Art though gone, beloved ghost?

15 listopada w Gdańsku rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej pod tytułem Art thou gone, beloved ghost?

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu to cytat z wiersza Lewisa Carrolla pt. Phantasmagoria, w wolnym tłumaczeniu: Czyś odeszła, ukochana zjawo? Zapraszamy na cztery noce świetlnego seansu, w którym głównymi aktorami są budynki, kościoły, szlaki wodne i ulice – świadkowie fascynującej historii Gdańska.

Kuratorem tegorocznych Narracji jest pochodzący z Kanady, mieszkający w Stanach Zjednoczonych – Steven Matijcio. Będzie można zobaczyć prace takich artystów jak: Carlos Amorales (Meksyk), Agnieszka Baaske (Polska), Jeremy Blake (USA), Aline Bouvy & John Gillis (Belgia), Oskar Dawicki (Polska), Nathalie Djurberg (Szwecja), Mounir Fatmi (Maroko/Francja), Hanna von Goeler (Niemcy/USA), Claire Harvey (UK), David Hoffos (Kanada), Jago VJ + Pleq (Polska), Christian Jankowski (Niemcy), Anna Królikiewicz (Polska), Gabriel Lester (Belgia/Holandia), Michał Łagowski (Polska), Oko Oto (Polska), Patrycja Orzechowska (Polska), Robin Rhode (RPA), Michal Rovner (Izrael), Hiraki Sawa (Japonia), Roman Signer (Szwajcaria), Guido van der Werve (Holandia), Piotr Wyrzykowski (Polska), Iwona Zając i Krzysztof Topolski (Polska).

Motywem przewodnim Narracji 4 jest Fantasmagoria czyli zbiór zjaw – wczesna forma techniki kinowej popularna w osiemnasto- i dziewiętnastowiecznej Europie. Na ścianach, półprzezroczystych ekranach lub ekranach dymnych w zacienionych barokowych komnatach, zadymionych salach teatralnych i ciemnych zaułkach ulic zręczni iluzjoniści przywoływali szkielety, duchy i gnomy przy pomocy latarni magicznych (uproszczony prototyp dzisiejszego projektora filmowego). To niesamowite widowisko wstrząsało widzami niczym dzisiejsze horrory, ukazując odwiecznie trawiące ich niepokoje w formie przynoszącej im ulgę i ukojenie.

Tegoroczne Narracje to płaszczyzna zmagań z duchami, które na przemian prześladowały i definiowały miasto Gdańsk przez wieki jego skomplikowanej historii. Art thou gone, beloved ghost? to wielkoformatowe projekcje video na styku performance’u, polityki, iluzji oraz pamięci zapisanej w architekturze miasta. Będą one odkrywać, uruchamiać i podważać oniryczne związki Gdańska z jego przodkami – zarówno tymi prawdziwymi jak i wyimaginowanymi. Nie jest ich celem zaprzeczać ani rozwodzić się nad długą i burzliwą historią miasta – mają raczej uczynić Gdańsk sceną prezentacji podwalin, na których zbudowane jest to miasto. Na owe podwaliny składa się zarówno dzisiejsza architektura miasta jak i widma i kształty przeszłości, które razem staną się scenerią dla stworzonej podczas Narracji fantasmagorii dwudziestego pierwszego wieku.

Architektura miasta jest jak soczewka aparatu dokumentująca fascynujący seans historii, w którym głównymi aktorami są budynki, kościoły, szlaki wodne i ulice – świadkowie rozgrywających się w mieście wydarzeń. Budynki, którym udało się przetrwać burzliwe lata są punktami orientacyjnymi na historycznej mapie naznaczonej (niektórzy powiedzieliby: nawiedzonej) niepokojącą obecnością innego.

Narracje to odbywający się od 2009 roku projekt artystyczny, którego celem jest eksplorowanie miejskich wątków i kontekstów, tworzenie nowych miejskich opowieści poprzez prezentację instalacji wizualnych opartych na technologii światła w przestrzeni publicznej jesienno-zimowego nocnego Gdańska.

Narracje to:

wielkoformatowe instalacje wizualne na budynkach
obiekty i interwencje w przestrzeni miejskiej
wystawy sztuk wizualnych w galeriach
szereg wydarzeń dodatkowych: koncerty, warsztaty, spotkania, oprowadzanie z przewodnikami

Art though gone, beloved ghost?
4. edycja festiwalu Narracje – Instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej
15-18 listopada 2012 r.
Stare Miasto (Osiek, Zamczysko) – Młode Miasto (tereny postoczniowe)
Gdańsk

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.10.12, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Narracje
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia