Premiera "Grupy warszawskiej" w Nowym Teatrze w Warszawie

2 kwietnia 2020 roku w Nowym Teatrze w Warszawie nastąpi premiera "Grupy warszawskiej".

Nadszedł czas, w którym sformułowanie "zmiana klimatu" jest zbyt łagodne, by adekwatnie opisać to, co dzieje się na naszej planecie - piszą organizatorzy. - Powszechnie wiadomo, że mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym - to sytuacja równie poważna, jak wojna. Przykład Grety Thunberg, szesnastoletniej aktywistki klimatycznej, wyraźnie ukazuje rozdźwięk między postawą dorosłych, którzy trwonią czas na przeciągające się formalne ustalenia, a wołaniem młodych - których przyszłość jest najbardziej zagrożona - o realne działania.

Jednocześnie w obliczu przełomowych zmian klimatycznych, coraz ważniejsza w szkolnych programach staje się narracja nacjonalistyczna. Młodzież na lekcjach uczy się o Wielkim Narodzie - a przecież Wielkie Narody nie słuchają zewnętrznych zaleceń; nawet jeśli ich realizacja może uchronić Ziemię przed katastrofą. Dlatego tym bardziej, w dobie budowania tożsamości poprzez przynależność narodową, należy sobie zadawać pytanie: w jaki sposób utożsamiamy się z naszą planetą? Czy stać nas na luksus martwienia się o to, że nasze dzieci nie są wystarczającymi patriotami, nie dostatecznie ważne są dla nich tradycyjne wartości rodzinne, podczas gdy miasta, w których żyjemy smażą się w spiekocie? Czy jakiekolwiek znaczenie ma dyskurs dumy z własnego kraju, kiedy nasza stolica dławi się smogiem?

Projekt "Grupa warszawska" zbada jak wygląda życie młodej Polki i Polaka, mieszkańców Warszawy, w czasach kryzysu klimatycznego. Omawiając z młodzieżą problemy dotyczące tożsamości i ekologii, postaramy się dowiedzieć, jak sądzą - z czym będą identyfikować się w przyszłości. Czy przyszłe pokolenia mogą czuć się obywatelami planety w taki sam sposób, w jaki postrzegają siebie jako Polaków? I czy jest jakaś nadzieja na działanie wypływające z tej reorientacji?

Proces twórczy potrwa miesiąc: obejmie dyskusje, warsztaty i improwizacje zarówno w teatrze, jak i w mieście. Jego wynikiem będzie szczegółowy portret przyszłych obywateli planety Ziemi, widziany ich własnymi oczami. Przykład nastoletnich aktywistów i aktywistek klimatycznych pokazuje, że dorośli utracili wiarygodność jako źródło wiedzy na temat tego, co dzieje się na naszej planecie, a młode pokolenie musi demaskować naszą, dorosłą, niezdolność do radzenia sobie z największym globalnym wyzwaniem XXI wieku.

"Grupa warszawska" będzie pierwszą premierą projektu teatralnego "Sąsiedzi". Osoby z Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Słowacji i Niemiec będą się sobie przyglądać, z uwagą i empatią. Efektami obserwacji podzielimy się w doświadczeniach teatralnych, wierząc, że teatr dociera często w rejony niedostępne dla innych dyskursów.

Reżyseria: Egle Švedkauskaite

Dramaturgia: Michał Telega

Wideo: Hanna Maciąg

Obsada: Zuzanna Bojdecka, Stanisław Garapich, Karolina Laskowska, Marianna Mroczkowska, Ignacy Zasadni

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.03.20, autor: blackrose)
Tagi: Egle Švedkauskaite, Grupa warszawska, Nowy Teatr, premiera, Warszawa, kwiecień 2020
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.

Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Daniel Cohen
2
Maria Sødahl
3
Warwick Thornton
4
Paweł Pawlikowski
5
Harvey Fierstein
6
Emir Kusturica
7
Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
8
Stefan Ruzowitzky
9
Jim Jarmusch
10
Wojciech Kasperski
1
Burton Jessie
2
Macht Christopher
3
Halber Małgorzata , Drenda Olga
4
Socha Natasza
5
Jensen Louise
6
Coben Harlan
7
Adamowicz Alina, Godecka Joanna
8
Ostrowska Agata
9
Moyes Jojo
10
Lepore Jill
1
reż. Mariusz Treliński
2
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
3
Gabriela Zapolska
4
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
5
Opera Krakowska w Krakowie
6
Rodion Szczedrin
7
Jarosław Murawski
8
Michaił Bułhakow
9
Dale Wasserman
10
Michaił Durnienkow
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia