Teatralna uczta mistrzów

Już w październiku rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów. Pierwsza edycja, która odbyła się w 2009 roku podczas Roku Grotowskiego, okazała się ważnym wydarzeniem na mapie teatralnej Europy. W tym roku festiwal jest organizowany po raz drugi, a jego program to zapowiedź prawdziwie mistrzowskiej teatralnej uczty.

Druga edycja festiwalu organizowanego przez Instytut Grotowskiego wykracza poza formułę tradycyjnego przeglądu. Wydarzenie nie zamknie się – jak to zwykle bywa – w kilku dniach przeznaczonych na prezentację spektakli, ale potrwa od października do grudnia, tworząc Sezon Mistrzów. – Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” stanowi jedną z najważniejszych inicjatyw związanych z twórczością mistrzów teatru europejskiego – podkreśla dyrektor Instytutu Grotowskiego, Jarosław Fret. Wydarzenie wiąże się bezpośrednio z realizowanym od 2010 roku w Instytucie Grotowskiego programem „Masters in Residence”, którego głównym celem jest stworzenie warunków wybitnym twórcom zagranicznym do przygotowania i prezentacji swoich przedstawień we Wrocławiu.

Sezon Mistrzów będzie okazją do obejrzenia 3 wybitnych spektakli teatralnych w reżyserii: Thedorosa Terzopoulosa, Eugenia Barby, Alvisa Hermanisa oraz specjalnego pokazu „work in progress” Anatolija Wasiljewa.

Festiwal otworzy premiera polskiej wersji przedstawienia „Mauzer” w reżyserii Thedorosa Terzopoulosa. Sztukę Heinera Müllera Terzopoulos zrealizował po raz pierwszy w 2009 roku, z zespołem Teatru Attis w Atenach, a prace do polskiej wersji spektaklu rozpoczął w Instytucie Grotowskiego we wrześniu 2010 roku. Tekst niemieckiego dramatopisarza z 1970 roku, inspirowany sztuką dydaktyczną Bertolta Brechta „Środek zaradczy” z 1930 roku, podejmuje temat rewolucji, piętnując towarzyszącą jej prymitywną przemoc. Premierowe pokazy spektaklu odbędą się 11–14 i 18–20 października.

Eugenio Barba wraz z legendarnym duńskim zespołem Odin Teatret pokaże „Chroniczne życie” – spektakl, który powstał w ramach programu „Masters in Residence” w 2011 roku. Przedstawienie jest dedykowane Annie Politkowskiej i Natalii Estemirowej, rosyjskim pisarkom i działaczkom na rzecz praw człowieka, zamordowanym przez nieznanych sprawców w latach 2006 i 2009 za sprzeciw wobec konfliktu w Czeczenii. Akcja „Chronicznego życia” toczy się równolegle w kilku krajach Europy po trzeciej wojnie domowej w 2031 roku. Spektakl to wielowątkowa opowieść wypełniona barwnymi i metaforycznymi obrazami.

Kolejnym, niezwykle wyczekiwanym przez polską publiczność przedstawieniem jest „Miłość po łotewsku” – głośna produkcja słynnego łotewskiego reżysera Alvisa Hermanisa, która do tej pory nie była pokazywana w Polsce. Punktem wyjścia i pierwotnym tematem przedstawienia twórcy uczynili sposób poznawania ludzi poprzez anonse towarzyskie. Spektakl przygotowano na bazie zbieranych przez zespół Teatru Nowego z Rygi materiałów, wśród których znalazły się fotografie, listy, ogłoszenia matrymonialne, a także autentyczne opowieści poznane podczas spotkań i wywiadów z Łotyszami. Miejscem akcji jest naturalnie Ryga. Kochankowie z różnych warstw społecznych i grup wiekowych spotykają się, zakochują, kłócą się i rozstają. Obserwujemy wyimki z pięćdziesięciu biografii, dowiadujemy się wiele o Łotwie i miłosnych tęsknotach Łotyszy, a gdy spektakl dobiegnie końca, jesteśmy zdziwieni, że wszystkie postacie zagrało zaledwie pięciu aktorów.

Niecodziennym wydarzeniem będzie możliwość uczestnictwa w otwartych zajęciach laboratoryjnych Anatolija Wasiljewa, „Pirandello. Szczepienie. Praktyka etiudy”. Rosyjski mistrz pokaże pracę nad precyzyjnymi strukturami działania za pomocą narzędzi improwizacyjnych, którą prowadzi z międzynarodową grupą aktorów. Jest to kontynuacja seminarium badawczego technik aktorskich Anatolija Wasiljewa zainaugurowanego w 2011 roku. Do tej pory jego uczestniczy pracowali z reżyserem nad etiudami, wykorzystując fragmenty dramatów oraz opowiadań Antoniego Czechowa (16 maja – 20 czerwca 2011, 17 października – 12 listopada 2011), a także zgłębiali dramaty Luigiego Pirandella (5 marca – 10 czerwca 2012). Rezultaty pracy będzie można obejrzeć w październiku i grudniu.
To jednak nie wszystkie teatralne atrakcje, jakie czekają na uczestników Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Świat miejscem prawdy”. Dodatkowo, oprócz spektakli przygotowanych przez mistrzów, pokazane zostaną prace zespołów i artystów regularnie współpracujących z Instytutem Grotowskiego. Będą to m.in. „Cesarskie cięcie” Teatru ZAR – nagrodzone statuetką Herald Angel oraz nagrodą Total Theatre na tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu; prezentacje włoskiej grupy Sineglossa czy pokazy tańca butō w wykonaniu Daisuke Yoshimoto, Kei Ishikawy i Ritsuko Takahashi. W programie znalazły się także: cykl Kino Mistrzów – specjalna edycja Kina Teatralnego składająca się z 10 projekcji ukazujących dorobek reżyserów współpracujących z Instytutem Grotowskiego w ramach programu „Masters in Residence”, comiesięczne dwudniowe spotkania seminaryjne prowadzone przez Ludwika Flaszena – współzałożyciela Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz premiera książki „W labiryncie. Theodoros Terzopoulos spotyka Heinera Müllera” pod redakcją Franka Raddatza. Ponadto w ramach festiwalu odbędzie się również seria warsztatów i spotkań zorganizowanych przez Teatr ZAR pod wspólną nazwą VoicEncounters. Tegoroczna edycja zatytułowana „moja milcząca siostro” poświęcona jest historii i dziedzictwu muzycznemu Ormian, a w szczególności ludobójstwu z roku 1915.

Więcej informacji o projektach oraz tegorocznym programie festiwalu na www.swiatmiejscemprawdy.pl.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.09.12, autor: wanilia)
Dział muzyka
Tagi: teatr, II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Świat miejscem prawdy” Sezon Mistrzów
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia