Jaki naprawdę jest „Arabski świat”?

Czym jest arabska kultura i obyczajowość? Jak myślą, czują i żyją Arabowie? Jak wyglądają relacje między mężczyznami i kobietami? Czy każdy Arab ma cztery żony? Czy każdy Arab musi być muzułmaninem? Czy wszyscy muzułmanie są fanatykami religijnymi? Czy jest w ogóle możliwe nauczenie się języka arabskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiada Emire Khidayer w książce „Arabski świat” (wyd. Prószyński i S-ka), która właśnie ukazała się na polskim rynku.

O swojej książce, którą nazywa swoistym „przewodnikiem po świecie arabskim”, autorka mówi:

Pojęcie „świat arabski” w większości Europejczyków wywołuje nieprzyjemne odczucia, u których podstaw leżą negatywne obrazy, utkane z informacji o terrorystach, fanatykach religijnych, nieustających konfliktach wojennych, degradacji pozycji kobiet w życiu społecznym.
Ciemną stronę „świata arabskiego” poznajemy z mediów, amerykańskich filmów politycznych czy autobiograficznych, książe. Negatywna konotacja słowa „Arab” jest zatem faktem. Sama dobrze wiem, że często wyobrażenia bywają zgodne z rzeczywistością. Ze względu na tendencję mediów do uogólniania informacji, a niejednokrotnie do jednoczesnego ich wypaczania czy wręcz nagłaśniania tych negatywnych, uważam za niezbędne przekazać informacje, które w pełni odzwierciedlą mentalność i sposób bycia Arabów oraz funkcjonowanie tej społeczności. Niniejszy „przewodnik po świecie arabskim” jest napisany z punktu widzenia osoby, która żyła wśród Arabów przez wiele lat. Przekazuję czytelnikom to, co z trudem można znaleźć w nielicznych opracowaniach lub czego dotąd nie można było nigdzie przeczytać, lecz jedynie doświadczyć na własnej skórze, będąc w niewielkim tylko stopniu wtajemniczonym w subtelności tego świata. Moim zamysłem przy pisaniu niniejszej książki było to, aby każdy czytelnik mógł ją przeczytać szybko i aby w jego głowie powstał prawdziwy obraz społeczności arabskiej – bez zbędnych iluzji i oczekiwań. Aby wiedział, co go może spotkać, z czym się zetknie. Jest to obraz innej kultury, a jednocześnie lustro, które stawiam przed samymi Arabami, aby mogli zobaczyć, jacy są i jak się zachowują. Nie chcę przypinać kulturze arabskiej łatki dobrej czy też złej kultury. Ta kultura jest po prostu inna. Dlatego świat arabski nazywam innym światem. Do takiego spojrzenia sama musiałam dojrzeć.
(Fragment książki „Arabski świat”)


Emire Khidayer – pisarka urodzona na Słowacji w rodzinie słowacko-irackiej, uzyskała doktorat na Wydziale Studiów Islamskich na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie. Była pierwszą kobietą w słowackiej dyplomacji specjalizującą się w stosunkach z krajami arabskimi. Pracowała w słowackich placówkach dyplomatycznych w Egipcie, Kuwejcie i Iraku, a następnie zarządzała firmą teleinformatyczną w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.09.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Jaki naprawdę jest „Arabski świat”?
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia