Sto lat Tadeusza Kantora i jego dwa dni w Warszawie

W roku Tadeusza Kantora, ogłoszonym przez UNESCO, Dom Spotkań z Historią zaprasza na weekendowy cykl wydarzeń przybliżających życie i twórczość jednego z najbardziej cenionych na świecie artystów XX wieku, który urodził się 100 lat temu. Wydarzenie już w dniach 12-13 września w Warszawie.

Tadeusz Kantor to artysta totalny - reżyser, twórca happeningów, malarz, scenograf, pisarz i teoretyk sztuki. Jego spektakle, scenografia, obrazy, ambalaże i "pomniki niemożliwe" pokazują, że niezależność artysty i wolność w sztuce możliwe są także w czasach wojny, czy okresie socrealizmu.

W programie: spotkania z artystami, dokumentalistami i krytykami sztuki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, akcje, które odbywać się będą na placu Defilad i w Barze Studio oraz performatywny spacer rowerowy po Warszawie. Organizator: Dom Spotkań z Historią, partnerzy: Bar Studio, Plac Defilad, Fundacja Ojcostwo Mistrzostwo, Teatr
Ex Machina.

12.09 (sobota) 2015

KAWIARNIE I REWOLUCJE - performance
12.00 - Tadeusz Kantor powiedział, że Wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie. Organizatorzy zapraszają więc na nietypową wycieczkę rowerową, czyli performatywny spacer muzyczny śladami najsłynniejszych kawiarni w PRL. Prowadzenie i reżyseria: Reda Haddad, muzyk, cyklista, "Skadyktator"; zbiórka: plac Defilad.

WARSZTATY EDUKACYJNE - Dziecko jest ojcem człowieka
12.00-14.00 - warsztaty dla dorosłych. Jednym z charakterystycznych wątków w twórczości Kantora jest motyw lalek noszonych na plecach aktorów, przedstawiających ich jako dzieci. Przez całe dorosłe życie ludzie zmagają się z doświadczeniami przeżytymi w dzieciństwie. Jak uchronić nasze dzieci od niepotrzebnych zranień? Prowadzenie: Aleksander Kisil, prezes Fundacji Ojcostwo Mistrzostwo. Zapisy: informacja@dsh.waw.pl.

KANTOR: NIEPRZERWANE LEKCJE - spotkania, wykłady performatywne, warsztaty
Na placu Defilad i w Barze Studio zostaną ustawione drewniane ławki nawiązujące do scenografii spektaklu "Umarła klasa". W zaimprowizowanej "szkole" przez cały weekend odbywać się będą spotkania, wykłady, warsztaty inspirowane życiem i twórczością Kantora.

13.30 - Angelika Fojtuch: Żywa umarła klasa
Wykład performatywny Angeliki Fojtuch, artystki, performerki. Echo, wspomnienia, sny - przełożenie "Umarłej klasy" na własne doświadczenie.

15.00 - Lech Stangret: Tadeusz Kantor - pielgrzym przekraczający granice
Spotkanie z Lechem Stangretem, aktorem teatru Kantora i historykiem sztuki.

16.30 - Andrzej Sapija: Kantor filmowy
Pokaz filmów i spotkanie z Andrzejem Sapiją, reżyserem filmowym i dokumentalistą, autorem wielu filmów dokumentalnych o artystach, m.in. o Tadeuszu Kantorze.

18.00 - Tadeusz Rolke: Autoportret z Kantorem
Pokaz zdjęć i spotkanie z Tadeuszem Rolke, autorem zdjęć dokumentujących polskie życie artystyczne, który od lat 60. fotografował Tadeusza Kantora, jego wystawy, happeningi i spektakle.

13.09 (niedziela) 2015

KANTOR: NIEPRZERWANE LEKCJE

12.00 - Stach Szabłowski: Ambalaż, czyli jak odzyskać przedmiot
Wykład Stacha Szabłowskiego, krytyka sztuki, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej. Ambalaż to inaczej opakowanie. Kantor tworzył ambalaże z kopert, toreb, pakunków, parasoli, korzystając z przedmiotów codziennego użytku.

13.30 - Stach Szabłowski: Krzesło i jego historia, czyli pomnik niemożliwy
Wykład Stacha Szabłowskiego. Krzesło to jeden z przedmiotów najchętniej wykorzystywanych przez Kantora i pierwszy projekt "architektury niemożliwej". Po śmierci artysty zrealizowano dwa ogromne betonowe krzesła według jego projektu: w Hucisku koło Wieliczki (1995) oraz we Wrocławiu (2011).

15.00 - Angelika Fojtuch: Żywa umarła klasa
Wykład performatywny Angeliki Fojtuch.

16.30 - Rafał Betlejewski: Teatr niemożliwy! Happening i co dalej?
Wykład performatywny Rafała Betlejewskiego, performera, artysty, o happeningu.

18.00 - Dawid Mlekicki: Wielopole po wielokroć…
Dawid Mlekicki, teatrolog, opowie o swojej podróży do Wielopola Skrzyńskiego, rodzinnego miasta Tadeusza Kantora.

12-13.09 (sobota - niedziela) 2015

12.00-14.00 - WARSZTATY PLASTYCZNE dla dzieci, podczas których uczestnicy będą wykonywać maski, drobne elementy scenografii teatralnej, dodatki do kostiumów. Prowadzenie: Zuzanna Sajan, edukatorka.

15.00-16.00 oraz 16.15-17.15 - KANTOREK PRZEMIAN. Warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy sprawdzą swoje umiejętności improwizacji, a przyniesiony przez nich przedmiot codziennego użytku przemieni się w kantorowski rekwizyt sceniczny. W otwartej przestrzeni, bez scenografii, zostanie zaaranżowana sytuacja z rekwizytem w roli głównej i aktorami w charakterze tła. Prowadzenie: Teatr Ex Machina pod kierunkiem reżyserki Diany Kozińskiej i kompozytora Tomasza Kopcia. Zapisy: info@teatrexmachina.pl.

19.30 - WIELOPOLE, WIELOPOLE, realizacja Andrzej Sapija (dok., 1984, 69’) - zapis spektaklu Tadeusza Kantora zrealizowany podczas pokazu „Wielopole, Wielopole” w kościele parafialnym w Wielopolu Skrzyńskim, miejscu urodzenia artysty. Wprowadzenie: Maciej Nowak, historyk sztuki, teatrolog.

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.09.15, autor: blackrose)
Tagi: Tadeusz Kantor, Dom Spotkań z Historią, warsztaty, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia