Przegląd filmów Clemensa von Wedemeyera w KINO.LAB

26 marca rozpocznie się dwudniowy przegląd filmów jednego z najważniejszych, współczesnych artystów niemieckiej sztuki video - Clemensa von Wedemeyera. Podczas prezentacji widzowie KINO.LAB-u będą mogli zobaczyć siedem produkcji artysty, w tym filmy będące częścią projektu „The Cast”. W czwartek, 27 marca odbędzie się spotkanie z twórcą. Przegląd towarzyszy wystawie „Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec”, która potrwa do 21 kwietnia.

Clemens von Wedemeyer urodził się w 1974 roku w Göttingen. Studiował fotografię i nowe media w Fachhochschule Bielefeld, następnie sztuki piękne w Wyższej Szkole Grafiki i Książki w Lipsku, gdzie od 2013 prowadzi klasę sztuki mediów. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i zagranicą. Obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej znaczących niemieckich artystów wideo. W swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim badaniem relacji pomiędzy filmem a widzem, a także sprawdzaniem wiarygodności historii. Artysta świadomie miesza motywy dokumentalne z fikcyjnymi, przez co tworzy zupełnie nowe obrazy rzeczywistości. Jego filmy stanowią połączenie języka kina, sztuki i dokumentacji, w których niezwykle silną rolę odgrywają motywy formalne, takie jak dramatyczne efekty świetlne, nieostrość dźwięku i obrazu.

Integralną częścią większości produkcji Clemensa von Wedemeyera są tzw. „making of”, czyli krótkie zapisy procesu powstawania obrazu filmowego. Dzięki nim widz poznaje warunki i kulisy danego filmu, co znacząco wpływa na obiór dzieła.

Podczas dwudniowego przeglądu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski artysta zaprezentuje sześć krótkometrażowych filmów – między innymi dokumentalny zapis wyburzania opuszczonych bloków ogromnego osiedla na wschodzie Niemiec, rekonstrukcję kolejki Rosjan stojących po wizę wyjazdową przed konsulatem Niemiec w Moskwie, a także pracę wideo złożoną z realizacji wybitnych światowych reżyserów - min. Cocteau i Felliniego - opowiadającą o wielowątkowej relacji pomiędzy człowiekiem a rzeźbą.

Na szczególną uwagę zasługuje długometrażowy film von Wedemeyera - „Muster/Rushes”, który opowiada trzy alternatywne historie dawnego klasztoru Benedyktynów w Breitenau nieopodal Kassel – jako punktu uwolnienia więźniów obozu koncentracyjnego, siedziby zakładu poprawczego dla dziewcząt, a także miejsca będącego obiektem wątpliwego zainteresowania znudzonych wycieczek niemieckich licealistów.

Przegląd filmów jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „Future Perfect. Contemporary Art from Germany / Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec”, która jest jedną z największych ekspozycji poświęconych najnowszej sztuce zza naszej zachodniej granicy, jaką w ostatnim czasie prezentowano w Polsce. Wystawa składa się z niemal 80 obiektów stworzonych przez 16 artystów. Kuratorzy Angelika Stepken i Phillip Ziegler zebrali prace twórców młodego i średniego pokolenia – urodzonych między 1958 a 1980 rokiem – którzy skupiają się na zagadnieniach związanych z jednostką i jej tożsamością w kontekście społecznym, kulturowym oraz politycznym. Wszyscy prezentowani podczas wystawy artyści skłaniają widzów do twórczej interpretacji przeszłości i myślenia o tym, co niesie przyszłość.

„Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec” jest najnowszą wystawą objazdową organizowaną przez ifa(Institut für Auslandsbeziehungen). Dzięki współpracy z Goethe-Institut i Centrum Sztuki Współczesnej Warszawa jest pierwszym miejscem, w którym zaprezentowano ekspozycję.

Przegląd filmów Clemensa von Wedemeyera towarzyszący wystawie Future Perfect. Contemporary Art from Germany / Czas przyszły dokonany. Współczesna sztuka z Niemiec

KINO.LAB w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 1, Warszawa
26 i 27 marca 2014 roku
www.csw.art.pl, www.facebook.com/cswzu

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.03.14, autor: gaba)
Dział film
Tagi: Przegląd filmów Clemensa von Wedemeyera w KINO.LAB
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia