NInA na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Sześć filmów Tadeusza Konwickiego, dwie adaptacje jego tekstów i dokument „Przechodzień” Andrzeja Titkowa zobaczą uczestnicy wrocławskiego festiwalu w ramach retrospektywy współorganizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Do tego w specjalnej Audiotece NInA udostępni rozmowy z artystą i słuchowiska na podstawie jego książek. Festiwal startuje już 23 lipca.

Wybitny pisarz, scenarzysta, reżyser filmowy – Tadeusz Konwicki to jedna z najważniejszych postaci polskiej kultury. Jego twórczość przypomni 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-mobile Nowe Horyzonty, który rozpocznie się 23 lipca we Wrocławiu. W ramach retrospektywy, której NInA jest partnerem, pokazanych zostanie sześć klasycznych filmów Konwickiego, m.in. „Salto”, „Dolina Issy”, dwie adaptacje jego tekstów: „Mała Apokalipsa” Constantina Costy-Gavrasa i „Bezdech” Andrzeja Barta, a także poświęcony Konwickiemu dokument „Przechodzień” Andrzeja Titkowa.

Dodatkowo w Kinie Nowe Horyzonty będzie można skorzystać z przygotowanej przez NInA Audioteki. Zgromadzono w niej audycje z udziałem artysty oraz radiowe adaptacje jego tekstów, m.in. „Zaduszek”, „Wniebowstąpienia” czy „Małej Apokalipsy”.

Z kolei portal Ninateka.pl zaprezentuje Temat Tygodnia z autorskim wyborem materiałów audiowizualnych poświęconych twórczości Konwickiego.

Program retrospektywy

„Przechodzień”, reż. Andrzej Titkow i „Ostatni dzień lata”, reż. Tadeusz Konwicki 24 lipca o 18:45 i 31 lipca o 21:45 „Przechodzień” to film dokumentalny Andrzeja Titkowa z 1984 roku. Na tle zdjęć z epoki, zainscenizowanych scenek towarzyskich i kadrów filmowych Tadeusz Konwicki opowiada historię swojego życia. Czas trwania: 37 minut. „Ostatni dzień lata” to reżyserski debiut Konwickiego z 1958 roku – zrealizowany niskim kosztem, minimalistyczny i poetycki. Czas trwania: 59 minut.

„Matura” i „Zaduszki”, reż. Tadeusz Konwicki 25 lipca o 9:45 i 31 lipca o 15:45 „Matura” to jeden z segmentów nowelowego filmu „Czas pokoju” z 1965 roku. Bohaterem jest narwany chłopak, który w czasie wojny zostaje zmuszony do zdania egzaminu dojrzałości. Czas trwania: 29 minut. „Zaduszki” to kameralna opowieść wyreżyserowana przez Konwickiego w 1961 roku. Wala i Michał spędzają weekend w małym hoteliku. Oboje zostali traumatycznie doświadczeni przez wojnę i przeżyli niespełnione miłości. Czy uda im się zbudować lepszą, wspólną przyszłość? W filmie zagrały najwybitniejsze aktorki tamtych lat: Ewa Krzyżewska, Elżbieta Czyżewska iBeata Tyszkiewicz. Czas trwania: 93 minuty.

„Salto”, reż. Tadeusz Konwicki 25 lipca o 18:45 i 1 sierpnia o 22:00 Film z 1965 roku należący do kanonu kina polskiego. Zbigniew Cybulski gra rolę Malinowskiego - Kowalskiego, charyzmatycznego mitomana, który przyjeżdża z bagażem traumatycznych wspomnień do małego miasteczka, tak samo jak on zanurzonego w przeszłości. Znajduje tam swoją wymarzoną publiczność, wobec której może grać i bohatera i ofiarę. Czas trwania: 100 minut.

„Jak daleko stąd, jak blisko”, reż. Tadeusz Konwicki 26 lipca o 15:45 i 2 sierpnia o 9:45 Portret mężczyzny, który w 44. urodziny analizuje swoje dotychczasowe życie. Wydarzenia teraźniejsze i przeszłe, realne i potencjalne – mieszają się, tworząc senną wizję. Film powstał w 1971 roku. Czas trwania: 93 minuty.

„Dolina Issy”, reż. Tadeusz Konwicki 26 lipca o 18:45 i 29 lipca o 9:45 Film z 1989 roku, będący nostalgicznym powrotem do kraju dzieciństwa, straconego symbolicznie, w skutek upływu czasu, ale także dosłownie, w następstwie drugiej wojny światowej. Kontemplacyjna opowieść o dorastaniu, przemijaniu i przeznaczeniu. Czas trwania: 102 minuty.

„Lawa. Opowieść o Dziadach Adama Mickiewicza”, reż. Tadeusz Konwicki 27 lipca o 15:45 i 30 lipca o 9:45 Nieszablonowa adaptacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, uzupełniona o refleksję nad historyczną rolą tego dramatu i jego wpływem na polską tożsamość narodową. Film powstał w 1989. Czas trwania: 129 minut.

„Mała Apokalipsa”, reż. Constantin Costa-Gavras 25 lipca o 21:45 i 29 lipca o 18:45 Nakręcona w 1993 roku luźna adaptacja najsłynniejszej powieści Konwickiego. Żona nieznanego polskiego pisarza szuka dla niego wydawcy. Gdy go wreszcie znajduje, oferta publikacji okazuje się obwarowana dziwnym warunkiem, który może autora kosztować życie. Czas trwania: 107 minut.

„Bezdech”, reż. Andrzej Bart 30 lipca o 18:45 i 1 sierpnia o 15:45 Spektakl telewizyjny z 2013 roku, będący tragikomiczną trawestacją filmu „Jak daleko stąd, jak blisko”. Główny bohater jest reżyserem filmowym, który powraca do Warszawy z Hollywood. Pierwszą osobą, którą spotyka na swojej drodze jest sam Tadeusz Konwicki. Czas trwania: 75 minut.

Więcej na stronie www.nina.gov.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 22.07.15, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: NInA, 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia