Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków

Nove Kino Wisła w Warszawie zaprasza we wtorek, 19 marca o godz. 19.00 na spotkanie „Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków”.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim – jednym z najwybitniejszych polskich wspinaczy i himalaistów. W 1977 roku wszedł północnozachodnim filarem na Kohe Szachaur w Hindukuszu, a dwa lata później przeszedł zachodnią ścianę Annapurny Południowej. 17 lutego 1980 roku dokonał – wraz z Leszkiem Cichym – pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. W kolejnych latach „dołożył” do tego pierwsze zimowe wejścia na Kangczendzongę (1986r.) oraz na Lhotse (1988r.). Chociaż nie uważał się nigdy za samotnika, to właśnie indywidualne, świetne stylowo wejścia w najwyższych górach świata stały się jego „znakiem rozpoznawczym”. Oprócz Broad Peak i Lhotse Wielicki zdobył solowo jeszcze cztery inne ośmiotysięczniki: Dhaulagiri (1990r.), Sziszapangmę (1993r.), Gaszerbrum II (1995r.) oraz Nanga Parbat (1996r.). W 1996 roku skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako drugi Polak i piąty człowiek na świecie. W kolejnych latach kierownik zimowych wypraw: K2 (2002-2003), Nanga Parbat (2006-2007), Broad Peak (2013) oraz Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017-2018.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu IN MUNDO „Góry” w kinie Wisła. Cykl realizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu, Programem Polski Himalaizm Zimowy oraz Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady, Kino Wisła, pl. Wilsona 2, Warszawa, bilet wstępu na pokaz: 25 zł.

http://www.novekino.pl/kina/wisla/film.php?id=9061

„Musimy skończyć to, co żeśmy kiedyś zaczęli…”

W latach 1950 – 1960 trzynaście spośród czternastu dziewiczych ośmiotysięczników zostało zdobytych. Polacy z powodów politycznych nie mogli wziąć w tym udziału. Polscy wspinacze mocno odczuwali głód sukcesu i ogromną chęć wniesienia czegoś nowego do historii himalaizmu.
Prekursorem wspinaczki zimowej był Andrzej Zawada. To on wraz z Tadeuszem Piotrowskim zdobył Noszak (7492 m n.p.m) w Hindukuszu Afgańskim w pełni kalendarzowej zimy w 1973 roku. Było to wówczas pierwsze wejście człowieka zimową porą tak wysoko na szczyt powyżej 7000 metrów.
W kolejnych latach polscy wspinacze zdobywali zimą pierwsze ośmiotysięczniki. Błyskawicznie przebili się do światowej czołówki wytyczając nowe drogi i kompletując kolejne rekordy. Pierwszym szczytem ośmiotysięcznym zdobytym zimą był najwyższy z nich – Mount Everest. Było to 17.II.1980 roku. Na szczycie stanęli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w ramach Narodowej Wyprawy kierowanej przez Andrzeja Zawadę. Polacy rzucili wyzwanie wspinaczom całego świata w konkurowaniu w ekstremalnej wspinaczce jaką jest zimowe zdobywanie gór wysokich.
Kolejne pierwsze wejścia zimowe na ośmiotysięczniki również należały do Polaków. Były to: Manaslu (1984 r.), Dhaulagiri i Cho-Oyu (1985 r.), Kangchendzonga (1986 r.), Annapurna (1987 r.) Lhotse (1988 r.). Następne zimowe wejście na Shisha Pangmę miało miejsce dopiero w 2005 roku. Dokonali tego Polak – Piotr Morawski i Włoch Simone Moro. Znów upłynęło kilka lat, zanim Polacy zdobyli kolejne szczyty tj. Gasherbrum I (2012 r.), oraz Broad Peak (2013). Trzy szczyty: Makalu (2009 r.) i Gasherbrum II (2012 r.) i Nanga Parbat (2016 r.) zdobyli wspinacze innych krajów.

W Himalajach i Karakorum mamy trzynaście ośmiotysięczników zdobytych zimą i jeden piękny szczyt, który nie zostały jeszcze zdobyty – K2. Cóż… Trzeba ruszać! Ktoś musi tego dokonać. I na pewno warto, żeby tę wspaniałą eksplorację zimową dokończyli Polacy, którzy w dorobku mają już dziesięć pierwszych zimowych wejść na ośmiotysięczniki – mówi Krzysztof Wielicki.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.03.19, autor: blackrose)
Tagi: Zimowa eksploracja Himalajów przez Polaków, Warszawa, Nove Kino Wisła
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY
SPOŁECZNOŚĆ ARTYSTYCZNIE ZAKRĘCONA
  
NEWSLETTER
Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Mrozu
2
Jones Norah
3
Platt Ben
4
Czornyj Max
5
Kapral Zajączek
6
Wasio
7
Lor
8
Rani Hania
9
Black River
10
Łopatniuk Paulina
1
Antonin Baudry
2
Jean-Luc Godard
3
Frederic Tellier
4
Roxann Dawson
5
A.B. Shawky
6
Perry Lang
7
Constanze Knoche
8
Lee Cronin
9
Jenny Gage
10
Brady Corbet
1
Martin Baltscheit
2
Morris Panych
3
Witold Gombrowicz
4
Przemysław Pilarski
5
Piotr Ratajczak (reż.)
6
Aleksander Fredro
7
Jakub Skrzywanek (reż.)
8
Anna Gryszkówna
9
Aldona Figura (reż.)
10
Dorota Masłowska
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia