Festiwal Nauki w MSHM - Archeologia i legenda starożytnej Troi

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy zaprasza serdecznie 25 września o godz. 19:00 na wykład prof. Kazimierza Lewartowskiego. Prelekcja organizowana jest w ramach XVI Festiwalu Nauki.

Troja, Ilion to starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander (Turcja). Zostało uwiecznione przez Homera w „Iliadzie” – w jednym z najsłynniejszych eposów starożytności. Opowieść greckiego Aojdy, na przestrzeni wieku wzbudzała wiele emocji. U schyłku XIX wieku, dzięki ogromnej fascynacji homeryckim eposem, niemiecki kupiec i archeolog-amator Heinrich Schliemann rozpoczął badania na wzgórzu Hisarlik odkrywając ruiny starożytnego Ilionu. O tym jak do tego doszło, co dokładnie odkryto, o czym świadczą najnowsze badania archeologiczne, ile jest prawdy w homeryckim eposie o legendarnym mieście i jego mieszkańcach a także o wielu innych aspektach z dziejów tego niezwykłego miejsca będzie się można dowiedzieć w trakcie prelekcji prof. Kazimierza Lewartowskiego.

Kazimierz Lewartowski, ur. w Warszawie w 1955 r., studiował archeologię śródziemnomorską w Instytucie archeologii UW w latach 1974-79. Pracę magisterską z zakresu archeologii egejskiej napisał pod kierunkiem prof. dr hab. Ludwiki Press, która była jego mistrzem oraz promotorem pracy doktorskiej na temat końca epoki brązu w Grecji obronionej w 1986 roku. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1996 roku, na podstawie pracy 0mykeńskich obyczajach grzebalnych. W latach 1979-83 był uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym, a od roku 1983 jest pracownikiem Instytutu Archeologii UW. W Instytucie Archeologii pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw studenckich (1991-93), kierownika Zakładu Archeologii Egejskiej (od 1993) oraz dyrektora (2002-2012). Zainteresowania naukowe K. Lewartowskiego koncentrują się na archeologii epoki brązu w Grecji, a szczególnie na kulturze mykeńskiej oraz na archeologii śmierci. Od roku 2007 jest związany z Polską Misją Archeologiczną w Ptolemais w Libii, gdzie kierował badaniami terenowymi i naukowymi. Na marginesie głównego nurtu badań interesuje się także recepcją kultur egejskich w kulturze polskiej oraz zagadnieniami pamięci o przeszłości w Grecji klasycznej. Jego dydaktyka obejmuje archeologię egejską oraz podstawowy kurs z archeologii Grecji klasycznej, dzieje budownictwa i architektury w Grecji, dzieje obyczajów grzebalnych w Grecji i metody ich badania, mity greckie pod kątem badań nad poszukiwaniem przechowanej w nich pamięci o przeszłości. Prowadzi też objazdy naukowe studentów po Grecji, obejmujące swą tematyką przeszłość tego kraju od epoki kamienia po dzieje najnowsze.

Jest autorem między innymi następujących prac: The Decline of the Mycenaean Civilization. An Archaeological Study of Events in the Greek Mainland, Ossolineum, Biblioteka Filologiczna, Wrocław, Warszawa 1989; Late Helladic simple graves. A study of Mycenaean burial customs, BAR Int. S. 878, London 2000; Unpublished objects from Kalamaki (Attica) in the National Museum at Athens, Athenische Mitteilungen 102, 1987, 115-130; Mycenaean objects from the National Museum in Warsaw, Światowit VI (XLVII) A, 2004-2005 (wyd. 2006), 19-24; Polish archaeological research in Ptolemais (Cyrenaica) in years 2001-2007, Libya Antiqua: Annual of the Department of Archaeology of Libya, NS V, 2010, 99-108 (z T. Mikocki, G. Yacoub i in.); recenzji w: Archeologii, American Journal of Archaeology, Gnomon, Studies in Aegean Archaeology.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.09.12, autor: blackrose)
Tagi: Festiwal Nauki w MSHM
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia