaniuje zespół pod kierownictwem Artura Krawczyka (kontrabas, aranżacje), Maciej Chwała (piano), Marcin Dąbrowski (gitara), Rafał Grząka (akordeon).
Bilety: 20 zł Rezerwacja 22 822 48 70. Przedsprzedaż w kasie OKO.

23.11.2012 - STUDIO MUZYCZNE POLSKIEGO RADIA IM. A. OSIECKIEJ, ul. Myśliwiecka 3/5/7, godz. 19:00
„PREMIERY I INTERPRETACJE” - KONCERT GALOWY OPPA 2012
Dwuczęściowy koncert, w którym w pierwszej części z premierowymi utworami występuje kilkunastu znanych twórców piosenki autorskiej, a publiczność w specjalnym plebiscycie wybiera najlepszą piosenkę premierową.
Druga część, to koncert złożony z piosenek sławnych bardów zagranicznych, które są wykonane w polskich wersjach językowych przez polskich bardów.
Występują: Marek Andrzejewski, Piotr Bakal, Andrzej Brzeski, Krzysztof Jurkiewicz & SCOB, Tomasz Kordeusz, Jacek Łapot, Marek Majewski, Jerzy Mamcarz, Bogusław Nowicki, Andrzej Ozga, Karol Płudowski, Jakub Sienkiewicz, Basia Stępniak-Wilk i Tomasz Szwed.
W obu częściach koncertu artystom akompaniuje zespół pod kierownictwem Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie – Jacek Łapot.
Bilety: 25 zł. Rezerwacja pod info@oppa.pl Sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

24.11.2012 – STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA IM. WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO, ul. Modzelewskiego 59, godz. 19:00
WIELKI KONCERT JUBILEUSZOWY 30. OPPA.
To prawdziwa retrospektywa Festiwalu poprzez jego trzydzieści edycji. Występują niemal wszyscy laureaci głównych nagród od 1978 roku do 2011: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Jacek Kleyff, Bogusław Diduch, Ryszard Makowski, Tomasz Olszewski, Konrad Materna, Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, Ewelina Marciniak, Małgorzata Wojciechowska, Michał Rogacki, Tatiana Bielanohaja, Mateusz Rulski, Dominika Barabas, Kamil Wasicki i Przemysław Kmietjan. Akompaniuje zespół Piotra Matuszczyka (fortepian, aranżacje), w składzie: Lesław Matecki (gitary), Rafał Grząka (akordeon), Mirosław Wiśniewski (bas), Mariusz Mocarski (perkusja). Prowadzenie – Paweł Sztompke.
Bilety: 30 zł. Przedsprzedaż przez portal Polskiego Radia: www.sklep.polskieradio.pl, zakładka: Bilety. Sprzedaż na godzinę przed koncertem w kasie Studia.

25.11.2012 - ART-CLUB „praCoVnia”, ul. Popiełuszki 16, otwarcie - godz. 14:00, start sceny – 15:30
oFF OPPA – scena otwarta
To kilkugodzinny maraton piosenkarski. Wystąpić mają szansę wszyscy, którzy śpiewają piosenki autorskie (własny tekst i muzyka) pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia się. Do tego koncertu nie ma żadnych eliminacji. Jest to również szansa do zaprezentowania się w nieco szerszym repertuarze niż w konkursie. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wstęp wolny.

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.11.12, autor: wanilia)
Dział muzyka
Tagi: OPPA 2012 - 30. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia