Leszek Możdżer prezentuje nowy album "Composites"

Warszawska Opera Kameralna z dumą prezentuje najnowszy album Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych  MACV Warszawskiej Opery Kameralnej zatytułowany "Composites." Premiera już 13 października 2023 roku.

"Artysta od lat poszukuje nowych jakości brzmieniowych swojego instrumentu. Świat muzyki dawnej to jedna z jego ostatnich pasji "– pisze dziennikarz Polskiego Radia Jacek Hawryluk o Możdżerze. A wynikiem tych poszukiwań jest niezwykły album, który już wkrótce trafi do rąk fanów Artysty.

Album "Composites" to sześć utworów, z których cztery (zatytułowane "Compositum I,II,III,IV") nie są kompozycjami, tylko kompozytami będącymi mistrzowskim połączeniem kompozycji i improwizacji. Partie fortepianu zostały przez Leszka Możdżera wyimprowizowane a do tych improwizacji Artysta dopisał partyturę dla Orkiestry. Dwa pozostałe utwory "Ballad For Lars", zadedykowany szwedzkiemu kontrabasiście Larsowi Danielssonowi oraz liryczny "Natalladia" Możdżer skomponował klasycznie.

Najnowsze dzieło Możdżera powstało na fortepianie Fazioli w obniżonym do 432 Hz stroju. Prawie dwa lata zajęło Artyście dojście do optymalnego naprężenia strun. Pozwoliło to na spotkanie z niższym strojem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej.

"Muzycy grając na instrumentach dawnych wchodzą do pewnego rodzaju niszy. Definiują się jako muzycy alternatywni w stosunku do masowo odbieranej symfoniki" – mówi Leszek Możdżer.

Album "Composites" ukaże się na płycie CD i błękitnym albumie winylowym oraz dostępny będzie w digitalu.

Ukazanie się tak niezwykłego album nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania ze strony dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, śpiewaczki operowej i pomysłodawczyni serii płytowej Jazz z MACV – Alicji Węgorzewskiej-Whiskerd.

Połączenie jazzu z muzyką klasyczną jest dla Alicji Węgorzewskiej naturalne. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: "Ten mariaż istniał od zawsze. Kiedy słuchamy muzyki Bacha, nie wiemy, czy grał ją dokładnie tak, jak sugeruje zapis nutowy. Może improwizował? Ówcześni muzycy robili to przecież na co dzień. Bach mógł więc w nutach zapisać tylko część – jazzowej de facto – improwizacji. Mozart często przekomponowywał i przenosił zaaranżowane przez siebie motywy z jednego utworu do drugiego. Mówi się, że także Chopin był kompozytorem jazzowym, bo jego improwizacje i wyobraźnia muzyczna sięgały niezwykle daleko."

Tracklista:

1. Compositum I (6:43)

2. Compositum II (6:03)

3. Ballad For Lars (8:56)

4. Compositum III (4:02)

5. Compositum IV (10:42)

6. Natalladia (7:22)

Dodaj artykuł do:
(dodano 05.10.23, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Leszek Możdżer, Composites
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia