Krakowska Galeria Zderzak zaprasza na wystawę "Bogini Nieodpowiedzialności" - prace abstrakcyjne autorstwa Jadwigi Maziarskiej (1913-2003) i Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957). Wystawę będzie można zobaczyć do 15 grudnia 2012 roku.
W „Symbolach przemiany” Jung zamieszcza rycinę drewnianej miski z Kongo, która jest wyobrażeniem łona matki świata. Obejmuje ją rękami i nogami człowieczek, którego przyrodzenie widać u dołu miski.
Tę samą, rzeczywistą miskę zobaczymy na jednym z obrazów Jadwigi Maziarskiej na „Bogini nieodpowiedzialności” - kameralnej wystawie przeznaczonej dla koneserów sztuki nowoczesnej.
Kilka lat temu Barbara Piwowarska opublikowała pracę naukową, w której ujawniła podwójne kodowanie obrazów Maziarskiej. Artystka namiętnie i konsekwentnie wykorzystywała zdjęcia prasowe - motywy ludzkich tłumów, masy rzeczy, mikro- i makrofotografię naukową.
To przyrodoznawcze wejrzenie na świat żywych organizmów, na ich budowę, rozwój i zagładę, było malowane, woskowane, a następnie wystawiane i sprzedawane jako malarstwo abstrakcyjne, dla przeciętnego oka niewiele różniące się od dekoracyjnej i beztreściowej produkcji polskiej nowoczesności (przykładem której jest obecna, hucznie reklamowana wystawa Wojciecha Fangora w MNK).
Maziarską należy oczywiście wydobyć z odmętów salonowej beztreściowości, co już prawie udało się p. Piwowarskiej na wystawie w warszawskim CSW w 2010 roku. Ta niezwykle ambitna wystawa twórczości nestorki Grupy Krakowskiej wydobyła na światło dzienne szereg kolaży i materiałów warsztatowych, ukazując po raz pierwszy jej wyobraźnię symboliczną. Dopiero po tej wystawie, będącej istotnym osiągnięciem intelektualnym, stało się możliwe porównywanie prac Maziarskiej z, dajmy na to, fotografią Johna Heartfielda i kręgiem Bauhausu jako wspólnotą przeżywania i obrazowania świata.
Obecna wystawa w Zderzaku powinna być ostatecznym potwierdzeniem przynależności Maziarskiej do wspólnoty ludzi myślących. Po raz pierwszy zobaczymy abstrakcje Bogini Nieodpowiedzialności zestawione na indywidualnej wystawie z abstrakcjami Nowoczesnego Orfeusza - Andrzeja Wróblewskiego.
Ich dwie prace sąsiadowały ze sobą na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Sztuki w Krakowie w 1948 roku. W jednej z sal umieszczono wówczas przestrzenne modele obojga. Abstrakcje Wróblewskiego są także zapisem przemian w skali kosmicznej, biofizyką form, o co usilnie zabiegano na I Wystawie Nowoczesnych.
A Bogini Nieodpowiedzialności?
Tę nazwę, czy raczej tytuł szlachecki, nadał Jadwidze Maziarskiej jej młodszy kolega z GK Jerzy Bereś, wybitny rzeźbiarz i akcjonista.
Wystawa czynna do 15 grudnia 2012
Galeria czynna wt-sob w godzinach 12-17.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |