71. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

W tym roku przypada 71. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od części aryjskiej, która obserwowała tragedię za murami.

Podobnie jak w latach ubiegłych, centralnym punktem rocznicowych obchodów, organizowanych przy udziale władz państwowych i miejskich, będą uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta. Dzień wcześniej w Teatrze Wielkim wystąpi Izraelska Orkiestra Filharmoniczna pod dyrekcją Zubina Mehty.

Honorowy Patronat nad obchodami 70. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

W programie oficjalnych obchodów znajdą się:

18 kwietnia, godz. 20.00, Teatr Wielki: uroczysty koncert w wykonaniu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyrekcją Zubina Mehty (koncert zamknięty - obowiązują zaproszenia),
19 kwietnia, od godz. 10.00: uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem powstańców, prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, prezydenta Izraela Shimona Peresa, prezydent m. st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, przedstawicieli rządu RP, Sejmu i Senatu RP, reprezentantów środowisk żydowskich oraz zaproszonych gości. Uroczystości rozpocznie wycie syren oraz bicie w dzwony kościelne. Po części oficjalnej pod pomnikiem odbędzie się, jak co roku, przemarsz trasą walk w getcie pod pomnik Umschlagplatz. Część oficjalna kontynuowana będzie w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich. W trakcie uroczystości w Muzeum zostanie zaprezentowany fragment Archiwum Ringelbluma ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego (wydarzenia plenerowe - wstęp wolny; spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich - obowiązują zaporszenia).

Dom Spotkań z Historią (DSH) jako samorządowa instytucja kultury m. st. Warszawy został wyznaczony przez władze miasta do roli centrum informacji o obchodach.

Aktywność Muzeum Historii Żydów Polskich oraz innych organizacji (m. in. Fundacja Shalom, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma) tworzą program rocznicowy projektów towarzyszących. Obchody rozpoczną się w dniu wybuchu powstania, i zakończą się 16 maja – w dniu uznanym za jego symboliczne zakończenie. Tego dnia w 1943 roku Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem i zakończyli akcję likwidacji getta. Większość wydarzeń, przygotowanych na 70. rocznicę powstania, odbędzie się na Muranowie i w pobliżu pomnika Bohaterów Getta, z czego część w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich, które w tym symbolicznym okresie rozpocznie działania w siedzibie i przyjmie pierwszych gości. Tak jak w latach ubiegłych, drugim ważnym rejonem obchodów rocznicowych będzie Plac Grzybowski.

Organizatorzy:
KANCELARIA PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Współorganizatorzy: Muzeum Historii Żydów Polskich, Teatr Wielki Opera Narodowa, Fundacja Shalom

Organizatorzy projektów towarzyszących:
Dom Spotkań z Historią
Filharmonia Narodowa
Fundacja Humanity in Action
Fundacja im. prof. Mojzesza Schorra
Fundacja Rodziny Nissenbaumów
Fundacja Shalom
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Warszawa - Wola
Instytut Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Instytut Pamięci Narodowej
Masa Krytyczna
Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Powstania Warszawskiego
Stowarzyszenie Żydowskie Motywy
Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Wola m. st. Warszawy
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbuma

Sponsorzy: Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych (MPRO), Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK), Pałac Kultury i Nauki (PKiN), Szybka Kolej Miejska (SKM), Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.

Dodaj artykuł do:
(dodano 25.03.14, autor: blackrose)
Tagi: 71. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia