Trzeci Festiwal Kultur Świata rusza w pierwszy weekend października 2012 r. w Obornikach Śląskich. W tym roku pełna nazwa festiwalu to: Festiwal Kultur Świata im. Tony'ego Halika.
Festiwal będzie spotkaniem nie tylko z podróżnikami, ale przede wszystkim z ludźmi, których oni spotkali po drodze i z kulturami odległych krajów. Możecie spodziewać się m.in. opowieści o ludziach mieszkających w górach, refleksji nad stanem społeczności żyjących na pustyni, obrazków z życia Indian i ich problemów.
Festiwal Kultur Świata podzielony będzie na dwa dni. W piątek, 5. października organizatorzy zapraszają na pokazy slajdów w godzinach wieczornych. W sobotę, 6. października planowany jest spacer po Obornikach Śląskich, warsztaty reporterskie, pokazy slajdów i spotkanie z gościem specjalnym, Jerzym Haszczyńskim.
Program spotkań w ramach Festiwalu:
Piątek:
19.00. - W stronę marzeń (dookoła świata; Tomek Pudło)
20.00. - Mongolia – w gościnie u nomadów (Agnieszka Latocha)
21.00. - Nie bój się Cygana (Ania Czapek i Piotrek Mojżyszek)
22.00. - After Party z muzyką latynoską i afrykańską (w Bajce, ul. Łokietka 22, wstęp wolny)
Sobota:
10.00 - zwiedzanie Obornik Śląskich (start: OOK, Artur Przystarz, udział bezpłatny)
11.30. - gra miejska w mieście i okolicach (start: punkt widokowy Grzybek, udział bezpłatny)
13.30. - warsztaty i debata o formach pomocy krajom rowijającym się i Fair Trade (wstęp wolny)
15.00. - warsztaty fotograficzne (Agnieszka Szczechowiak-Szen)
16.00. - warsztaty reporterskie (z Jerzym Haszczyńskim)
17.30. - Ekwador: kraj wielkich kontrastów i multikulturowości (Michał Słowioczek)
18.30. - Indonezja: w krainie różnorodności (Łukasz Kędzierski)
19.30. - Mój brat obalił dyktatora: spotkanie z gościem specjalnym, Jerzym Haszczyńskim (o Arabskiej Wiośnie: Maroko, Egipt, Libia, Tunezja itd.)
21.00. - Bawoły, świnie, kury i pogrzeby (Sulawesi - Indonezja) (Ewa Ossowska)
22.00. - Podróż bogata człowiekiem (Ameryka Łacińska) (Aneta Skornicka)
23.15. - koncert zespołu Mitlos (w Bajce, ul. Łokietka 22, wstęp wolny)
Wszystkie warsztaty i pokazy odbywają się w Obornickim Ośrodku Kultury (ul. Dworcowa 26), chyba że jest zaznaczone inaczej w programie
Oto (niepełna) lista prezentacji, zaproszonych gości i prelegentów:
Ameryka Południowa - podróż bogata człowiekiem
aneta amerykaPrzez prawie caly rok 2010 Aneta Skornicka i Francesc Garreta przemierzali bezdroża Peru, Kolumbii, Ekwadoru, Argentyny, Boliwii i Chile, ona – rysując, on – fotografując i pisząc. Bez planów, godzin, często nie wiedząc gdzie będą spali, pozwalali aby prowadziła ich droga a aby każdy dzień był niespodzianką. Wzorem Ryszarda Kapuścińskiego wyruszyli na spotkanie z Innym, wiedząc że oni sami są tym Innym dla mieszkańców Ameryki Południowej. Aneta zabierze Państwa do dżungli amazońskiej, małych wiosek andyjskich i do wielkich metropolii. Jednak przede wszystkim będzie to opowieść o niezwykłych spotkaniach.
Aneta Skórnicka - radomianka z pochodzenia, magister sztuki z wykształcenia, z zamiłowania podróżniczka i ilustratorka. Ostatnie 10 lat spędziła we Francji, Ameryce Południowej i Hiszpanii. Obecnie pracuje jako pedagog ulicy w Ostrołęce i juz niedlugo wyrusza ponownie w drogę.
Francesc Garreta - urodzony 30 lat temu w Katalonii, architekt z wyksztalcenia, podróżnik i fotograf z zamiłowania. Zawsze kierujący sie swoimi marzeniami, kocha poznawać świat i uczyć się rzeczy nowych. Poprzez fotografię i pisanie stara się uchwycić ulotność chwili i tajemnicę ludzkiej duszy.
www.caminalma.blogspot.com
W stronę marzeń
Nowa Zelandia 1407Prezentacja Tomka Pudło z podróży dookoła świata rozpocznie nasz Festiwal. W czasie prezentacji Tomek opowie nam o epizodach swojej długiej podróży.
Co ważne, autor jest mieszkańcem Obornik Śląskich i jest to już czwarta osoba pochodząca z naszej miejscowości, która bierze aktywny udział w Festiwalu.
Czterech podróżników (i podróżniczek) w ciągu trzech lat, to chyba niezły wynik jak na 8-tysięczne miasteczko.
Więcej na: wstronemarzen.wordpress.com
Bawoły, świnie, kury i pogrzeby
celebesZapraszamy na wizytę w kraju, którego mieszkańcy przez całe życie przygotowują się do śmierci. A tak naprawdę, nie do śmieci, lecz do pogrzebu. Własnego pogrzebu. Na podróż na Sulawesi, jedną z wysp Indonezji, gdzie wszystko mierzy się za pomocą bawołów, zaprasza:
Ewa Ossowska
Ekwador kraj wielkich kontrastów i multikulturowości
ekwadorOpowiem Wam historię, która z planowanej alpinistycznej wyprawy na najwyższe wulkany Ekwadoru stała się moją wyprawą życia. Kontrast jest najlepszym słowem mogącym opisać ten kraj. Przepiękny Ekwador przeplatany jest kontrastami w każdym możliwym wymiarze – krajobrazowym, gospodarczym, kulturalnym, społecznym. Podczas mojej opowieści poznacie wszystkie kontrasty Ekwadoru, ze szczególnym uwzględnieniem czynnika czysto ludzkiego. Poznacie pucybutów z Quito i siedzących na ich fotelach biznesmenów, usłyszycie historie ludzi żyjących wysoko w Andach, którzy często są wyzyskiwani przez lokalnych "namiestników", udamy się na ekwadorską corridę w El Chaopi, gdzie spotykają się mieszkańcy kilkunastu wsi, co nieraz kończy się niezłą rozróbą. Zobaczycie jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają dzieci, które pasą lamy, łowią w dżungli ryby za pomocą granatów ,oraz handlują wszystkim co tylko można.
Michał Słowioczek- absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Człowiek gór. Zapalony wspinacz i narciarz freeridowy. Miłośnik podróży, szczególnie po Ameryce Południowej. Wielki pasjonat folkloru góralskiego i ślaskiego oraz "ślonskij godki". Hobbystycznie reporter lokalnej telewizji. Pomysłodawca i założyciel klubu Łaziska Grupa Górska oraz współtwórca festiwalu górsko-podróżniczego "Pod Górę".
www.pod-gore.pl
www.laziskagrupagorska.blogspot.com
Koncert zespołu Mitlos
mitlosZespół Mitlos istnieje od 2005 roku, kiedy to zafascynowany muzyką cygańską zadebiutował na scenie Polskiego Radia w Warszawie. Na przestrzeni lat wyklarował się obecny skład, który stanowi rodzina Ulatowskich, pochodzących z niewielkiej miejscowości Ligota Piękna. W repertuarze zespołu znajdują się utwory góralskie, cygańskie różnych rejonów Karpat, a także bałkańskie – wszystkie zaś w nowych aranżacjach i współcześnie brzmiącej nucie. Skład instrumentalny grupy jest całkowicie akustyczny, dzięki czemu muzyka zespołu jest pełna życia i temperamentu. Mitlos wydał płytę pt. „Cało Swetos”, którą będzie można nabyć u muzyków po koncercie.
Strona zespołu: mitlos.pl (można tam posłuchać muzyki)
Na twarzaku: www.facebook.com/pages/Mitlos
W tubie: http://www.youtube.com/watch?v=VNqE8lAwxEI
Indonezja - w krainie różnorodności
indonezja malaIndonezja? Pierwsze skojarzenie to wulkany, piękne świątynie oraz tysiące wysp. Podczas podróży po tym olbrzymim kraju usłyszymy legendę związaną z kalderą Mt Bromo zobaczymy ciężko pracujących w pocie czoła górników w Kawah Ijen, poznamy piękno podwodnego świata, odwiedzimy świątynie hinduistyczne, a także wybierzemy się na słynne pokazy tańców balijskich.
Indonezja to ciekawi ludzie, wspaniałe wulkaniczne krajobrazy i piękne plaże. Różnorodność tego kraju powoduje, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.
"Łukasz Kędzierski - miłośnik podróży z plecakiem i aparatem. Fotograficzna pasja zaprowadziła go w dalekie zakątki Azji, parków narodowych USA czy berberyjskich wiosek. Realizował materiały m.in. w Tajlandii, Birmie, Indonezji, Sri Lance, Maroko, USA. Podczas swoich podróży spotkał niesamowitych rybaków z nad Jeziora Inle Lake (Birma), chodził w kraterze wulkanu Kawah Ijen (Indonezja), snorkelował w okolicach Gili Trawangan, przyglądał się pracy w kopalniach szafirów na Sri Lance, patrzył jak rośnie ryż na Bali, bulderował w Yosemite, a na miesiąc miodowy wybrał się do tajskiej dżungli, aby doświadczyć raftingu na bambusowej tratwie oraz przejechać się na słoniach. Wspinanie, buldering, speleologia czy kanioning to jego zainteresowania, które pozwalają zobaczyć wiele europejskich miejsc dostępnych jedynie dla wybranych. Wszystko to musi jakoś poukładać, aby dało się jak najlepiej wykorzystać jego 26 dni urlopu w ciągu roku.
www.lkedzierski.com
Nie bój się Cygana
002„Nie bój się Cygana” – to słowa cygańskiej pieśni. Od kilku lat podróżujemy po Bałkanach, starając się poznać i zrozumieć współczesnych Romów. Opowiemy o Cyganach bawiących się na Odpuście Cygańskim w Baczkowie, gdzie kupują żony, a także o ich codziennym życiu w swojej dzielnicy w Plovdiwie. Odwiedzimy też Park Tańczących Niedźwiedzi w Belicy, gdzie znajduje się ponad dwadzieścia zwierząt odebranych niedźwiednikom.
Ania Czapek i Piotrek Mojżyszek. Od kilku lat realizujemy etnologiczny projekt „Opowiadamy o świecie” czyli nasz sposób na życie i podróżowanie. Wyruszamy na wyprawy, szukamy dobrych tematów i interesujących ludzi, docieramy w trudno dostępne miejsca, badamy mniejszości etniczne i pogranicza kulturowe. Podróżując zbieramy informacje na wszelkie możliwe sposoby - nagrywamy dźwięki, rozmawiamy, smakujemy, słuchamy i oczywiście fotografujemy. A na koniec, gdy już wrócimy, staramy się o tym wszystkim opowiedzieć - piszemy, prowadzimy warsztaty etnologiczne, przygotowujemy reportaże fotograficzne i redagujemy witrynę internetową.
www.opowiadamyoswiecie.pl
Mongolia – w gościnie u nomadów
mongoliaWspółczesna Mongolia pełna jest kontrastów – w tradycyjny styl życia nomadów wkrada się coraz więcej nowoczesności i wpływów zachodniej cywilizacji. Obok gerów wyrastają szklane drapacze chmur, a pasterze coraz częściej pilnują swych stad, dosiadając motocykl, a nie konia. W czasie prelekcji przemierzymy Mongolię od pustyń i półpustyń Gobi na południu, przez centralne stepy aż po góry i tajgę na północy, przyglądając się zmianom, jakim w ostatnich latach podlega kraj. Poznamy życie ludzi zarówno w stolicy, jak i w gerach na dalekiej prowincji, przyglądając się codzienności współczesnych nomadów.
Agnieszka Latocha - geograf, adiunkt w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej pasją są wędrówki, wycieczki, podróże i wyprawy, i te dalekie, i bliskie, pozwalające na niezmiennie fascynujące obserwacje świata - przyrody i ludzi, czy to za kołem polarnym, czy w himalajskich wioskach, czy też na ulubionej Ziemi Kłodzkiej. W wolnych chwilach poświęca się drugiej pasji - pisaniu. Jest autorką licznych artykułów naukowych, popularnonaukowych i krajoznawczych, a także trzech książek, w tym dwóch o tematyce podróżniczej. Więcej informacji: http://www.geom.uni.wroc.pl/latocha/
Aneta Skornicka, z opowieścią o Ameryce Południowej
Oprócz pokazów slajdów zapraszamy również na dodatkowe atrakcje:
Oprowadzanie z przewodnikiem po mieście-ogrodzie, Obornikach Śląskich (prowadzi Artur Przystarz)
Gra miejska (z elementami biegu na orientację) w Obornikach Śląskich
Warsztaty reportażu (z gościem specjalnym Jerzym Haszczyńskim)
Warsztaty o tym jak pomagać krajom rozwijającym się (w tym o Fair Trade) (prowadzi Borys Bińkowski)
image galleryGościem specjalnym Festiwalu będzie Jerzy Haszczyński, reporter i komentator spraw międzynarodowych, od 1991 roku dziennikarz "Rzeczpospolitej", szef działu zagranicznego tej gazety, laureat pierwszej edycji Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego (2011), dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grand Press (2005, 2006), w 2005 otrzymał, wraz z działem zagranicznym "Rzeczpospolitej", Główną Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, był też laureatem innych wyróżnień w konkursach SDP. W zeszłym roku napisał książkę Mój brat obalił dyktatora. Składają się na nią reportaże z przechodzących gwałtowne zmiany krajów muzułmańskich — Tunezji, Egiptu, Libii, Jemenu, Maroka, Iranu, Turcji oraz Strefy Gazy.
Pan Jerzy opowie nam o Arabskiej Wiośnie Ludów oraz zdradzi część tajemnic dobrego warsztatu reportera.
Więcej: http://www.festiwalhalika.pl/program
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |