Biblioteka Sapiehów z Krasiczyna w Zamku Królewskim na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza od 18.03.2013 do 31.05.2014 r. na wystawę starodruków i innych ksiąg z biblioteki Sapiehów.

wstęp wolny: w ramach biletu do Reprezentacyjnych Komnat Królewskich; do 18 kwietnia również z ważnym biletem na wystawę Dama z gronostajem

Starodruki: dzieła historyczne, traktaty religijne, luksusowe zielniki, relacje z podróży i wiele innych ksiąg z biblioteki Sapiehów z  Krasiczyna można zobaczyć na wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Około 14 000 woluminów z księgozbioru krasiczyńskiego to ostatnia, nierozproszona kolekcja magnacka w Polsce.

W roku 2013, dzięki dotacji ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego stała się własnością Zamku Królewskiego na Wawelu.

Unikatowy zbiór ksiąg wydanych w języku polskim, łacińskim, francuskim i  niemieckim, wskazuje na mało znaną pasję rodziny Sapiehów – bibliofilstwo. Na wystawie „Biblioteka Sapiehów z Krasiczyna w Zamku Królewskim na Wawelu” pokazano ponad sto najciekawszych woluminów z  krasiczyńskich zbiorów.

O bogactwie i różnorodności księgozbioru Sapiehów z Krasiczyna świadczą eksponaty wybrane na wystawę. Do najcenniejszych zabytków należą starodruki z drzeworytami przedstawiającymi herby, inicjały czy portrety królewskie. W Statutach Zygmunta I opublikowanych przez krakowską drukarnię Wietora w 1524 roku możemy zobaczyć przedstawienia królewskich małżonków: Bony Sforzy i Zygmunta I Starego. Warto zwrócić uwagę na grupę ksiąg oprawionych w tłoczoną, bogato dekorowaną skórę oraz tkaniny. Niezwykle rzadkim starodrukiem jest wydanie Wespazjana Kochowskiego z oprawą wykonaną z pergaminowej karty średniowiecznej księgi chórowej. Pośród tomów opisujących dzieje rodów Sapiehów i  Jabłonowskich wyjątkowe miejsce zajmuje Heraldyka, autorstwa księcia Józefa Aleksandra Jabłonowskiego. Do dzieła dołączona jest plansza gry towarzyskiej, wyjaśniająca zasady heraldyki. Ciekawym okazem w  księgozbiorze krasiczyńskim jest bodaj najsłynniejszy podręcznik wiedzy o  koniach przeznaczony dla szlachty Hippika albo o koniach Krzysztofa Mikołaja Drohostajskiego z wieku XVII. Warto zwrócić uwagę na grupę książek przyrodniczych, pośród których rozmiarami imponują luksusowe wydania zielników, Johanna Weinmanna czy Augusta Pyrama de Candolla z  miedziorytami, ręcznie podmalowywanymi akwarelą i gwaszem. Nie brakuje też literatury pięknej, na wystawie reprezentowanej przez Dekameron Bocaccia oraz XVII wieczne wydanie słynnej Historii Don Kichota z La Manczy Miguela Cervantesa.

Osobną część biblioteki tworzą wydawnictwa z XIX i początku XX stulecia, odzwierciedlające zaintere-sowania i potrzeby ówczesnych właścicieli Krasiczyna. Są to encyklopedie, słowniki, a także modne i cenione czasopisma kulturalne.
Ekspozycję uzupełnia galeria portretów tych z Sapiehów, którzy byli szczególnie zaangażowani w tworzenie księgozbioru oraz kilka widoków Krasiczyna.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.04.14, autor: blackrose)
Tagi: Biblioteka Sapiehów z Krasiczyna, Zamek Królewski na Wawelu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia