Witek Orski - "Teraz już nie wiem, co jest piękne"
Otwarcie wystawy: 31.03.2023 (pt.), 18.00-21.00
31.03. - 13.05.2023
Lokalizacja: Galeria Foksal w Warszawie
Kuratorka: Katarzyna Krysiak
Fotograficzna instalacja Witka Orskiego jest współczesną reinterpretacją słynnej ryciny "Melancholia I" Albrechta Dürera (1514), jednego z najbardziej tajemniczych, i jednocześnie najczęściej opisywanych i interpretowanych, dzieł sztuki w historii. Samo doświadczenie melancholijne jest od wieków obecne w wytworach różnych dziedzin kultury (filozofia, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka, film etc.). Współcześnie melancholia jest powszechnie przeżywaną reakcją na uczucia niepewności, pustki i beznadziei. Jako przeciwieństwo utopii odzwierciedla dręczącą nas niepewność jutra i sceptycyzm wobec „nadziei na przyszłość”.
Witek Orski, odnosząc się wprost do ikonicznego przedstawienia pojęcia melancholii, „rozbija” rycinę Dürera na części i poddaje interpretacji jej wybrane, naładowane symboliką fragmenty, utrwalając je w radykalnie współczesnych kompozycjach. Zdjęcia są próbą odnalezienia w dzisiejszym świecie odpowiedników gestów i symboli zaszyfrowanych w dziele Dürera.
Tytuł wystawy Teraz już nie wiem, co jest piękne, zawierający w sobie nieskrywany element zwątpienia, został zainspirowany fragmentem z zapisków Albrechta Dürera z czasu tuż przed powstaniem "Melancholii I" (Was Schönheit ist, weiß ich nicht, obgleich sie vielen Dingen anhaftet).
Witek Orski (ur. 1985 r.) jest artystą wizualnym i fotografem. Tworzy zdjęcia, instalacje fotograficzne i obiekty. Interesują go relacje między obrazami, społeczne funkcje fotografii i jej status w kulturze wizualnej. Istotnym narzędziem jest dla niego samo medium wystawy – cykle prac aranżuje w rodzaje wizualnych esejów. Wystawia w Polsce i za granicą.
Jest absolwentem Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.
W Noc Muzeów i jednocześnie ostatni dzień wystawy (sob. 13.05.) Galeria Foksal otwarta w godz. 18.00-24.00
O godz. 19.00 – oprowadzanie po wystawie z udziałem artysty, z tłumaczeniem na PJM.