Zaangażowany Klub Filmowy w Świetlicy Krytyki Politycznej (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) zaprasza na kolejną odsłonę, podczas której zaprezentowany zostanie krótkometrażowy film dokumentalny Roberta Kowalskiego "Naomi Klein w Warszawie". Po pokazie, we wtorek 18 maja o godz. 19.00, odbędzie się dyskusja wokół wydanej w 2008 roku książki Klein "Doktryna szoku".
Prowadzący ją Michał Jaśkiewicz (UG) zapyta dr Jana Krefta (UG), prof. Piotra Przybysza (UG), prof. Tomasza Szkudlarka (UG) i Patryka Zdrojewskiego (O.Z.Z. Inicjatywa Pracownicza) o funkcjonowanie zjawiska globalizacji we współczesnym świecie – w sferze myśli humanistycznej, ekonomii, kultury i sztuki. Dyskutanci skupią się na problemie ruchu społecznego, który może stawiać opór szokowym mechanizmom wykluczającym całe państwa i narody w momentach stanów wyjątkowych ich historii. Czy ruch alterglobalistów ma jeszcze jakiś potencjał? Co się dzieje w społeczeństwach pod wpływem szoku? W ostatnich dniach casus kryzysu gospodarczego Grecji dobitnie pokazuje, że to temat niezwykle aktualny. Pojawia się bowiem pytanie: czy skończy się na Grecji?
Film "Naomi Klein w Warszawie" jest zapisem wizyty Naomi Klein w listopadzie 2008 roku. Autorka biblii alterglobalizmu "No logo" przyjechała do Polski na premierę swej kolejnej książki "Doktryna szoku". Robert Kowalski towarzyszy Klein z kamerą podczas spotkań ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim i w Collegium Civitas. Widz ma możliwość podpatrywania Naomi Klein podczas podróży na te spotkania, zakulisowych rozmów. Reżyser sam zadaje jej wiele pytań dotyczących jej książek, podróży i współczesnego świata.
Naomi Klein - ur. 1970, kanadyjska dziennikarka, publicystka i działaczka społeczna. Jedna z najważniejszych postaci światowego ruchu alterglobalizacyjnego. Sławę przyniosła jej opublikowana w 2000 roku książka "No Logo" (wyd. pol. 2004), będąca ostrym pamfletem wymierzonym w wielkie międzynarodowe korporacje. W 2004 roku jej reportaż z wojny w Iraku przygotowany dla "Harper’s Magazine" otrzymał nagrodę Jamesa Aronsona przyznawaną dziennikarzom zaangażowanym w walkę o sprawiedliwość społeczną. Współpracuje m.in. z "The Nation" oraz "The Guardian". W 2008 roku ukazała się jej książka "Doktryna szoku".
O książce "Doktryna szoku":
Książka Naomi Klein, najsłynniejszej intelektualistki świata, to potężne oskarżenie późnego kapitalizmu. Lektura obowiązkowa na czas dzisiejszego kryzysu – także dla tych, którzy nie do końca się z nią zgadzają. Maciej Nowicki, "Magazyn Europa"
Kryzys, który zaczął się u schyłku pierwszej dekady XXI wieku potwierdza, że solidnie udokumentowane tezy obu ważnych książek Naomi Klein – No Logo i Doktryny szoku – były niestety trafne. Bardziej trafne niż zapewnienia entuzjastów wolnorynkowej wersji globalizacji. Kto chce zrozumieć, co się dzieje ze światem, musi wiedzieć, skąd się wzięła i jak działa opisana w tej książce neoliberalna szokowa doktryna modernizacyjna. Jacek Żakowski, "Polityka"
Doktryna szoku to prawdziwy proces wytoczony neoliberalnej wersji kapitalizmu. […]To jedna z tych książek, które nie tylko interpretują świat, ale też mają go zmienić. Przemysław Wielgosz, "Le Monde diplomatique - edycja polska"
Pouczająca, pełna emocji, cudownie kontrowersyjna. I przerażająca jak diabli.John le Carré
Pokaz "Naomi Klein w Warszawie"
Reżyseria i realizacja: Robert Kowalski
Produkcja: Polska (2010, 30’)
18 maja g.19:00
Świetlica Krytyki Politycznej
ul.Nowe Ogrody 35 (II piętro)