"Tam, gdzie mieszka wiatr. Archeologiczne zagadki Bliskiego Wschodu": W jaki sposób starożytne miasta wpłynęły na rozwój współczesnej edukacji?

Kim byli pierwsi rolnicy i jak ich wynalazki zmieniły świat? W jaki sposób starożytne miasta wpłynęły na rozwój współczesnej edukacji? Czy globalny handel wyglądałby tak samo, gdyby nie antyczni kupcy? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas rozmowy dr Piotra Kołodziejczyka i dr hab. Agnieszki Mączyńskiej z Lucyną Leśniak (BCH).

Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2024 roku o godzinie 17:00 w sali 1.43 Collegium Historicum przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7 w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie! Wspólnie przekonamy się, że refleksja nad przeszłością pomaga lepiej zrozumieć teraźniejszość.
Wstęp wolny!

O książce:

Kim byli pierwsi rolnicy i jak ich wynalazki zmieniły świat? W jaki sposób starożytne miasta wpłynęły na rozwój dzisiejszej edukacji? Czy globalny handel wyglądałby tak samo, gdyby nie antyczni kupcy? Co możemy powiedzieć o codziennym życiu kilka tysięcy lat temu analizując smak mansafu? Piotr Kołodziejczyk zabiera nas w fascynującą podróż w poszukiwaniu źródeł cywilizacji.
Razem z autorem wędrujemy po drogach i bezdrożach Bliskiego Wschodu, zanurzamy się w dzieje przemian, szukając odpowiedzi na pytanie, kim byli twórcy kultury. Z wnikliwością przyglądamy się krzemiennym sierpom, hetyckim mieczom oraz monumentalnym grobowcom, by rozwiązać zagadkę rozkwitu i zmierzchu cywilizacji, które ukształtowały współczesny świat. Badając historie Sumerów, Babilończyków czy Fenicjan możemy dostrzec nieprzerwany łańcuch ludzkiej kreatywności, z którego zrodziły się nieodłączne elementy społeczeństw: pismo, władza i religia.
Tam, gdzie mieszka wiatr pokazuje pełną wzlotów i upadków drogę ludzkości od czasów homo erectus do homo extensus. Poprowadzona z lekkością i swadą narracja, wzbogacona fotografiami i rysunkami wciągnie nie tylko miłośników archeologii, ale też tych wszystkich, którzy spoglądając w przeszłość, chcą zrozumieć teraźniejszość.
„Stwierdzenie, ze Bliski Wschód jest kolebką cywilizacji, to truizm, ale mało kto zdaję sobie sprawę, jak bardzo prawdziwy. Piotr Kołodziejczyk pokazuje, że niemal wszystkie zjawiska, które uchodzą za motory rozwoju cywilizacyjnego, powstały właśnie tam. Być może największą korzyścią z poznania przeszłości tej krainy jest lepsze zrozumienie teraźniejszości i nas samych”.
Agnieszka Krzemińska, archeolożka, dziennikarka naukowa, autorka książek, w tym nagrodzonej „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”

„Dzięki lekturze Bliski Wschód staje bliższy niż kiedykolwiek. To podróż przez tysiące lat historii regionu, na który od dawna skierowane są oczy całego świata. Regionu będącego kolebką trzech największych religii, miejscem powstania pierwszej cywilizacji, a także istną krainą dobrego smaku. Książka napisana w inteligentny i wnikliwy sposób. Intryguje niczym Jerozolima, Petra i piramidy, wciąga jak nurt Nilu, ale przede wszystkim skłania do refleksji. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kto szuka odpowiedzi na pytanie „skąd jesteśmy”?
Jakub Rybski, dziennikarz National Geographic Polska i reporter RMF FM

„Porywająca książka o korzeniach współczesnej cywilizacji napisana przez polkskiego naukowca. Podmuch pozytywnego wiatru w literaturze archeologicznej i popularnonaukowej o Bliskim Wschodzie”
Dr hab. Radosław Palonka, prof. UJ

Dr Piotr Kołodziejczyk - archeolog i antropolog kultury, adiunkt w Zakładzie Archeologii Egiptu i Bliskiego Wschodu Instytutu Archeologii UJ. Specjalizuje się w tematyce związanej z okresem późnej prehistorii na obszarze Bliskiego Wschodu i zachodzącymi wówczas procesami i przemianami społeczno-ekonomicznymi oraz kulturowymi. Przez wiele lat brał udział w badaniach archeologicznych na egipskich stanowiskach Tell el-Farcha, Abydos, Tell el-Fara'in-Buto, Deir el-Bersha czy Tell el-Daba. Uczestniczył także w wielu pracach wykopaliskowych na terenie m.in. Polski, Ukrainy oraz Cypru. Od 2014 roku kieruje projektem badawczym Instytutu Archeologii UJ na terenie południowej Jordanii.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.11.24, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Spotkanie, Tam, gdzie mieszka wiatr. Archeologiczne zagadki Bliskiego Wschodu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia