Sinfonia Varsovia zaprasza na 12. edycję festiwalu Szalone Dni Muzyki

W ostatni weekend września (23–25 września) w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej oraz Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie czeka publiczność 35 koncertów symfonicznych, kameralnych, jazzowych i familijnych w wykonaniu setek uznanych artystów.

W programie arcydzieła europejskiego romantyzmu – Berlioza, Brahmsa, Chopina, Mahlera, Schuberta i Schumanna. Wśród artystów Agata Zubel, Jonas Vitaud, Tanguy de Williencourt, Katarzyna Budnik, Trio Nebelmeer, Kwartet Modigliani. Bilety w cenie 20–30 zł w sprzedaży od 1 września o 11:00.

Artyści z Polski i zagranicy

Wystąpią orkiestry Sinfonia Varsovia, NFM Leopoldinum, Polskiego Radia w Warszawie oraz Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod kierownictwem dyrygentów Jurka Dybała, Patricka Fournilliera, Marty Gardolińskiej, Jacka Kaspszyka, Michała Klauzy, Ernsta Kovacica, Yaroslava Shemeta i Dirka Vermeulena. Jako soliści wystąpią m.in. Katarzyna Budnik, Emmanuel Rossfelder, Élodie Soulard, Jonas Vitaud, Tanguy de Williencourt i Agata Zubel, a także animator Mariusz „Wilk” Wilczyński i aktor Jan Peszek.

Wśród zespołów kameralnych zaprezentują się Kwartet Modigliani, Trio Nebelmeer, Splot Quartet, Wiener Glasharmonika Duo i szwajcarski ansambl muzyki dawnej La Morra, a także składy jazzowe: francuskiej trębaczki Airelle Besson oraz polskie formacje Adam Bałdych Quintet i Atom String Quartet. Towarzyszyć im będą kameraliści Sinfonii Varsovii.

Klasyka romantyzmu

200-lecie wydania manifestu polskiego romantyzmu, Ballad i romansów Adama Mickiewicza, stało się inspiracją do stworzenia na wskroś romantycznego repertuaru festiwalu. Wypełnią go dzieła takich klasyków romantyzmu, jak Hector Berlioz, Johannes Brahms, Fryderyk Chopin, Franz Liszt, Alma i Gustav Mahlerowie, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Franz Schubert oraz Robert Schumann. Zabrzmią rzadko słyszane obecnie instrumenty, które w XIX wieku cieszyły się szczególnym zainteresowaniem, takie jak lira korbowa, cymbały i harmonika szklana. Posłuchać będzie można także romantycznych refleksów w jazzowych reinterpretacjach i średniowiecznych balladach.

Ważną częścią programu będą wydarzenia familijne: Smykofonie i koncerty ze smokiem Bazylkiem dla najmłodszych (0-5, 6+ lat), a także koncerty dla starszych dzieci i młodzieży (9+, 12+ lat) Romantyzm? Fantastycznie oraz Mickiewicz Story Map. Dwa z koncertów odbędą się na głównej scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i zaangażują większe składy instrumentalne.

Szalona idea festiwalu

Centralną ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie barier dzielących słuchaczy od muzyki klasycznej. Jest to możliwe dzięki wyjątkowej atmosferze festiwalu, przystępnym długościom koncertów i niewygórowanym cenom biletów. Organizatorzy chcą tym samym zachęcać i ułatwiać odbiorcom udział w koncertach przy utrzymaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie.

Trwające około godziny wydarzenia odbywają się od rana do wieczora w kilku pobliskich przestrzeniach jednocześnie. Koncertowe lokalizacje przyjmą w tym roku nazwy kwiatów silnie skojarzonych z literaturą romantyczną. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej będą to Lilije (Sala Moniuszki), Fiołki (Sale Redutowe), Kwiat paproci (Zascenie) i Stokrotka (Sala Kameralna), a Kościół Środowisk Twórczych otrzyma nazwę Róża.

Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy. Od początku koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a głównym organizatorem była Sinfonia Varsovia. Festiwal narodził się we Francji jako La Folle Journée. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d'Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Po raz pierwszy festiwal odbył się w Nantes w 1995 roku, ale jego idea szybko przekroczyła granice Francji i na przestrzeni lat stał się prawdziwie międzynarodowym muzycznym fenomenem.

Bilety w cenie 20–30 zł dostępne w kasach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz w Internecie na stronie www.teatrwielki.pl – sprzedaż rusza 1 września o 11:00. Przy zakupie przynajmniej czterech biletów naliczany jest rabat 20% od wartości całkowitej. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.szalonednimuzyki.pl.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.09.22, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Sinfonia Varsovia, 12. edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia