Festiwal Gorzkie Żale w przestrzeni miejskiej

Jedną z nowości programowych tegorocznej edycji Festiwalu Gorzkie Żale jest wyjście w przestrzeń miejską i próba „złapania w sidła” sztuki wizualnej przypadkowego przechodnia. W tym celu powstaną 2 wystawy. Do jednej z nich zaprosiliśmy Mariusza Libla, arystę, przedstawiciela urban artu, współzałożyciela Twożywa – duetu (razem z Krzysztofem Sidorkiem) działającego w przestrzeni miejskiej poprzez wyraziste komunikaty wizualne w formie wlepek, szablonów, billboardów, murali oraz plakatów. Zrealizuje on instalację na skarpie wiślanej przy ul. Książęcej. Wystawa będzie dostępna w dniach 26.04 – 21.04.

W centrum Warszawy z kolei, stanie budka „Strefa ciszy”, specjalnie utworzone wyciszone miejsce, otwarte dla wszystkich przechodniów, pozwalające na chwilę spokojnego wyizolowania od hałasu miasta. Dostęp do „Strefy ciszy” będzie możliwy w terminie 28.03 – 13.04.

Okres Wielkiego Postu to moment zadumy i pytań, które od stuleci stawiają sobie wierzący, wątpiący, poszukujący i niewierzący. Męka Chrystusa jest dla festiwalu punktem odniesienia do myślenia o sztuce. Po raz pierwszy poprzez instalację Mariusza Libla tak mocno wchodzimy w przestrzeń publiczną. Chcemy rozwinąć i pogłębić motyw wiodący tegorocznego festiwalu, czyli motyw pustyni. W wielkim mieście, jakim jest Warszawa chcemy skonfrontować jej mieszkańców z nietypową formą oraz towarzyszącą jej treścią i spowodować wybicie z codziennych, utartych torów. Chcemy zwrócić się do współczesnego człowieka, poszukującego i wątpiącego oraz skłonić go do refleksji nad własnym życiem, zadania pytań podstawowych i uniwersalnych. Obcowanie ze sztuką może się stać symboliczną oazą na pustynii codziennego zabiegania i zagubienia.

„Mariusz Libel dokonuje wiwisekcji naszej kultury. Rozkłada na czynniki pierwsze pojęcia, których używamy na co dzień i zestawia je z elementami Męki Pańskiej, pokazując tym samym, że kontemplacja krzyża nie kończy się wraz z wyściem z kościoła. Że tematy ostateczne przeglądają się w naszej codzienności. Wykorzystując nośnik treści reklamowych jakim jest bilbord, artysta proponuje nam zabawę w skojarzenia, inne niż zazwyczaj oferują nam reklamowdawcy” – mówi o instalacji Redbad Klijnstra, Dyrektor Festiwalu.
Grupa siedmiu „bilboardów”, jakby zrzuconych z nieba ma odwrócić uwagę pieszych idących ulicą Książęcą lub jadących autobusami i samochodami. Przypadkowy widz zostanie „skuszony” pięknem architektury graficznej dzieła, by przy bliższym spojrzeniu zostać „zaskoczonym” cierpieniem Chrystusa.

Mariusz Libel o projekcie:

Miasta wypełnione są skrzyżowaniami, na których ludzie decydują o codziennych trasach. Archetyp krzyża jako miejsca podejmowania decyzji. Wybór drogi zależy od kształtu z jakiego człowiek wyrasta. Jak stare jest drzewo realności jaka roztacza się dookoła? Określa je data w metryce urodzin, a może jest starsze?
Historia Zbawiciela tak przecież oczywista w naszej kulturze nie stała się nigdy częścią banalności. Będąc trafną alegorią losu każdego człowieka ma w sobie również wezwanie do oporu i cel. Zawiera w sobie wszystko to czego oczekujemy od sensu, dostatecznie wielkiego, który wystarczy na bardzo długo.
O wyborze miejsca:
Idąc od strony rzeki na Plac Trzech Krzyży trzeba pokonać skarpę wiślaną. Topografia miejska i nazwy  miejsc nawiązują symbolicznie do wydarzeń z Ewangelii. Święto to czas, w którym to, co zwyczajne może stać się wyjątkowe.

W programie festiwalu również wyjątkowa instalacja w centrum Warszawy nazwana „Strefą ciszy”. Konceptem instalacji jest stworzenie miejsca cichego i otwartego dla przechodniów, pozwalającego na chwilę spokojnego wyizolowania się od hałasu miasta. A wszystko to po to, by zaistnieć w świadomości mieszkańców Warszawy, odwrócić ich uwagę od codziennego zalewu komercji, sensacyjnych wiadomości i codziennego życia.
Wystawy odbędą się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale, który już 6. raz zagości w Warszawie. Festiwal wyrósł z tradycji teatralnej i w tym roku nie zawiedziemy fanów teatru. Powstaje właśnie specjalany program 7 spektakli – eksperymentów, gdzie polscy aktorzy wraz z pisarzami zmierzą sie z 7 Grzechami Głównymi. Bardzo osobiste spektakle powstaną pod okiem naszego Dyrektora Artystycznego – Redbada Klijnstry. A udział w nich wezmą: aktorzy – Katarzyna Herman, Stanisława Celińska, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdaleka Kuta oraz Maciej Kowalik oraz pisarze – Ernest Bryll, Antoni Libera, Marek Kochan, Tomasz Man, Wojciech Tomczyk.

Ponadto w programie: koncerty, m.in. koncert Ewy Bem, która wraz z Andrzejem Jagodzińskim podejmie się przygotowania pieśni pasyjnych w jazzowych aranżacjach, „Gorzkie Żale Dzieciom”, czyli cały dzień poświęcony zabawom edukacyjnym oraz debaty i spotkania.

Wyjatkowym wydarzeniem będą Wielkopostne Spotkania Kulinarne, podczas których grupa  zaproszonych osób potrafiących i lubiących gotować, wśród których są również osoby znane z tego, że na co dzień, promują, lepszą jakość życia, w szczególności żywienia, ugotują kilka prostych dań dla grupy około 80 osób – widzów. W trakcie gotowania każda osoba z grupy gotujących, opowiada jedną swoją lub usłyszaną historię związaną z tematami wielkopostnymi. Spotkanie zakończy się wspólnym posiłkiem przy kilku dużych stołach.

Zapraszamy na stronę festiwalu: www.gorzkiezale.pl gdzie znajdują się pełne informacje o programie festiwalu oraz biletach.
----
Festiwal Gorzkie Żale dbywa się od 2008 r. w Warszawie. Jego współautorami byli Piotr Duda oraz Marek Pasieczny. Do tej pory w ramach festiwalu gościliśmy m.in.: Teatr DEREVO, Serge’a Merlin, Marcela Peresa oraz znakomite polskie teatry m.in.: Teatr  im. S. I. Witkiewicza z Zakopanego, Teatr STU z Krakowa, Scenę Plastyczną KUL Leszka Mądzika. W program „Gorzkich Żali” angażowani się co roku równiez polscy artyści, m.in.: Piotr Machalica, Agata Buzek, Mari Pakulnis oraz Maja Komorowska. Od początku organizatorem festiwalu było Centrum Myśli Jana Pawła II, które teraz kontynuuje oraz rozwija zainicjowany przez Piotra Dudę oraz Marka Pasiecznego projekt.

Dodaj artykuł do:
(dodano 11.03.14, autor: irka)
Tagi: Festiwal Gorzkie Żale w przestrzeni miejskiej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia