Mała Literacka i Puls Literatury: Tochman/Szczygieł, KRALL

Mała Literacka Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi i Festiwal Puls Literatury zapraszają na wyjątkowe spotkanie z zeszłoroczną laureatką Literackiej Nagrody im. Juliana Tuwima – Hanną Krall. Pretekstem do spotkania jest nie tylko nagroda, ale również rozmowy z autorką przeprowadzone przez Mariusza Szczygła i Wojciecha Tochmana, które ukazały się nakładem Dowodów na Istnienie. Już w najbliższą niedzielę zobaczymy w Łodzi troje znakomitych pisarzy na jednym spotkaniu!

13 grudnia 2015 / godz. 16.00 / foyer Dużej Sali Teatru Nowego / Więckowskiego 15 / wstęp wolny /

Po spotkaniu o godz. 18.00 w Dużej Sali Teatru Nowego rozpocznie się Gala rozdania Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima / wstęp na zaproszenia.

Z Hanną Krall rozmawia Wojciech Tochman, a do szuflad jej biurka zagląda Mariusz Szczygieł.

KRALL – to książka, jakiej nie było. Hanna Krall, wybitna reporterka, ta, która opisywała innych, staje się tu bohaterką. Opowiadają o niej – przy aktywnym udziale jej samej – Wojciech Tochman i Mariusz Szczygieł.

KRALL składa się z dwóch części.

Pierwszą jest rozmowa Wojciecha Tochmana z Hanną Krall. Idziemy razem z nimi przez Warszawę śladami małej Hani, która w 1945 roku wraz z mamą opuszcza zniszczoną stolicę, a później znajduje schronienie w otwockim domu dla sierot. Idziemy do jej dawnego mieszkania przy Targowej 32, do redakcji Polityki, gdzie zrodziła się Krall-reporterka. Słuchamy rozmów o ważnych przyjaźniach z Edelmanem, Kieślowskim, Warlikowskim. Nie jest to wywiad. To rozmowa, w której zacierają się granice – i po chwili nie wiemy już, czy Krall jest jeszcze bohaterką, czy jak zawsze reporterką, bo nie potrafi się powstrzymać od zadawania pytań spotkanym ludziom w tej podróży w przeszłość.

„Szuflada”, druga część książki, to również podróż – ale przez domowe archiwum Hanny Krall. Mariusz Szczygieł wyciąga na światło dzienne pożółkłe już zdjęcia, listy i pocztówki, notatki robione na serwetkach przy kawiarnianym stoliku, odrzucone przez cenzurę reportaże, dyplom „Wiadomości Wędkarskich” i publikowany tam „Smutek ryb”, recenzje książek w gazetach z całego świata, okładki przekładów na kilkadziesiąt języków, zapis wykładu o ważności słów… Każdy z tych przedmiotów, nawet skrawek papieru, to dowód na istnienie.

Hanna Krall (ur. 1935) – najbardziej znana polska reporterka. Za granicą ukazało się 71 przekładów jej książek. Najczęściej przekładane są Zdążyć przed Panem Bogiem (1977), Taniec na cudzym weselu (1993) i Dowody na istnienie (1995). Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jej reporterska gwiazda rozbłysła w latach 70. w tygodniku „Polityka”. Po ogłoszeniu stanu wojennego wraz grupą dziennikarzy tego pisma odeszła z redakcji i pracowała w „Wiadomościach Wędkarskich” oraz w zespole filmowym TOR, jej książki były publikowane w wydawnictwach podziemnych. Po 1989 r. związana z „Gazetą Wyborczą”. Prawie wszystkie jej książki, wydane w nowej Polsce zostawały Książkami Roku Warszawskiej Premiery Literackiej w plebiscycie księgarzy, czytelników i bibliotekarzy. Od początku lat 90. trafiają na czołowe miejsca Bestenliste, listy najlepszych książek, układanej przez krytyków obszaru języka niemieckiego. Od lat 70. jej styl pisania zdobywa swoich naśladowców, w Polsce na zapożyczenia z Hanny Krall powstało nawet słowo „krallizmy”.

Mariusz Szczygieł – reporter. Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor m.in. bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Literacką 2009 oraz Nike Czytelników 2007; została także książką roku Warszawskiej Premiery Literackiej. Jego książki wydawane są w trzynastu krajach. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku „20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i dwutomowej antologii polskiego reportażu „100/XX”. Za reportaż „Śliczny i posłuszny” w „Dużym Formacie” otrzymał Nagrodę Andrzeja Woyciechowskiego 2013; Nagrodę Mediator 2013. Dziennikarz Roku 2013 – pierwsze miejsce w konkursie Grand Press. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel Instytutu Reportażu wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem.

Wojciech Tochmann (ur. 12 kwietnia 1969 r. w Krakowie) – reporter, autor non-fiction. Debiutował, jako licealista, w tygodniku „Na przełaj” (1987) reportażem o szkolnej szatni. Do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” zaprosiła go Hanna Krall (1990). Wraz z Lidią Ostałowską, Beatą Pawlak, Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem i kilkoma innymi znakomitymi autorami – pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert, która przejęła od Krall reportaż w „Gazecie” – tworzył jedną z najbardziej wyrazistych grup reporterskich w historii polskiej prasy. W tym czasie, na zaproszenie Ryszarda Kapuścińskiego, uczestniczył w międzynarodowych warsztatach Mistrza, zorganizowanych przez Open Society Institute (1997-1998). Pracując w „Gazecie Wyborczej” wydał dwie książki: „Schodów się nie pali” (2000) i „Jakbyś kamień jadła” (2002). Po odejściu z „Gazety ” (2004) opublikował kolejno następujące pozycje: „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010) i „Eli, Eli” (2013). Jego teksty zostały zamieszczone w licznych antologiach w Polsce i za granicą.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2015 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.12.15, autor: blackrose)
Tagi: Mała Literacka, Puls Literatury, Tochman/Szczygieł, KRALL
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia