Teatr Powszechny zaprasza

W minioną sobotę w Teatrze Powszechnym w Łodzi uroczyście rozpoczął się XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Gala otwarcia odbyła się z udziałem znamienitych gości oraz wspaniałej publiczności, która licznie przybyła na inaugurację święta teatru, jakim niewątpliwie jest Festiwal.

Potwierdziło to, owacyjnie przyjęte, wykonanie piosenki festiwalowej napisanej specjalnie na tę uroczystość przez Andrzeja Poniedzielskiego, przez aktorów aż czterech łódzkich teatrów, którzy łącząc siły i głosy wyśpiewali tekst „Kochaj tę mgłę”. W ten oryginalny i zaskakujący sposób nastąpiło otwarcie jubileuszowej edycji Festiwalu a ceremonię uwieńczyło tradycyjne uderzenie w gong, którego dokonał Pan Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego przy udziale Dyrektor Ewy Pilawskiej.

Wcześniej, w foyer Teatru otwarto wystawę zatytułowaną „Mistrz-uczeń. Lupa - Warlikowski. Kilka obrazów z teatru Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego”. Została ona zrealizowana w koprodukcji z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Następnie widzowie zebrani na Dużej Scenie Powszechnego obejrzeć mogli pierwszy festiwalowy spektakl -„Nietoperz” z TR Warszawa w reżyserii Kornela Mundruczó, mogli także uczestniczyć  w spotkaniu z aktorami – Małgorzatą Buczkowską, Justyną Wasilewską, Dawidem Ogrodnikiem, Adamem Woronowiczem oraz Sebastianem Pawlakiem, które na koniec pierwszego festiwalowego wieczoru poprowadził Witold Mrozek.

W niedzielę wieczorem brylowali gospodarze Festiwalu – swoją prapremierę miał bowiem spektakl zrealizowany na podstawie tekstu Piotra Bulaka, który zwyciężył w konkursie „Komediopisanie” organizowanym w Teatrze Powszechnym. Dramat zatytułowany „Uwolnić karpia” wzięła na warsztat reżyserka Krystyna Meissner, która po prezentacji spektaklu przy udziale aktorów i twórców opowiadała na spotkaniu z widzami o kulisach pracy nad tekstem.

Za nami pierwsze dwa dni festiwalowych wydarzeń a już dzisiaj o 19:15 na Małej Scenie kolejna prezentacja „Uwolnić karpia”. Natomiast jutro, w środę i czwartek spektakl ten będzie można obejrzeć w ramach inicjatyw Spektakle dla bezrobotnych i Spektakle dla emerytów.

W najbliższy piątek i sobotę kolejny głośny spektakl minionego sezonu – „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Teatr Powszechny zaprasza!
W tym tygodniu gramy dla Państwa:
„Uwolnić karpia”
17 marca (pn.) godz. 19:15 Mała Scena – XX MFSPiN
18 marca (wt.) godz. 17:15 Mała Scena – spektakl dla emerytów
19 marca (śr.) godz. 17:15 – spektakl dla bezrobotnych
20 marca (czw.) godz. 17:15 – spektakl dla emerytów

***********************
Sztuka „Uwolnić karpia” napisana przez Piotra Bulaka jest ironicznym spojrzeniem na temat relacji między członkami trzypokoleniowej rodziny. Relacje te aż do granic absurdu przepełnione są hipokryzją i kłamstwem. I choć swoistym leitmotivem spektaklu jest jeden z przebojów Beatlesów – All you need is love, to miłości bohaterom sztuki brak. Niszczą się nawzajem, są w gruncie rzeczy nieszczęśliwi i do bólu samotni.

Mimo to „Uwolnić karpia” to komedia, której niewątpliwym atutem jest zręczność, z jaką autor posługuje się językiem. Bulak nie tylko buduje nieprawdopodobne konstrukcje językowe ośmieszające osoby, które się nimi posługują, ale jest również bezlitosnym prześmiewcą banału i stereotypu. Spektakl podąża tym tropem, demaskując obłudę układów międzyludzkich. Dekonstruując mit o rodzinie, odkrywa prawdę o relacjach.

Reżyseria: Krystyna Meissner
Scenografia Łukasz Błażejewski
Kostiumy: Wanda Kowalska
Choreografia:  Mikołaj Mikołajczyk
Asystent reżysera: Alicja Stasiak
Obsada: Irmina Babińska, Kinga Zabokrzycka, Katarzyna Grabowska, Bolesław Abart, Damian Kulec, Artur Zawadzki.

fot. Kasia Chmura

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.03.14, autor: gaba)
Tagi: Teatr Powszechny zaprasza
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia