Nowości W.A.B.: "Więcej gazu, Kameraden!"

"Więcej gazu, Kameraden!" Krystiana Piwowarskiego to proza wpisująca się w nurt wyznaczony przez takie książki, jak "Sąsiedzi" czy "Strach" Jana Tomasza Grossa.

Przyjąłem, że powinienem opisać Zagładę z zewnątrz. Uznałem za właściwe i dopuszczalne przyjąć punkt widzenia tych, którzy stali po drugiej stronie, a był to punkt, z którego pojmowało się uśmiercanie Żydów jako obowiązek, wyznanie wiary, ideał, biurokrację, wskazanie nauki, postęp cywilizacyjny, okazję do zarobku, wreszcie rzecz naturalną i powszednią.
Krystian Piwowarski

Apokryfy Piwowarskiego wyrastają z przeczucia niepełności wiedzy, jaką posiadamy o Zagładzie.

Zagładę oglądamy tu oczami jej szeregowych uczestników, zwykle oprawców, beneficjentów i biernych świadków…
Przedstawiciel IBM negocjuje warunki umowy na system ewidencyjny dla obozu w Auschwitz. Cieśla odkrywa oszustwa w kosztorysie szubienicy. Zwłoki z pociągu jadącego do obozu śmierci zostają użyte jako paliwo dla parowozu.
Życie egzekwuje swoje prawa nawet w obliczu Apokalipsy - bohaterami Piwowarskiego kierują ambicja, zawiść i banalna głupota, ale także miłość i troska o bliskich.

Książka "Więcej gazu, Kameraden!" jest kolejną propozycją W.A.B. w serii „archipelagi”, która - jako pierwsza seria wydawnicza w Polsce po 1989 roku - konsekwentnie promuje najnowszą prozę rodzimych autorów. Ranga artystyczna książek, dbałość o ich stronę edytorską i szatę graficzną – sprawiły, że seria zyskała wśród czytelników uznanie i popularność. Tytuły z serii „archipelagi” doczekały się adaptacji filmowych i teatralnych. Do grona autorów, których utwory wydawane są w serii, należą m. in.: Joanna Bator, Jacek Dehnel, Wojciech Kuczok.

Krystian Piwowarski (ur. 1956) – powieściopisarz, autor opowiadań, dramaturg. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Śląskim. Pracował jako nauczyciel, referent, dziennikarz, robotnik mostowy, ochroniarz, sprzedawca, portier, kasjer. Obecnie pracuje w Muzeum Częstochowskim. Opublikował m.in. książki Londyńczyk (1988), Portret trumienny (1989), Kochankowie Roku Kota (1991), Homo Polonicus (2002), Klaun (2008).

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.09.12, autor: irka)
Dział literatura
Tagi: Więcej gazu, Kameraden
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia