Jack Kerouac - kultowy pisarz ciągle na fali

IV wydanie książki W drodze Jacka Kerouaca ukazało się w związku z polską premierą filmu w reżyserii Waltera Sallesa. Powieść najbardziej znanego bitnika wciąż znajduje wielu odbiorców zarówno wśród czytelników, jak i widzów.

Kultową książkę Jacka Kerouaca przeniósł na ekran Walter Salles, twórca "Dzienników motocyklowych".

W swoim filmie zgromadził prawdziwie gwiazdorską obsadę, zobaczymy w nim bowiem m.in. Kristen Stewart, Sama Rileya, Garretta Hedlunda i Kirsten Dunst. Muzykę skomponował Gustavo Santaolalla, autor ścieżek dźwiękowych do filmów Babel i Amores Perros.

Wydawnictwo W.A.B. przygotowuje wydanie kolejnych tytułów Jacka Kerouaca.

Media o książce i filmie:

Ta powieść jest prawdziwym transem, czytając ją, wpada się w trans, amok, ta powieść wciąga jak narkotyk. Jej narrator Sal Paradise to sam Kerouac, a towarzyszący mu Dean Moriarty to Cassady. Nazwisko Moriarty nieodmiennie kojarzy mi się z geniuszem zła z opowiadań Conan Doyle'a i może nie jest to zupełnie bez sensu, gdyż Cassady był w dużej mierze złym duchem bitników.
Nie jest jednak przecież "W drodze" po prostu zapisem przygód Cassady'ego i Kerouaca, lecz fikcją literacką; nie reportażem, tylko powieścią, która kształtowała całe pokolenia. Andrzej Stasiuk zalicza ją do dziesięciu najważniejszych książek, jakie przeczytał w życiu.

Krzysztof Varga
Gazeta Wyborcza

Podobnie jak "Skowyt" poświęcony był pamięci "najlepszych umysłów mojego pokolenia", tak powieść "W drodze" była hołdem złożonym najważniejszym postaciom generacji bitników. Pojawiają się tu, choć pod zmienionymi imionami, Ginsberg, Burroughs i sam Kerouac, a przede wszystkim legendarna postać z tego kręgu, której Ginsberg zadedykował "Skowyt", Neal Cassady.

Jerzy Jarniewicz
Gazeta Wyborcza

Symbolicznym „poszukiwaniem straconego czasu”, przywołaniem XX-wiecznych wolnościowych poszukiwań jest W drodze Waltera Sallesa – patchwork niezwykle intensywnych obrazów Ameryki rozpadających się na osobne epizody, to znów skupiających się, jakby podrywających do lotu. […] Salles naśladuje spontaniczny rytm prozy Kerouaca, kojarzony z oddechem. Fenomenalnie odtwarza materialny wygląd Ameryki roku 1947 czy 1950, tak że nie czuje się stylizacji.
Tadeusz Sobolewski
wyborcza.pl

Piękna i pełna szacunku do oryginału adaptacja przełomowego dzieła Jacka Kerouaca, która co pewien czas odrywa się od ziemi, by odlecieć.
Todd McCarthy
hollywoodreporter.com

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.09.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Jack Kerouac - kultowy pisarz ciągle na fali
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia