Wykład Renato Barilliego „Sztuka i kultura materialna. Od archaizmu greckiego do historycznej awangardy”

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wykład Renato Barilliego „Sztuka i kultura materialna. Od archaizmu greckiego do historycznej awangardy”. Wykład odbędzie się 5 marca o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej.

Renato Barilli, znany historyk sztuki i kultury, który ponad 50 lat temu wraz z Umberto Eco uczestniczył w powstaniu słynnej Grupy ‘63, podczas wykładu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski opowie o swojej najnowszej książce, która jest aktualizacją historycznego już tekstu Arnolda Hausera, „Społeczna historia sztuki i literatury”. Publikacja próbuje odpowiedzieć na mało popularne pytanie "dlaczego?", od którego zarówno krytycy jak i historycy sztuki zazwyczaj uciekają. Dlaczego, na przykład, w okresie renesansu przechodzi się od schematycznych form średniowiecznych ikon do naturalizmu perspektywicznego? A dlaczego w wieku XX sztuka staje się abstrakcyjna?

Odpowiedź Barilliego opiera się na pojęciu „kultury materialnej”, przez którą autor rozumie przyjęte w różnych epokach zasady produkcji dóbr i ich dystrybucji. Według Barilliego istnieje nieunikniony związek pomiędzy tymi czynnikami i wytworami kultury wysokiej, wśród których znajdują się sztuki wizualne. Autor wychodzi od epoki archaizmu greckiego, wędrując przez kolejne stulecia, dociera w końcu do wieku XX, kiedy to na pierwszy plan wysuwa się technologia elektromagnetyczna. Technologia ta likwiduje odległości i wyklucza dokładne pomiary oparte na perspektywie. Książka Barilliego, cechująca się bardzo ciekawą strukturą, pozwala zwrócić uwagę nie tylko na poszczególne aspekty sztuki, lecz także na pojedynczych artystów.

Renato Barilli urodził się w 1935 roku i przez wiele lat pracował na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie wykładał fenomenologię stylów na kursie DAMS. Jego zainteresowania obejmujące estetykę sięgały zarówno krytyki literackiej, jak i krytyki sztuki. Jest autorem wielu książek, m.in.: „Scienza della cultura e fenomenologia degli stili” (1982, nuova ed. 2007), „L’arte contemporanea” (1984, nuova ed. 2005), „La neoavanguardia italiana” (1995, nuova ed. 2007), „L’alba del contemporaneo” (1995), „Dal Boccaccio al Verga. La narrativa italiana in eta moderna” (2003), „Maniera moderna e Manierismo” (2004), „Prima e dopo il” 2000, „La ricerca artistica 1970-2005” (2006), „La narrativa europea in eta moderna. Da Defoe a Tolstoj” (2010), „Autoritratto a stampa” (2010). Najnowszą książkę „Storia dell’arte contemporanea in Italia” opublikowało wydawnictwo Bollati Boringhieri.

Renato Barilli, „Sztuka i kultura materialna. Od archaizmu greckiego do historycznej awangardy”
5 marca 2014, godzina 18.00
Wykład zorganizowany przez Włoski Instytut Kultury w języku włoskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
6 marca 2014, godzina 18.00 we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się kolejny wykład Renato Barilliego zatytułowany „Dwa dziedzictwa futuryzmu”.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, Warszawa

www.csw.art.pl
www.facebook.com/cswzu

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.02.14, autor: irka)
Tagi: Wykład Renato Barilliego „Sztuka i kultura materialna. Od archaizmu greckiego do historycznej awangardy”
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia