Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank w Zachęcie

Już 7 września w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki po raz siódmy zostanie otwarta wystawa konkursowa Spojrzenia – Nagroda Deutsche Bank. Będą na niej pokazane prace pięciu artystów nominowanych do tego najważniejszego polskiego wyróżnienia w dziedzinie sztuk wizualnych. Zwycięzcę konkursu poznamy podczas gali 22 października.

Na tegorocznej wystawie konkursowej zobaczymy prace Alicji Bielawskiej, Ady Karczmarczyk, Piotra Łakomego, Agnieszki Piksy oraz Izy Tarasewicz. To jedni z najciekawszych polskich artystów poniżej 36 roku życia. Część z nich ma już na koncie wystawy w najważniejszych instytucjach sztuki współczesnej w kraju. Na zwycięzcę czeka nagroda wysokości 15000 euro.

Wystawa pokazuje ważne zjawiska rodzimego rynku młodej sztuki na przestrzeni mijających dwóch lat. Mimo różnic dzielących prezentowanych na niej artystów dostrzegalne są podobieństwa w myśleniu o formie, przestrzeni czy roli widza w procesie twórczym.

Prace Alicji Bielawskiej można określić mianem „poezji przedmiotów”. Prezentowane na wystawie instalacje mają przypominać znane nam przedmioty, budzić wspomnienia. Artystka wyrywa je z kontekstu codzienności i myślowych schematów, abyśmy musieli dookreślić je sami. Prace nie odnoszą się do konkretnych narracji, historii i anegdot – Bielawską interesuje indywidualne doświadczenie widza.

Ada Karczmarczyk jako artystka totalna konsekwentnie buduje swoją tożsamość katolickiej supergwiazdy muzyki pop. Podczas wystawy zaprezentuje najnowszy projekt „Oblubienice” – podejmujący temat kobiecej natury Kościoła. Odwołując się do cytatów z Biblii, kreuje wizerunki Kościołów katolickiego, protestanckiego i prawosławnego, akcentując różnice między nimi. Swój najnowszy projekt traktuje jako rozszerzenie misji ewangelizacyjnej o kontekst ekumeniczny.

Prezentowana na wystawie instalacja Piotra Łakomego nawiązuje do utopijnego, nigdy niezrealizowanego projektu życia Fredericka Kieslera „Nieskończony dom”. Znajdziemy w niej m.in. dostosowany do wysokości człowieka, pulsujący w rytm oddechu namiot. Wyraźnie widać tu wpływ Kieslerowskich idei postrzegania architektury jako ludzkiego organizmu. Pojawiające się w wielu projektach artysty światło staje się czynnikiem budującym i określającym architekturę. Praca podsumowuje dotychczasowe poszukiwania formalne i teoretyczne artysty.

Agnieszka Piksa porusza się na granicy słowa i wizualności, tworząc rysunki narracyjne, autorskie komiksy i eseje wizualne. W prezentowanych na Spojrzeniach „Tropach” sampluje swoje dwie wystawy „Dylatacje” i „Chmury pojęć”. Za pomocą diagramów i wykresów pojęciowych artystka próbuje uporządkować chaotyczną rzeczywistość, opisać nieopisywalne. Tytuł wystawy odnosi się zarówno do procesu śledzenia, jak i terminu muzycznego oznaczającego rodzaj utworu rozwijającego istniejący już wątek.

Iza Tarasewicz traktuje proces twórczy jako narzędzie zdobywania wiedzy – tworzone przez nią obiekty ulegają nieustannym przekształceniom, dostarczając nowych informacji. Na wystawie zobaczymy najnowszy projekt artystki – „TURBA, TURBO”. Instalacja skoncentrowana jest wokół teorii chaosu. Punktem wyjścia do niej stał się modernistyczny, okrągły kwietnik, którego formę Tarasewicz skojarzyła z Wielkim Zderzaczem Hadronów. Projekt ma formę otwartą i – podobnie jak ostatnie prace artystki – nigdy nie będzie projektem skończonym.

Spojrzenia mają promować artystów w Polsce i poza jej granicami. W swojej 12-letniej historii (nagroda przyznawana jest co dwa lata od 2003 roku) stały się istotnym przeglądem zjawisk w młodej polskiej sztuce. Laureaci poprzednich edycji są dzisiaj uznanymi reprezentantami świata artystycznego. Prace części z nich można oglądać w prestiżowych galeriach i instytucjach sztuki na całym świecie, w tym m.in. MoMA w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie czy na Biennale Sztuki w Wenecji.

Tradycyjnie przyznana zostanie także nagroda publiczności. Na swojego faworyta będzie można głosować podczas wystawy prac nominowanych w Zachęcie.

Spojrzenia 2015 – Nagroda Deutsche Bank

Kuratorki: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka

Organizatorzy: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Deutsche Bank Polska S.A. i Deutsche Bank AG

Wystawa: 8 września – 15 listopada 2015

Wernisaż: 7 września 2015, godz. 19

Ogłoszenie zwycięzcy: 22 października 2015

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.09.15, autor: blackrose)
Tagi: Spojrzenia 2015, Nagroda Deutsche Bank w Zachęcie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia