Przystanek poezja. Icchak Kacenelson

Z okazji 71. rocznicy obchodów wybuchu powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy 23 kwietnia o godz. 19:00 do Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich na kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek poezja”.

Ewa Dąbrowska i Jerzy Walczak zaprezentują „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona. „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” to tekst pod każdym względem niezwykły. Niezwykła jest historia jego powstania. Napisał go poeta i dramaturg żydowskiego pochodzenia Icchak Kacenelson. Przed wojną Icchak publikował swoje teksty literackie, wydawał go sam Perec. Zamknięty w warszawskim getcie wciąż pisał, nawet wtedy gdy jego żonę i dwóch młodszych synów hitlerowcy zgładzili w Treblince. Jest świadkiem powstania w getcie warszawskim. Wkrótce po nim Icchachka i jego najstarszy syn Cwi zostali przewiezieni przez Niemców do obozu Vittel we Francji. Tam poeta pisze między innymi „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”. Tekst poematu przetrwał dzięki temu, że Kacenelson poszczególne kartki ukrywa w szparze za okiennicą obozowego baraku, a potem umieszcza w butelkach i zakopuje pod pniem drzewa. Icchak Kacenelson wraz ze swym osiemnastoletnim synem ginie w oświęcimskiej komorze gazowej 1 maja 1944. Niezwykły poemat Kacenelsona przetrwał wojnę i stał się literackim świadectwem pogromu europejskich Żydów. Pełen rozpaczy, beznadziei i żalu tekst, mimo okoliczności w których powstał, spełnia też literackie rygory, zaskakując precyzją konstrukcji, rytmem i rymami. Kacenelson powołuje się wielokrotnie na postacie znane z tradycji żydowskiej kultury i biblii, dialoguje z nimi i przyzywa jako świadków okropieństw, które dane jest mu przeżyć i oglądać. Wszystko to sprawia, że „ Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” jest być może najbardziej doniosłym i bez wątpienia artystycznym świadectwem potworności Holocaustu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.04.14, autor: blackrose)
Tagi: Przystanek poezja, Icchak Kacenelson, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia