"Seans z Żubrem" - Kino plenerowe

Już w najbliższą sobotę 18 maja podczas Nocy Muzeów 2024 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (przed budynkiem Pałacu Czapskich) zostanie zorganizowane kino plenerowe. Od godziny 20:00 odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć krótkometrażowe filmy o artystach, które Bank Pekao przygotował wspólnie z ASP. Seanse zaplanowano w kilku cyklach, o godz. 20:00, 21:00 oraz 22:00.

Co łączy monumentalną ,,Kwadrygę Apollina’’ zamieszczoną na dachu Teatru Wielkiego w Warszawie  z okazałą rzeźbą ,,Żubra’’ będącego symbolem Banku Pekao? Oba pomniki wyszły spod dłuta wybitnego artysty – prof. Adama Myjaka. Film ,,Rytm materii’’ przybliża sylwetkę artysty oraz jego dorobek artystyczny. W swoim dorobku ma ponad 100 wystaw indywidualnych, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Laureat licznych nagród i wyróżnień. W 2005 r. za zasługi dla polskiej kultury, otrzymał złoty medal Gloria Artis. Artysta ten dał się poznać jako utalentowany rzeźbiarz i pedagog, a ciekawostką w kontekście wspomnianej Nocy Muzeów jest fakt, iż Adam Myjak był także wieloletnim rektorem… Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kolejną z produkcji, którą będzie można zobaczyć tego wieczoru są „Barwy Światła”. Tytuł ten przenosi nas w świat tajemniczego Krakowa, gdzie przez wiele lat mieszkał i tworzył niezwykle utalentowany artysta Józef Mehoffer - malarz, grafik, rysownik, projektant witraży, twórca plakatów, mebli, wnętrz i tkanin.

Doktor Paweł Ignaczak (historyk sztuki związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie) zabiera widzów w inspirującą podróż po Krakowie, gdzie prezentuje miejsca związane z twórczością Józefa Mehoffera. Widzowie mogą m.in. odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu, dawniejszy Krakowski Zakład Witrażu S.G. Żeleńskiego, gdzie w 1933 r. powstały jedne z najpiękniejszych witraży: ,,Alegoria oszczędności’’ oraz ,,Suae quisque faber fortunae’’. Oba witraże zdobią obecnie reprezentacyjną klatkę schodową w siedzibie Banku Pekao S.A. przy ul. Szpitalnej w Krakowie. Są one dostępne zarówno dla klientów tej wyjątkowej placówki, jak i wszystkich tych, którym sztuka jest szczególnie bliska. W omawianym filmie poznamy także historię kamienicy, dawnej siedziby Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, zbudowanej w latach 1881-1883 przez Karola Knaussa według projektu Karola Borkowskiego.

Bank Pekao S.A. wspiera przedsięwzięcia mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w inicjatywy i wydarzenia kulturalne promujące sztukę.

Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć film „Wyspiański w Londynie’’, opowiadający o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł, 1890–1918”, na której zaprezentowano pastel ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należącą do banku.

Z kolei, „Było pięknie” przenosi nas do wyjątkowego świata Franciszka Maśluszczaka – współczesnego artysty, malarza, grafika i rysownika, mającego w swoim dorobku ponad sto wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, a jego prace można oglądać w wielu renomowanych instytucjach sztuki na świecie.

W filmie przedstawione są właśnie miejsca związane z twórczością Maśluszczaka. Przeniesiemy się do pracowni artysty, a także malowniczego Cegłowa. Sam twórca wspomina także swoich pedagogów oraz czasy studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta opowiada o pracy w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie, gdzie zrealizował cykl (wspomnianych wcześniej) fresków Drogi Krzyżowej.

- Żeby być artystą, trzeba to, co się robi, bezwzględnie kochać, lubić. Codziennie rysuję, zapisuję, szkicuję to, co usłyszałem, co ludzie powiedzieli, a także to, co przyfruwa nie wiadomo skąd. Wyobraźnia jest czymś wyjątkowym, inspirację czerpię z otaczającego mnie świata, także ze snów… To wszystko, co tworzy artysta, jest ważne – na różnych etapach twórczości i życia - komentuje Franciszek Maśluszczak.

Żądni sztuki widzowie zobaczą też film „Okiem liryka”, który przybliża historię monumentalnego (został namalowany na płótnie o wymiarach 15×115 metrów!) obrazu „Bitwa pod Piramidami” Wojciecha Kossaka. Artysta ten dał się poznać jako był niezrównany malarz scen batalistycznych i historycznych.

W filmie poznajemy historię monumentalnego malowidła, podzielonego niegdyś przez artystę na fragmenty, które obecnie znajdują się w różnych zbiorach. Posiadaczem jednego z nich jest Bank Pekao S.A. Kolejną część panoramy możemy odnaleźć m.in. w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Porównaliśmy obraz banku z tym, który został zakupiony przez bratanicę Wojciecha Kossaka w 1936 roku.

Na koniec zapraszamy również do odwiedzenia wirtualnej Galerii Sztuki Banku Pekao S.A. [https://www.pekao.com.pl/galeria-sztuki]. W swoich zasobach bank posiada niespełna 1000 dzieł sztuki, z czego część jest dostępnych na stronie Wirtualnej Galerii Sztuki. Znajdują się w niej obiekty klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, znajdują się także prace takich artystów jak: Tadeusz Dominik, Franciszek Maśluszczak, Henryk Ożóg czy Bożenna Biskupska. Zbiór bankowej kolekcji bogaty jest również w rzeźby oraz elementy sztuki użytkowej z XIX oraz XX wieku. Do współpracy przy tworzeniu Wirtualnej Galerii, zaproszeni zostali eksperci, którzy swoim niekwestionowanym autorytetem wspierają działania podejmowane w ramach projektu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.05.24, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Seans z Żubrem, Bank Pekao, plenerowe
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia