Święto literatury czyli Conrad Festival

22 października w Krakowie rozpoczął się Festiwal Conrada, który uznawany jest za jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych literaturze. Festiwal potrwa do 28 października.

Na rozpoczętym w poniedziałek Festiwalu Conrada w Krakowie gościć będą m.in.: Noblista Orhan Pamuk, węgierski pisarz i eseista Peter Esterhazy, brytyjska pisarka i feministka Jeanette Winterson, a także chorwacka pisarka i eseistka Dubravka Ugresić. Tradycyjnie już, swój udział w festiwalu potwierdziło znakomite grono polskich pisarzy i reportażystów, wśród nich m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Mikołaj Łoziński, Eustachy Rylski, Wojciech Jagielski, Krzysztof Varga, Jacek Dehnel, Magdalena Tulli, Andrzej Stasiuk, Piotr Sommer, czy laureaci Nagrody Literackiej NIKE – Marian Pilot, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Marek Bieńczyk. Festiwal Conrada to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Pierwszego dnia Festiwalu, tuż po godz. 20.00, nawet Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym zamieniła się w nietypową książkę – aż do niedzieli, codziennie o tej samej porze, wyświetlane na niej będą wiersze Piotra Sommera. A chwilę później, jak co roku, Wieża rozbłysła światłem latarni morskiej – widoczna w promieniu ponad dwóch kilometrów oznajmia, że w mieście trwa święto literatury.

25 października na Festiwalu Conrada m.in.: Lekcja czytania z Michałem Olszewskim, spotkania z Jackiem Dehnelem, Dorotą Massłowską oraz Eustachym Rylskim. W programie znajdują się również spotkania z zagranicznymi gośćmi. W Pałacu pod Baranami będzie można posłuchać rozmowy Pawła Marczewskiego i Roberta D. Kaplana, amerykańskiego dziennikarza, publicysty politycznego oraz korespondenta wojennego w czasie wojny iracko – irańskiej i radzieckiej inwazji na Afganistan. Publikował on m.in. w The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The Atlantic Monthly. Trochę później Bożena Umińska Keff poprowadzi spotkanie z Jeanette Winterson, brytyjską pisarką odznaczoną Orderem Imperium Brytyjskiego. Za swoją pierwszą, autobiograficzną powieść Nie tylko pomarańcze… otrzymała Nagrodę Whitbreada. Kilka lat później książka została przeniesiona na mały ekran, a adaptację nagrodzono nagrodą BAFTA. Powieści Winterson to przede wszystkim badanie ludzkiej wyobraźni, postaw i granic tożsamości, szczególnie seksualnej.

26 października z Małgorzatą Szczurek o swojej powieści African Psycho rozmawiał będzie Alain Mabanckou, pisarz pochodzący z Republiki Konga. Jest on autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. Kielonek, opublikowany we Francji w 2005 roku, przyniósł mu rozgłos i nagrodę Prix des Cinq Continents. Za kolejną powieść, Mémoires du porc-épic, rok później otrzymał prestiżową Prix Renaudot. Jest osobą obdarzoną dużym temperamentem i talentem oratorskim. Zapytany niedawno przez jednego z francuskich dziennikarzy, czy jako Kongijczyk nie ma problemów z językiem francuskim, odpowiedział: Ja miałbym mieć problemy z językiem francuskim? Ależ to język francuski ma problemy ze mną!. 13 sierpnia, nakładem Wydawnictwa Karakter, ukazała się jego nowa książka Jutro skończę dwadzieścia lat. Jerzy Franczak porozmawia natomiast z węgierskim pisarzem Péterem Esterházym. Jego najbardziej znaną książką jest Harmonia Caelestis – opowieść o historii rodziny pisarza, ale także historii Węgier i Europy. Esterházy jest laureatem najważniejszych węgierskich wyróżnień literackich, w tym prestiżowej nagrody Kossuth Prize. Jego książki tłumaczone są na kilkadziesiąt języków.

Hasło przyświecające tegorocznej edycji Festiwalu, Pomyśl: literatura! ma wiele znaczeń. Po pierwsze odsyła do doświadczenia, które od pierwszej edycji Festiwalu uparcie łączymy z literaturą: że skłania nas ona do myślenia nad światem, nad jego problemami, nad nami samymi; że nie jest tylko łatwą rozrywką, ale także zachętą do zdystansowania się wobec napierającego świata, wobec nieprzejrzystej rzeczywistości, wobec banału i klisz, które nas zewsząd otaczają. Równie ważne jest drugie znaczenie tego hasła: że trudno nie dziwić się temu, że w świecie opanowanym przez pośpiech i powierzchowny przepływ informacji, literatura-sztuka fikcji i nadziei-nadal istnieje i nadal prowokuje nas do rozmowy. Literatura dostarcza nam licznych przyjemności, w tym także przyjemności myślenia i dyskutowania, czego dowodzą co roku w Krakowie długie godziny spędzone przez naszych gości na rozmowach z tłumnie zgromadzoną publicznością. (…) Pomyślcie: literatura nadal istnieje, nadal prowokuje do refleksji, nadal tworzy mocną alternatywę dla świata, w którym nie chcielibyśmy żyć, nadal otwiera szersze perspektywy niż te, do których przywykliśmy. (Michał Paweł) Markowski

Conrad Festival
Od 22 do 28 października 2012 roku
Kraków

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.10.12, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: literatura, Conrad Festival
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia