Pokaz filmu „Trędowata” w Warszawie

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego serdecznie zaprasza 28 listopada o godz. 18:00 na pokaz filmu z 1936 roku „Trędowata”, jednego z największych, ekranowych przebojów przedwojennego kina polskiego.

W cyklu „Literatura i ekran” zapraszamy na pokaz filmu z 1936 roku „Trędowata”, jednego z największych, ekranowych przebojów przedwojennego kina polskiego.

Powieść „Trędowata”, opowiadająca o nieszczęśliwej miłości guwernantki, Stefci Rudeckiej, i bogatego magnata, ordynata Waldemara Michorowskiego, ukazała się po raz pierwszy w roku 1909, a jej autorką była początkująca pisarka Helena Mniszkówna, która miała trudności z opublikowaniem swojego dzieła, bo wydawcy uważali je za grafomańskie. Pomogła dopiero pozytywna opinia Bolesława Prusa, ale i tak, kiedy książka pojawiła się już na rynku, recenzenci ją skrytykowali, chociaż największe ataki nastąpiły wiele lat później, kiedy legenda o utworze przesłoniła zupełnie pierwowzór. Stała się ona jednak wielkim bestsellerem wydawniczym, czytanym nie tylko przez służące czy kucharki (krytycy złośliwie zaszufladkowali powieść jako właśnie „literaturę dla kucharek”), ale również przez panie z tzw. wyższych sfer, do czego te ostatnie niechętnie się przyznawały. Do wybuchu II wojny światowej doczekała się blisko dwudziestu wznowień oraz dwóch ekranizacji.

Jedną z nich był nakręcony w 1936 roku film w reżyserii Juliusza Gardana, w którym tytułową rolę zagrała obiecująca aktorka teatralna Elżbieta Barszczewska, a partnerował jej ekranowy amant Franciszek Brodniewicz. Po tym filmie Barszczewska zdobyła pozycję gwiazdy (do wybuchu wojny zagrała główne role m.in. w – „Granicy”, „Znachorze”, „Dziewczętach z Nowolipek”, „Kłamstwie Krystyny”, „Trzech sercach” oraz ekranizacji „Nad Niemnem”, który to film nie doczekał się premiery we wrześniu 1939 roku i zaginął podczas wojny). W „Trędowatej” zobaczymy także Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisławę Wysocką, Tamarę Wiszniewską, Kazimierza Junoszę-Stępowskiego i Józefa Węgrzyna. Sceny plenerowe nakręcono na terenie pałacu w Wilanowie, a sam film miał być reprezentatywną produkcją wytwórni „Sfinks”, na dwudziestopięciolecie jej działalności.

Projekcję poprzedzi słowem wstępnym Piotr Kitrasiewicz.

28 listopada (wtorek) godz. 18.00

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, ul. Koszykowa 26/28.

Sala konferencyjna w gmachu im. St. Kierbedziów.

Wstęp wolny

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.11.17, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Pokaz filmu, Trędowata, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Paul Weller
2
Steve Hackett
3
Ólafur Arnalds
4
Józef Skrzek
5
Wojtek Mazolewski Quintet
6
Pink Floyd
7
Lauren Spencer Smith
8
Daniel Blumberg
9
The Teskey Brothers
10
The Storyteller
1
Rebecca Lenkiewicz
2
Jan Hřebejk
3
Juliusz Machulski
4
Ido Fluk
5
Samuel Van Grinsven
6
Paolo Genovese
7
Cédric Klapisch
8
Blandine Lenoir
9
Quentin Dupieux
10
Ken Scott
1
Krzysztof Garbaczewski
2
Krzysztof Pastor
3
Richard Chappell
4
Alina Moś
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Anna Kękuś
8
Sebastian Fabijański
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia