Bioart – sztuka, która żyje i intryguje na 37. edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych

Na 37. edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych poza spektaklami teatralnymi, spektaklami tańca i filmami, zobaczymy sztukę wykorzystującą rozmaite formy życia. Będzie można wziąć udział w performatywnej kolacji z menu transgatunkowym, czy warsztatach hodowli grzybów rozkładających ludzkie ciało. Tegoroczne Reminiscencje dadzą także okazję poznania jednego z najbardziej uznawanych na świecie twórców bioartu – Stelarca.

W tym roku krakowski festiwal zapowiada się przełomowo. Organizatorzy otwierają go na inne obszary sztuki - poza teatrem -i zapowiadają budowanie nowej tożsamości Reminiscencji: festiwalu eksperymentującego, ale i zaangażowanego społecznie, łączącego sztuki performatywne z lokalnym kontekstem.

Zgodnie z tym założeniem Reminiscencje jako pierwsze w Krakowie zaprezentują wyniki eksperymentów artystycznych prowadzonych w ramach bioartu – nurtu używającego rozmaitych form życia, jako podstawowej materii artystycznej i łączącego sztukę z biologią i biotechnologią. Ten stosunkowo młody kierunek w sztuce zaskakuje, intryguje, czasem oburza, ale i podnosi bardzo istotne kwestie etyczne, w tym eksperymentowania z żywymi organizmami, czy kreowania przez człowieka nowych form życia. - Stawiamy pytania o przynależność gatunkową i tożsamość, odpowiedzialność i rozwój obejmujący wszelkie formy życia, włącznie z technologicznie podtrzymywanym życiem fragmentów wielokomórkowych ciał zamieszkujących ściśle kontrolowane, stworzone przez człowieka terytoria laboratoryjnych środowisk – mówi Monika Bakke, kuratorka nurtu bioart.

Na festiwalu zobaczymy m.in. prezentację Stelarca Meat, Metal & Code: Engineering Chimeras. Ten australijski artysta przeprowadza eksperymenty łącząc własne ciało z nowymi technologiami. Stworzył między innymi: Trzecią rękę, Wirtualne ramię, Rzeźbę żołądkową oraz sześcionogiego robota – Egzoszkielet. Artysta angażuje robotykę i biomedycynę w proces zasiedlania własnego ciała traktowanego jako środowisko dla nanomaszyn, lub genetycznej chimery. Prezentacja prac przez ich autora podczas Reminiscencji będzie okazją do zagłębienia się w konteksty i kulisy ich realizacji, a także poznania ograniczeń i ryzyka, jakie ponosi performer tak radykalnie angażujący własne ciało.

Organizatorzy Reminiscencji zapraszają nas także na kolację performatywną z menu dla różnych gatunków. Jest to performens, a jednocześnie uroczysta kolacja. Menu zaprojektowane zostało w formie gastronomiczno-filozoficznej medytacji nad granicami gościnności, bowiem jedzenie nieodłącznie wiąże się z zabijaniem. Publiczność wystąpi tu w roli gości honorowych, skonfrontowanych z nietypowymi pomysłami kulinarnymi, które każą na nowo przyjrzeć się istniejącemu łańcuchowi pokarmowemu. Przy jedzeniu i rozmowie, czytaniu i oglądaniu, a także pisaniu na obrusie, ujawnią się etyczne aspekty ludzkiego funkcjonowania w sieciach pokarmowych. Kto, kiedy i przez kogo bywa zjadany? Czy i kiedy relacje te są odwracalne? Dania będą przygotowywane w trakcie trwania kolacji i serwowane ludzkim i nie-ludzkim uczestnikom.

Kolejna propozycja, w ramach bioartu, to warsztat, który poprowadzi Jae Rhim Lee – artystka z USA, której prace przybierają formę żywych organizmów, mebli, odzieży, czy systemów recyklingu. W Krakowie przeprowadzi warsztat związany z jej ostatnią pracą - Infinity Burial Project, która umożliwia utylizację zwłok przy użyciu grzybów jadalnych przystosowanych do rozkładania i neutralizacji toksyn zawartych w ludzkich tkankach. Uczestnicy spotkania zapoznają się z praktycznymi możliwościami domowej hodowli jadalnych grzybów, które mogą żywić się martwą ludzką tkanką. Zostaną także wyposażeni w odpowiednie grzyby i poinstruowani jak samodzielnie kontynuować hodowlę.

Uzupełnieniem tego nurtu będzie pokaz sześciu filmów – projektów artystycznych o tematyce biomedycznej, biotechnologicznej oraz etycznej. Ich bohaterami są bakterie, grzyby, rośliny oraz ludzkie i nie-ludzkie zwierzęta uwikłane w technologiczne modyfikacje, przeróżne współzależności i emocjonalną zażyłość. Zobaczymy tu, nierzadko przedstawione humorystycznie, wizjonerskie pomysły i utopijne projekty dotyczące możliwości i nadziei wiązanych z rozwojem inżynierii genetycznej, jak np. alternatywne sposoby produkcji polegające raczej na hodowaniu narzędzi czy angażowaniu owadów do budowy domów, a także fantazje na temat nanotechnologii.

Poza bioartem na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych nie zabraknie oczywiście poruszających nurtujące, współczesne tematy spektakli, pokazów tańca współczesnego, czy artystycznych spacerów po Krakowie, które w zeszłym roku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na festiwalowej scenie zobaczymy m.in.: zespół Jaya Scheiba z Nowego Jorku z najnowszą, już nagrodzoną, produkcją World of Wires (USA), znaną z innowacji grupę teatralną Plasma (CH), czy Chrisa Haringa z jego zespołem Liquid Loft (AU).
Festiwal potrwa od 5 do 11 października, a sprzedaż biletów rusza 13 września.

Więcej o tegorocznej edycji na www.krt-festival.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.09.12, autor: irka)
Tagi: Bioart, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, teatr
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia