Autobiografizm w kulturze współczesnej

18 marca w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się spotkanie promocyjne książki Autobiografizm w kulturze współczesnej, opublikowanej przez Wydawnictwo Uniwersyteckie Trans Humana w 2012 roku.

Czym jest autobiografizm? Dlaczego ludzie tak chętnie dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na tematy osobiste? Co wynika z tego ekshibicjonizmu dla samych opowiadających i ich odbiorców? Czy opowiadając siebie można równocześnie objaśniać świat? A z drugiej strony, czy w ogóle możemy cokolwiek orzec o świecie bez zaangażowania w ten proces samych siebie i całych siebie?

Na tego typu pytania i im podobne starają się odpowiedzieć autorzy książki Autobiografizm w kulturze współczesnej. Można wszak mówić o sobie w różnorodny sposób: pisząc teksty literackie, eseistyczne i naukowe, tworząc dzieła sztuki, a także interpretując je w kontekście hermeneutycznego dialogu, zanudzając osobistymi narracjami gości przy niedzielnej herbatce lub przypadkowych podróżnych spotkanych w pociągu, prowadząc bloga w Internecie. Opowiadanie o sobie, niezależnie od jego wartości artystycznej bądź heurystycznej, ma wszakże głęboki wymiar terapeutyczny. Pozwala zmierzyć się z emocjami, oswoić je, nadać nowy porządkujący sens przeżytym doświadczeniom, odkryć prawdziwą tożsamość własnego ja, skonfrontować się z innymi, podjąć trud interpretacji objaśniającej.

Zawarte w książce teksty są bardzo różnorodne. Dotyczą wątków autobiograficznych w twórczości wybranych artystów, śladów własnej egzystencji utrwalanych w cyberprzestrzeni, opowieści o terapeutycznym wymiarze kreacji artystycznej, możliwości wykorzystania treści autobiograficznych w metodologii nauk humanistycznych i społecznych. Tom kończy zapis dyskusji artystów (będących równocześnie pracownikami naukowymi Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku) na temat obecności i roli motywów zaczerpniętych z własnej egzystencji w ich pracy.

Spotkanie poprowadzą dr hab. Katarzyna Citko, filmoznawczyni, kierownik Zakładu Kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku, oraz dr Ewa Kępa, kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Kulturoznawstwa.

Dodaj artykuł do:
(dodano 13.03.14, autor: blackrose)
Tagi: Autobiografizm w kulturze współczesnej, spotkanie promocyjne
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia