Leonid Kuris w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu

Leonid Kuris to nie tylko zdolny artysta, ale człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach, błyskotliwy, dowcipny, niezwykle inteligentny, władający kilkoma językami, w tym również polskim. Języka polskiego nauczył się czytając po polsku książki Agaty Christie. Dopiero później znalazł przyjaciół w Polsce i mógł wykorzystać swoją znajomość języka w praktyce.

Leonid Kuris urodził się w 1944 roku w Związku Radzieckim. Mimo że z wykształcenia jest historykiem, sztuka zawładnęła jego duszą i życiem. Studiował więc rysunek pod kierunkiem Borysa Pianidy w Szkole Sztuk Plastycznych przy Akademii Architektury w Kijowie. Na początku lat 70. Leonid Kuris zainteresował się małą grafiką. Pobierał lekcje u wybitnego drzeworytnika kijowskiego Wiaczesława Dozoreca (1941–1993). Na twórczość Kurisa duży wpływ wywarły przyjacielskie i zawodowe kontakty z takimi grafikami, jak Gieorgij Malakow, Gerszon Krawcow, Michaił Wiercholancew, Grigorij Bosienko czy Zbigniew Janeczek z Polski.
W 1991 roku Kuris wyemigrował do Izraela. Zakres tematyki jego prac poszerzył się o motywy judaistyczne: obrazy z życia w małych miasteczkach żydowskich w Europie Wschodniej, pejzaże Jerozolimy, krajobrazy współczesnego Izraela.

Wernisaż: 10 kwietnia 2019 r., godz. 17.00

źródło: Organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.04.19, autor: blackrose)
Tagi: Leonid Kuris, Warszawa, wernisaż
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Lars Klevberg
2
Lars Klevberg
3
Tate Taylor
4
Dexter Fletcher
5
Luc Besson
6
Bartosz Konopka
7
Benedikt Erlingsson
8
Lars Kraume
9
Trevor Nunn
10
Jaime Rosales
1
wg Jarosława Iwaszkiewicza
2
Jolanta Janiczak
3
Artur Pałyga
4
David Greig
5
-
6
Roddy Doyle
7
Stanisław Wyspiański
8
Paul Thomas Anderson
9
Beniamin Bukowski
10
Bartosz Kurowski (reż.)
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia