Aukcja Szopek Krakowskich

Celem aukcji jest promocja szopek krakowskich – fenomenu miejskiego i markowego produktu Krakowa – wśród przedstawicieli lokalnego biznesu (hotelarzy, restauratorów, firm o krakowskich korzeniach, a także zagranicznych korporacji). Zapraszając przedsiębiorców do udziału w aukcji, organizatorzy chcą zachęcić ich do wspólnej promocji miasta poprzez zakup szopek w celu na przykład dekoracji witryn czy przestrzeni biurowych.

Do licytacji wytypowano ok. 30 szopek autorstwa krakowskich szopkarzy, wielokrotnych laureatów konkursów szopek krakowskich (m.in. Tadeusza Gillerta, Mariana Dłużniewskiego, Stanisława Malika, Katarzyny Rackiej, Anny Malik). Będą to dzieła różnej wielkości, od małych do dużych (o wysokości 20–180 cm), wartości od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Część z wystawianych przedmiotów była wyróżniana w konkursach szopek.

Licytację poprowadzą pan Witold Turdza –wieloletni kustosz Muzeum i miłośnik Krakowa – i pani Anna Szałapak – krakowska artystka, piosenkarka, nazwana przez Agnieszkę Osiecką Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami. Dochód z aukcji zostanie przekazany szopkarzom – właścicielom zakupionych szopek.

Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym. To bajkowe połączenie architektonicznych detali, których pierwowzorem są krakowskie zabytki, budzi powszechny podziw i zachwyt.

W Krakowie zwyczaj chodzenia i kolędowania z szopką w okresie Bożego Narodzenia rozpowszechnił się w XIX w. W czasie świąt krakowskie rodziny ozdabiały swoje salony nie tylko świątecznym drzewkiem, ale również kolorową szopką.

Szopki krakowskie są wykonywane specjalnie na konkurs organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Od 1937 r., z przerwą na czas trwania II wojny światowej, co roku w pierwszy czwartek grudnia krakowianie i turyści mogą podziwiać wspaniałe szopki prezentowane na Rynku pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie są one przenoszone w uroczystym pochodzie do Pałacu Krzysztofory, gdzie można je oglądać na wystawie pokonkursowej. Po zakończeniu wystawy Muzeum kupuje najpiękniejsze z prezentowanych szopek, wzbogacając swoje zbiory.

Aukcja Szopek Krakowskich
21 listopada 2015 roku, godz. 12.00
Pałac Krzysztofory
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.11.15, autor: blackrose)
Tagi: Aukcja Szopek Krakowskich, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia