Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis z nowoczesną formą wystawienniczą

Od grudnia można zwiedzać Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu. To niepowtarzalne miejsce, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Głównym tematem wystawy jest woda – wszechobecna na naszej planecie substancja.

Wystawa ma charakter narracyjny. Zwiedzający aktywnie uczestniczy w opowieści o początkach wody we wszechświecie, poznaje niesamowite stworzenia żyjące w oceanicznych głębinach, wynurza się na powierzchnię, by zrozumieć jej doniosłość dla środowiska oraz rolę w funkcjach życiowych człowieka. Poznaje też historię inżynierii wodnej od starożytności aż po współczesne sposoby gospodarowania wodą.

Powierzchnię czterech tysięcy metrów kwadratowych zbiornika podzielono na dziewięć stref tematycznych. Niemal każda strefa zawiera nośniki edukacyjne, dotykowe ekrany, eksponaty, sale kinowe i projekcje tematyczne. Zwiedzający poznają tu działające wynalazki z epoki starożytności, takie jak aeolipile Herona czy zegar wodny Ktesibiosa. Na ogromnej interaktywnej mapie Wrocławia sprawdzą zasięg Powodzi Tysiąclecia z 1997 roku, a w podwieszonych pod sufitem walcach wywołają akustyczną burzę. Będą też mogli wejść do wnętrza batyskafu Trieste. Hydropolis jest przeznaczone dla gości w każdym wieku – dzieci znajdą tu gry przygotowane specjalnie dla nich, a dla bardziej wymagających i starszych zwiedzających opracowano Hydropedię – bazę autorskich artykułów rozmieszczonych tematycznie w każdej strefie.

Hydropolis powstało w pochodzącym z 1893 roku podziemnym zbiorniku wody czystej. Należy on do MPWiK Wrocław i jest jednym z zabytków architektury wodociągowej. Zbiornik wody czystej, dawnych filtrów, oraz budynek pompowni przylegający od zachodu do zbiornika, stanowią element kompleksu wodociągowego Na Grobli. Elewacje zachodnia i wschodnia wzniesiono w stylu historyzującym neogotyckim z wieżami, basztami, wieżyczkami i bramami. Wnętrze zbiornika składa się z czterech komór, które dla potrzeb nowej funkcji połączono poprzez wycięcie przejść w ścianach pomiędzy nimi. Dobudowany do zbiornika od strony południowej budynek strefy wejścia tworzy jego nową elewację i współgra z położoną nieopodal Wieżą Ciśnień.

Dominującym materiałem wykorzystanym w nowej części budynku jest klasyczna miedź, która w wyniku procesu utleniania się ciemnieje w naturalny sposób, nawiązując tym samym dialog z cegłą – głównym materiałem zbiornika wody i Wieży Ciśnień. Elewacje budynku zostały pokryte panelami z blachy miedzianej pełnej. Przesuwne panele perforowane wykorzystano jako przysłonę przeszklenia w części wejściowej, natomiast stałe panele zamontowane po obu stronach elewacji frontowej wraz z zadaszeniem stanowią ramę dla długiej na 46,5 m drukarki wodnej. Jest to najdłuższa tego typu instalacja w Europie. Woda spadająca z drukarki układa się w zaprogramowane wzory i napisy – jest preludium tematu wystawy. Powstała w ten sposób kurtyna wodna wypełnia front elewacji, która jest jej integralną częścią. Rozstępuje się przed przechodzącymi, umożliwia im interakcję oraz pierwszy kontakt z wodą.

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, instalacje artystyczne oraz efektowna forma wystawiennicza służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących stron.

Projekt wystawy został opracowany przez Zespół ART FM z Krakowa.

Projekt budynku strefy wejścia, elewacji miedzianych, drukarki wodnej, wnętrz przygotowany został przez ART FM w składzie: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek.

Współpraca: Michał Hnatowski, Karol Ornatowski, Łukasz Markiewicz, Jan Witkowski.

Budynek strefy wejścia powstał przy współpracy z Pracownią Projektową – Studio Eka z Wrocławia.

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis
Data otwarcia: 5 grudnia 2015 roku
Wrocław

Dodaj artykuł do:
(dodano 02.01.16, autor: blackrose)
Tagi: Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, Wrocław
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia