Konfrontator – Kościół & LGBTQ

Centrum Kultury w Lublinie zaprasza 12 kwietnia o godz. 12:00 na drugie spotkanie w ramach Konfrontatora.

Spotkanie dotyczyć będzie konfliktu tożsamości seksualnej i katolicyzmu. Będziemy rozmawiać o społeczności wykluczonej z publicznego dyskursu, „mniejszości w mniejszości”, marginalizowanej i pomijanej przez obie strony dyskusji. O sytuacji osób nieheteronormatywnych w Kościele katolickim dyskutować będą:

Remco F.M. Babijn, holenderski teolog, w przeszłości pracował przez dziesięć lat w katolickiej diecezji Breda (Holandia) jako osoba świecka, diakon i kapłan. W Bredzie pełnił przez wiele lat funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Obecnie pracuje jako nauczyciel religii w Antwerpii (Belgia), ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, prof. KUL, teolog, filozof i poeta. Dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Lublinie, profesor etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (Polska), Artur Barbara Kapturkiewicz, lekarz medycyny, współzałożyciel i uczestnik Grupy Polskich Chrześcijan LGBTQ Wiara i Tęcza. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Rozmowę poprowadzi dr Jan P. Gałkowski – socjolog i etyk z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (Polska).

Osoby nieheteronormatywne znajdują się na marginesie życia Kościoła katolickiego w Polsce. Spotykają się często z niechęcią – zarówno ze strony hierarchii kościelnej, duszpasterzy, jak i nawet własnych rodzin. Jeden z wpływowych biskupów mówił na antenie publicznego radia, że „na nudności bierze”, gdy słucha o związkach partnerskich osób homoseksualnych, a kapłan i profesor katolickiej uczelni zauważył w Sejmie, że „stosunek homoseksualny można porównać do tłoka w silniku, który zamiast w silniku porusza się w rurze wydechowej”.

Nieliczni polscy duszpasterze osób LGBTQ, choć działają za zgodą swoich przełożonych, pracują, nie ujawniając publicznie charakteru swojej posługi. Jednocześnie oficjalnie Kościół zapewnia o trosce o godność osób nieheternormatywnych, oddzielaniu grzechu od grzesznika i sprzeciwie wobec „niesłusznej” dyskryminacji. Tożsamość katolików LGBTQ wydaje się być naznaczona wewnętrzną sprzecznością. Próbują oni żyć wiarą i wartościami ewangelicznymi, jednocześnie nie rezygnując ze swojej tożsamości. Spotykają się z niezrozumieniem zarówno ze strony Kościoła, jak i laicko nastawionych środowisk LGBTQ.

Czy można być jednocześnie gejem, lesbijką, osobą transpłciową i dobrym katolikiem? Czy współczesna teologia wskazuje, jakie powołanie jest udziałem osób LGBTQ? Czy setki tysięcy nieheteronormatywnych Polaków katolików może oczekiwać życzliwości i odpowiedzialnej opieki duszpasterskiej?

Całość spotkania będzie tłumaczona na język angielski.

Współorganizatorem spotkania jest rzeszowski oddział Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Sala Kinowa wstęp wolny 12.04.2014 godz. 19:30 Kino Konfrontacji: W imię…

reżyseria: Małgorzata Szumowska; obsada: Andrzej Chyra, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz dramat / Polska / 2013 / 96 min

Gdzieś na dalekiej prowincji ksiądz Adam obejmuje nową parafię. Przeniesiony z dużego miasta wyraźnie odróżnia się od lokalnych mieszkańców. Nosi markowe ciuchy, używa nowoczesnego sprzętu. Zwraca na siebie uwagę także stanem umysłu, pięknie głoszonymi z ambony kazaniami. Przy kościele organizuje ośrodek dla młodych chłopców społecznie niedostosowanych. Swoją energią, charyzmą i otwartością bardzo szybko przekonuje do siebie ludzi. Przyjaźń z miejscowym outsiderem zmusza kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

Subtelnie naszpikowany symbolami, niedopowiedzeniami, poetyckimi scenami obraz, nie jest opowieścią o księdzu-geju i molestowaniu ministrantów, prawdziwym tematem jest tu człowieczeństwo i jego natura, która latami tłamszona w końcu musi dać o sobie znać. Film Szumowskiej oprócz wysublimowanego przedstawienia kontrowersyjnego tematu zachwyca od strony wizualnej – doskonałe zdjęcia wzmocnione są tu skrupulatnym i przemyślanym montażem, który pozostawia widzom przestrzeń do myślenia. Całość stanowi bardzo mocny i odważny komentarz do współczesnej kondycji Kościoła.

Film z angielskimi napisami. Sala Kinowa

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.04.14, autor: blackrose)
Tagi: Konfrontator, Kościół & LGBTQ, Lublin
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia