Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję

Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie serdecznie zaprasza 27 marca o godz. 20:00 na spotkanie: "Laboratorium Przyszłości 2014: Zrozumieć Rewolucję".

Goście Laboratorium:
Agata Pyzik, dziennikarka, krytyczka, autorka książki „Poor but Sexy” wydanej w 2013 r. przez Zero Books
Piotr Krajewski, dyrektor Wro Art Center z Wrocławia
Przemysław Czapliński, literaturoznawca z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Kurator: Edwin Bendyk

Rewolucje są dziełem konkretnych ludzi działających w konkretnej przestrzeni. Przebieg i powodzenie rewolucji zależy jednak głównie od tego, jak się przedstawią światu: czy tłum zgromadzony na miejskim placu to tylko flashmob, który rozejdzie się po godzinie pokrzykiwań, czy zdeterminowany, świadomy swej podmiotowości zbiorowy aktor historii gotowy trwać miesiącami, mimo mrozu i kul? Gdy wybucha rewolucja, odpowiedzi na to pytanie nie zna nikt, choć pytania są proste: jakie obrazy dobra i zła, sprawiedliwości i godności inspirowały tych, którzy zdecydowali się przyjść i stanąć do walki? A gdy już stanęli, jakie obrazy, mity, narracje uznali za najlepszy sposób mówienia o celu tej walki, o swoich roszczeniach i ich uzasadnieniu.

Rewolucja, choć dzieje się w rzeczywistej przestrzeni, w rzeczywistym czasie i często giną w niej realni ludzie jest w istocie wielkim spektaklem, wydarzeniem którego performatywna skuteczność zależy od zdolności do przekonania świata, że walka jest słuszna, i tym samym pozbawienia legitymacji adwersarza: dyktatora, skorumpowanej kliki politycznej, nieefektywnej władzy.

Jakimi narzędziami ekspresji i mediami posługują dziś rewolucje, które z nich mają największą performatywną siłę, czy na podstawie analizy sztuki rewolucji można wyjaśnić przyczyny, przebieg i dostrzec choćby fragmenty przyszłości?


Zrozumieć rewolucję

W toku kolejnych spotkań badać będziemy sztukę rewolucji, jej przestrzenie, kody, ciała, media, symbole. W projekcie uczestniczyć będą krytycy, obserwatorzy, artyści, badacze i sami rewolucjoniści z różnych miejsc świata, choć na pewno nie dotrzemy wszędzie tam, gdzie wybucha. Liczymy jednak na to, że dzięki wspólnemu wysiłkowi lepiej zrozumiemy możliwe kierunki rozwoju rzeczywistości i ewentualne scenariusze przyszłości świata, który znalazł się w punkcie przełomu, chaotycznym momencie kiedy wszystko zaczyna być możliwe, a wpływ na bieg wydarzeń zyskuje nawet przysłowiowy motyl trzepoczący skrzydłami w amazońskiej dżungli.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.03.14, autor: blackrose)
Tagi: Laboratorium Przyszłości 2014, Zrozumieć Rewolucję, Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia