"Blizny. Prawdziwa historia »królików« z Ravensbrück” - historia kobiet poddawanych eksperymentom medycznym

Nowa książka Marty Grzywacz – autorki obsypanego nagrodami reportażu "Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld" – po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nieznaną historię ich powojennego leczenia w USA.

Dwudziestego trzeciego września 1941 roku do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Nowo przybyłe muszą zmierzyć się z obozową rzeczywistością, głodem, bólem, strachem i śmiercią.

Niektóre z kobiet zostają zakwalifikowane do eksperymentów pseudomedycznych. Wbrew swojej woli poddawane są doświadczeniom zagrażającym ich życiu i zdrowiu, stając się królikami doświadczalnymi w rękach nazistowskich lekarzy. Po odzyskaniu wolności tzw. „króliki” (tak mówiły same o sobie, tak nazywały je inne więźniarki i władze obozu) przez lata pozostawały same ze swoimi doświadczeniami, wspomnieniami, dramatami. Nikt ich naprawdę nie leczył, nikt nie chciał słuchać ich opowieści.

"Blizny. Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück" to wstrząsający i przejmujący reportaż o nazistowskim okrucieństwie i lekarzach w służbie Hitlera. O sile przetrwania i odwadze więźniarek, która pozwoliła im się zbuntować. To także świadectwo solidarności kobiet z różnych krajów i wspomnienie o pewnej amerykańskiej filantropce, która po wojnie postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy.

W księgarniach od 13 kwietnia 2022 r.

Marta Grzywacz – dziennikarka i publicystka historyczna, absolwentka Wydziału Prawa UW. Publikuje w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”, pisze głównie o historii XX wieku. Jej pierwsza książka, Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, zdobyła nagrodę internautów dla najlepszej książki historycznej 2017 r. w plebiscycie „Historia Zebrana”. Opublikowana w 2020 r. Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld przyniosła autorce nagrodę „Juliusz” dla najlepszej biografii 2020 r., I Nagrodę KLIO przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Reportażu w Lublinie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.03.22, autor: gaba)
Dział literatura
Tagi: "Blizny. Prawdziwa historia »królików« z Ravensbrück” - historia kobiet poddawanych eksperymentom medycznym
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia