"Okradzione. Jak kobiety napisały historię, a mężczyźni okryli się chwałą" Leonie Schöler już w księgarniach

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego tak mało kobiet pojawia się na kartach podręczników? Albo kto naprawdę stoi za największymi odkryciami naukowymi i technologicznymi?

Leonie Schöler w swojej przełomowej książce ujawnia zaskakującą historię kradzieży intelektualnych na masową skalę, których ofiarami były ONE – kobiety.

Od Rosalind Franklin, bez której struktura DNA wciąż mogłaby pozostać tajemnicą, po Milevę Marić, której geniusz matematyczny był fundamentem powstania teorii względności Einsteina.

Schöler przedstawia poruszające historie kobiet, które miały odwagę zmieniać świat, mimo że świat często odmawiał im uznania. Nie tylko odkrywa losy tych zapomnianych pionierek, ale także obnaża mechanizmy wykluczania kobiet z przestrzeni intelektualnej i kulturowej.

To lektura budząca wiele emocji, prowokująca do refleksji, wciągająca jak najlepsza powieść, ale opisująca to, co wydarzyło się naprawdę. Dzięki wyjątkowej narracji i ogromnej dbałości o szczegóły Leonie Schöler przywraca należne miejsce tym „niewidzialnym bohaterkom“ historii.

Książka idealna dla każdego, kto pragnie zrozumieć prawdziwe dzieje ludzkości – w ich pełnym wymiarze.


Leonie Schöler jest historyczką i dziennikarką. Na swoich popularnych kanałach na TikToku i Instagramie (@heeyleonie) dzieli się wiedzą historyczną i regularnie informuje ponad 230 000 obserwujących o ekscytujących zdarzeniach z przeszłości i bieżących wydarzeniach politycznych. Okradzione to jej pierwsza książka – w Niemczech stała się bestsellerem.


Spróbuj wymienić dziesięć znanych naukowczyń. Nie, nie możesz dziesięciokrotnie powtórzyć „Maria Skłodowska-Curie“. Czy to trudne zadanie? Dla 99% respondentów pewnego angielskiego badania takie właśnie było. Nie dlatego, że nie istniały genialne kobiety w nauce, sztuce i polityce. Dlatego, że wiele z nich zostało okradzionych ze swoich osiągnięć i pozbawionych miejsc w podręcznikach do historii. Ta doskonała książka jest właśnie o nich – i dla nich. Leonie Schöler opowiada historie zapomnianych kobiet i tropi przyczyny tej niesprawiedliwości zarówno w dawnych, jak i współczesnych społeczeństwach. Tym samym pozwala nam zrozumieć przeszłość, ale również zmienić przyszłość. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce piękniej myśleć. Bardzo polecam.

Janina Bąk, statystyczka, autorka książek popularnonaukowych, influencerka

Uniwersalna historia? To bujda! To zawsze historia rodzaju męskiego. Najwyższa pora, żeby wreszcie opowiedzieć ją wielogłosem – uwzględniając cały kalejdoskop perspektyw.

Leonie Schöler przedstawia wiele fascynujących, niesłuszne zapomnianych artystek, aktywistek, żołnierek, naukowczyń, o których powinno się czytać w podręcznikach. Czy wiecie, co osiągnęła fizyczka Jocelyn Bell Brunell? A agentka wywiadu Noor Inayat Khan? Wiecie coś o Eleanor Marks? O Lucii Moholy-Nagy? No właśnie.

Polecam tę książkę absolutnie wszystkim, których ciekawią herstorie i historia, patriarchat bowiem zaciemnił nam dzieje na tyle skutecznie, że musimy dziś poznawać przeszłość od nowa. Zacznijcie od „Okradzionych“ i przygotujcie na wiele olśnień oraz słuszny gniew.

Karolina Sulej, dziennikarka i reporterka

Kobiety niczego nie wynalazły? Kobiety nie potrafią tworzyć wielkiej sztuki? Kobiety nie nadają się do nauk ścisłych? Dzięki tej książce będziecie wyposażeni (i wyposażone) w szereg argumentów na bzdurność takich tez. Leonie Schöler przeprowadzi was przez historię, ale będzie to zupełnie inna podróż nie te, które dotychczas mieliście okazję odbyć. Pełniejsza, ponieważ uwzględniająca CAŁĄ ludzkość, nie zaś tylko jej połowę.

Martyna F. Zachorska, znana jako Pani od Feminatywów

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.04.25, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Okradzione. Jak kobiety napisały historię, a mężczyźni okryli się chwałą, Leonie Schöler
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia