Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2023

Warszawa Singera zawita w terminie od 26 sierpnia do 3 września.

Spektakle teatralne

„Rehab. Wszystkie bitwy Amy Winehouse”, reż. Karolina Kirsz / 18 - 20 sierpnia / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Na spektakl o Amy Winehouse, okrzyknięty wydarzeniem artystycznym sezonu, od czasu premiery w październiku, wciąż bardzo trudno o bilety! „Rehab” to szalony spektakl w rytm muzyki Amy Winehouse, w którym zabrzmi ona w nieoczekiwanych aranżacjach i w wykonaniu pięciu aktorek Teatru Żydowskiego. Każda z nich będzie Amy.

„Circus Kafka”, reż. Michał Walczak / 22 – 24 sierpnia / Scena Letnia Teatru Żydowskiego,  ul. Senatorska 35

„Circus Kafka” to oparty na motywach książki Remigiusza Grzeli „Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było” cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego przyjaciel – aktor Icchak Levi – są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma.

„Jentl”, reż. Robert Talarczyk / 25-27 sierpnia / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa,  al. Niepodległości 141 a

Współczesne odczytanie tekstu Singera rozsławionego przez film w reżyserii i głównej roli Barbry Streisand. Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imieniu Anszel to przejmujący opis walki o wolność człowieka. Spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego z muzyką graną na żywo.

„Podróżnicy”, reż. Gosia Dębska na podst. tekstu Pawła Mossakowskiego / 29 – 30 sierpnia / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

„Podróżników” Teatr Żydowski wystawił premierowo w tym roku 8 marca, w 55.rocznicę wydarzeń Marca’68. To historia dwójki ludzi, których łączy miłość, a rozdziela wszystko to, co dzieje się wokół nich. Wygnani na tułaczkę po świecie i po własnych życiach, szukają siebie w krótkich spotkaniach, licząc, że tym razem odważą się wypowiedzieć to, co niewypowiedziane. Im więcej lat mija, tym trudniej odnaleźć w sobie zakochanych nastolatków, których historia rozdzieliła w 1968.

„Skrzypek na dachu”, reż. Jan Szurmiej / 31 sierpnia / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa,  al. Niepodległości 141 a

Kultowy musical wszech czasów! Teatr Żydowski zagrał „Skrzypka” już ponad 400 razy!  Nie tylko temat ukazujący bezpowrotnie zaginiony już świat społeczności żydowskiej w Anatewce, zapadłej ukraińskiej wsi na początku wieku oraz postać Tewjego Mleczarza przyczyniły się do światowego sukcesu musicalu. Wynika on również, a może przede wszystkim z muzyki i piosenek, które zyskały gigantyczną popularność i stały się przebojami ubiegłego stulecia.

„Pieśni Getta”, reż. Gołda Tencer / 1 września / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Gołda Tencer: - Pieśni Getta to spektakl pamięci. Przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach. Została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas. Na spektakl, który miał premierę w 80.rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, składają się pieśni w języku polskim i jidysz, a także fragmenty listów, dzienników i relacji pisanych w getcie, w tym te, które działają najsilniej na nasze emocje, jak „Warszawo ma”.

„Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju”, reż. Damian Josef Neć / 2 -3 września / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141 a

Arcydzieło literatury jidysz „Księga Raju” zostało po raz pierwszy wystawione przez Teatr Żydowski w języku oryginału w lutym 2023 roku. Słuchanie melodyjnej barwy jidysz robi na widzach ogromne wrażenie. Do tego spektakularne wizualizacje raju na scenie.

„Madagaskar”, reż. Gosia Dębska – 5 września, Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Horror metafizyczny inspirowany losami wybitnych Polaków żydowskiego pochodzenia. Spektakl we współpracy z Teatrem Papahema. Madagaskar w reżyserii Gosi Dębskiej to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa.

Czytania performatywne

W trakcie festiwalu odbędą się również wyjątkowo poruszające czytania performatywne w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego:

28 sierpnia - Wieczór z Irit Amiel (1931-2021) / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego,  ul. Senatorska 35 /

Czytanie performatywne fragmentów prozy i poezji Irit Amiel w reżyserii Karoliny Kowalczyk, dramaturgia: Natalia Królak. Wystąpią: Jerzy Walczak, Joanna Przybyłowska, Jakub Buchner (muzyka elektroniczna). Po czytaniu performatywnym zapraszamy na rozmowę z pisarzem i kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego Remigiuszem Grzelą, przyjacielem Irit Amiel. Rozmowę poprowadzą: Karolina Kowalczyk i Natalia Królak.

29 sierpnia - Czytanie performatywne „Malik” Else Lasker-Schüler / Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Reżyseria i prowadzenie: Karolina Szymaniak. Fragmenty książki zaprezentuje aktorka Teatru Żydowskiego Małgorzata Trybalska.

3 września - Widokówka w adaptacji i reżyserii Karoliny Kirsz / Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 /

„Widokówka” to podróż do marca 1968 roku.  Scenariusz powstał na podstawie sztuki „Widokówka” Aleksandra Rotnera oraz fragmentów „Jesteśmy. Rozstania 68” Teresy Torańskiej. Studenckie strajki opanowują Polskę, wrze na Uniwersytetach. Trzeba było kogoś za to obwinić, a do obwiniania o cokolwiek nikt nigdy się lepiej nie nadawał od Żydów. I tak w 1968 roku Polska wygnała w świat ludzi, którzy mieszkali tu od zawsze, byli polskimi obywatelami, zostawili swoje domy, przyjaciół i ludzi, których kochali.

Spektakle muzyczno-kabaretowe

Podczas Festiwalu Singera nie może oczywiście zabraknąć żydowskiego humoru. Zapraszamy na spektakle muzyczno-kabaretowe na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego: „Przyjdź Pan...Pogadamy" (27.08.) - spektakl pełen żydowskich piosenek i szmoncesów z udziałem: Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera i  Marka Węglarskiego. 2 września natomiast kultowe już spotkanie z Gołdą Tencer i jej rodziną „W kuchni mamy Soni”.  Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer wraz ze swoim bratem Januszem oraz synem Dawidem i przyjaciółmi zapraszają w podróż do przeszłości, do przedwojennego żydowskiego świata, którego już nie ma. Ale ożywa właśnie w takich wspomnieniach i muzyczno-kulinarnych opowieściach.

Czytelnia Pisarzy Żydowskich. Mistrzowie czytają

To cykl wyjątkowych, kameralnych spotkań z mistrzami polskiej sceny, czytającymi prozę z klasyki literatury żydowskiej. W poprzednich latach mogliśmy posłuchać interpretacji w wykonaniu: Janusza Gajosa, Jerzego Radziwiłłowicza, Wojciecha Malajkata, Zbigniewa Zamachowskiego, Andrzeja Seweryna. W tym roku udało nam się zaprosić do Austriackiego Forum Kultury dwie genialne aktorki:

2 września -  „Sam na sam z Bogiem” Janusza Korczaka w interpretacji Anny Seniuk

3 września -  „Pamiętnik Justyny” Gusty Dawidsohn-Dränger w interpretacji Ewy Ziętek

Nie sposób opisać tutaj wszystkich teatralnych wydarzeń 20.edycji Festiwalu Warszawa Singera. Wszystkie szczegóły, aktualne informacje i cały program są dostępne na stronie www.festiwalsingera.pl oraz na FB www.facebook.com/FestiwalSingera

Szczegółowe informacje o spektaklach Teatru Żydowskiego podczas Festiwalu Warszawa Singera dostępne są również na stronie Teatru Żydowskiego: www.teatr-zydowski.art.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 14.08.23, autor: blackrose)
Tagi: Teatr na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2023
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia