Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy

W terminie od 9 do 11 listopada w Galerii Labirynt w Lublinie objawi się ekscytujący Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy, który gości w Lublinie od 2008 roku. Organizatorem głównym jest warszawskie Stowarzyszenie „Żydowskie Motywy”, a organizatorem lokalnym Stowarzyszenie Homo Faber. W tym roku pokazy będą odbywać się w Galerii Labirynt oraz Kawiarni „Kawka” - lokalu prowadzonym przez Homo Faber.

W programie są filmy, które śmiało można nazwać dziełami sztuki – są to filmy niekomercyjne, odkrywcze, szukające nowych sposobów ekspresji.

Projekcje, które odbywają się w Galerii Labirynt:

9 listopada (piątek):

17.00 Nasze dzieci / Our Children

dokument/Polska/1948/78 min

reż. Natan Gross

Ocalone z Holokaustu żydowskie dzieci z sierocińca w Helenówku oglądają występ Dżigana i Szumachera – komików, którzy po wojnie spędzonej w Związku Radzieckim powrócili do Polski. Dżigan i Szumacher odgrywają sztukę na temat getta. Dzieci, które mają za sobą tragiczne, osobiste doświadczenia i które okupacyjną rzeczywistość poznały od najgorszej strony, z całą siłą odczuwają fałsz przedstawianych sytuacji. Głośno protestują i doprowadzają do przerwania występów… Artyści zostają zaproszeni do sierocińca, aby mogli poznać prawdziwą historię getta. Najpierw zabawiają dzieci skeczem Szołema Alejchema Pożar w Kasrylewce, ale cały czas mają wątpliwości, czy w ten sposób uwolnią je od traumy, nieustannego poczucia zagrożenia, czy oswobodzą je z okowów straszliwych wspomnień…

18.30 Lawnswood Gardens

dokument/Polska/2011/53 min

reż. Paweł Kuczyński

Lawnswood Gardens to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii. W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), Vaclav Havel, Mirosław Bałka, Anthony Bryant i Griselda Pollock, Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr. Konsultantem artystycznym filmu jest malarka Lydia Bauman, córka prof. Baumana.

19.40 Ucięta dyskusja / Partly Private

dokument/Kanada/2009/82 min

reż. Danae Elon

Ucięta dyskusja to dowcipne ujęcie problemu męskiego obrzezania i postrzegania tego rytuału przez ludzi z Zachodu. Autorka filmu zastanawia się jak doszło do tego, że starodawny obrzęd stał się normalnym zabiegiem medycznym w Ameryce Północnej i innych częściach świata. Film ucieka od arbitralnych stwierdzeń, co jest dobre a co złe – zabiera nas do współczesnego świata rzekomego pogaństwa, plemiennego i rodzinnego dziedzictwa. Dokument jest zapisem podróży autorki filmu od Nowego Jorku i Jerozolimy, do Włoch i Turcji.

10 listopada (sobota):

17.00 Moja Australia / My Australia

film fabularny/Polska, Izrael/2011/90 min

reż. Ami Drozd

Tadek, dziesięcioletni chłopiec, marzy o Australii, kraju kangurów. Razem ze starszym bratem Andrzejem, wychowują się bez ojca. Zajęta pracą matka nie zauważa, kiedy chłopcy przystępują do chuligańskiej grupy. Dopiero napaść grupy na żydowską szkołę, po której chłopcy zostają aresztowani, uświadamia jej, co się dzieje. Kobieta podejmuje decyzję o wyjeździe rodziny z Polski do… Australii. Okazuje się, że rzeczywistym celem podróży był Izrael, bracia odkrywają prawdę o swoim pochodzeniu.

18.40 Ala z elementarza / The Girl from a Reading Primer

dokument/Polska/2010/29 min

reż. Edyta Wróblewska

Alina Margolis-Edelman była, według słów autora Elementarza, Mariana Falskiego, słynną Alą z jego książki. Ala przeżyła koszmar getta i Marca ’68. Jako jedyna Polka pośród „Lekarzy Świata” jechała tam, gdzie trwała wojna domowa, skąd uciekali lekarze, gdzie nie było środków na leczenie dzieci. Dlaczego ciągnęło ją do największych nieszczęść? Jakie były koszty takiego życia? Czy to doświadczenia z getta sprawiły, że podobnie jak jej mąż, Marek Edelman, zajmowała się głównie tymi, których szanse na przeżycie były niewielkie? Ala opowiada historię swojego życia, a jej fascynujące opowieści układają się w obraz naszych czasów.

19.20 Mój tak zwany wróg / My So-Called Enemy

dokument/USA/2011/90 min

reż. Lisa Gossels

Grupa nastolatek z Palestyny i Izraela wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, żeby wziąć udział w 10-dniowym kursie kobiecego przywództwa. Mój tak zwany wróg opowiada o sześciu z nich. Film jest zapisem tego jak doświadczenie poznania swojego „wroga” jako człowieka, zderza się z rzeczywistością życia owych dziewczyn na Bliskim Wschodzie w ciągu kolejnych siedmiu lat. Dziewczyny stają się dorosłe, ich opowieść pokazuje jak tworzenie relacji przekraczających granice staje się pierwszym krokiem na drodze rozwiązywania konfliktu.

11 listopada (niedziela):

17.00 Między kroplami deszczu / Between the Raindrops

dokument/Polska/2009/94 min

reż. Kuba Karyś, Paulina Loszek

Między kroplami deszczu opowiada historie krakowskich Żydów ocalałych z Holokaustu. Stella, Janka, Tosia, Aleksander, Janek będąc dziećmi przeżyli getto, obóz w Płaszowie, Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Wielokrotnie cudem uniknęli śmierci. Czy to był cud, przypadek, wola Boga, a może tylko i aż szczęście? Wtedy – stąpając między kroplami deszczu – zadawali sobie takie pytania. Zadają je sobie również dzisiaj. W filmie występuje też Niklas Frank – syn hitlerowskiego gubernatora, który w okupowanym Krakowie przeżył szczęśliwe dzieciństwo. Wszyscy wyruszają w ostatnią podróż w poszukiwaniu śladów i czasu, którego już nie ma. Podróż być może dla nich najważniejszą.

18.45 Wesołych świąt / Happy Holidays

film krótkometrażowy/Izrael/2011/32 min

reż. Luca Marvanyi

Magda i Yutka, siostry, które emigrowały z Węgier, mieszkają w ośrodku dla imigrantów w Izraelu. 24 grudnia Magda odrzuca prośbę Yutki, by razem obchodzić święta Bożego Narodzenia tak jak to było w dzieciństwie. Siostry muszą się zmierzyć ze swoją złożoną tożsamością.

19.30 The “Socalled” Movie

dokument/Kanada/2010/88 min

reż. Garry Beitel

Ponad 2,5 miliona wejść na YouTube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin, zwany Socalled, zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Reżyser Garry Beitel zabiera widzów w podróż po wnętrzu mózgu człowieka, który został nazwany „Jamesem Brownem w wersji jidysz”, zgłębiając jego sztukę, życie i wszystko, co powoduje, że jest tak fascynujący.

Wstęp wolny.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.10.12, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy, film, kino
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia