W małym kinie. Raport z dużych miast

Warszawski Muranów, poznańskie Rialto, krakowski Kijów – w Polsce wciąż działa ponad 400 tradycyjnych kin. Jaki mają repertuar, jak budują swoją markę, kto jest ich widzem?

Odpowiedź znajdziecie w internetowej publikacji „W małym kinie. Raport z dużych miast” Fundacji Obserwatorium.  Oddajemy w Państwa ręce raport, który powstał w ramach projektu dofinansowanego z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ponadto część wywiadów zrealizowanych w Warszawie została dofinansowana z programu GRUNDVIG (Projekty Partnerskie Grundviga) w ramach projektu Small cinema for learning community. Głównym celem badania było zdiagnozowanie sytuacji małych kin w dużych miastach, w tym w szczególności metod promocji, relacji z widzami, budowania marki i kształtowania repertuaru. Interesowała nas również architektura kin, jej przemiany, wykorzystanie przestrzeni. Zachęcamy do lektury raportu, jednocześnie czekamy na Państwa uwagi, opinie i komentarze.

Badania terenowe były przeprowadzone między końcem kwietnia a październikiem 2013 roku. Kilka uzupełniających wywiadów - w terminie późniejszym. Raport został opracowany na podstawie badań własnych, podczas których zastosowano następujące metody i techniki badawcze: wywiady pogłębione z pracownikami kin, pracownikami lokalnych instytucji kultury, urzędnikami samorządowymi, animatorami kultury. Dodatkowo w dwóch miastach przeprowadzono wywiady grupowe ze studentami kierunków humanistycznych. Uzupełnieniem były także notatki badawcze powstałe podczas obserwacji uczestniczącej oraz analiza wizualna materiału fotograficznego.

Zespół fundacji odwiedził w 2013 r. kilkadziesiąt kin w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Łodzi i Trójmieście. W każdym z miast badacze rozmawiali z właścicielami, menadżerami, widzami. Spotykali się również z lokalnymi animatorami kultury, dziennikarzami lub przedstawicielami branży filmowej. Punktem wyjścia było dla nich pytanie: co sprawia, że niektóre kina funkcjonują w świadomości mieszkańców, a inne nie?

Intencją było ukazanie różnych modeli funkcjonowania kin - jako najpopularniejszych ze wszystkich instytucji kultury. W raporcie opublikowanym na stronie http://wmalymkinie.pl/aktualnosci/raport (teraz także jako e-book) znalazły się informacje dotyczące m.in. budowania programu, promocji, relacji z widzami, kreowania marki. Są również teksty z zakresu architektury oraz aranżacji przestrzeni.

Jak podkreślają autorzy opracowania – klimat i rola małych kin są nie do przecenienia. Tym bardziej, że coraz częściej są to miejsca, które nie ograniczają się do pokazów filmowych. Szczególnie w dużych miastach, a więc warunkach silnej konkurencji, kina profilują swój repertuar, uatrakcyjniają ofertę o prelekcje, spotkania, warsztaty, a nawet animują lokalną społeczność. Nie brakuje im też pomysłów na niestandardowe działania np. z zakresu promocji czy aranżacji wnętrz, które mogą być inspiracją również dla innych dziedzin kultury.

Raport z dużych miast to druga „kinowa” publikacja Fundacji Obserwatorium. W ubiegłym roku badała ona sytuację w małych miastach. W tym roku jej działania będą koncentrować się na animacji lokalnej oraz promocji polskich kin za granicą. W planach jest m.in. Festiwal Małych Kin.

Składamy serdeczne podziękowania przedstawicielom wszystkich kin i innych podmiotów uczestniczących w badaniu za poświęcony czas i pomoc w realizacji projektu. Dziękujemy kinom za udostępnienie nam swoich materiałów archiwalnych. Specjalne podziękowania należą się Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za promocję naszego projektu na swojej stronie internetowej.

Więcej informacji na www.wmalymkinie.pl oraz https://www.facebook.com/wmalymkinie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 24.02.14, autor: blackrose)
Tagi: W małym kinie, Raport z dużych miast
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Pink Floyd
2
Steve Hackett
3
Haim
4
The Storyteller
5
The Weeknd
6
The Teskey Brothers
7
Józef Skrzek
8
Lauren Spencer Smith
9
Beata Przybytek
10
Anti Babylon System
1
Samuel Van Grinsven
2
David Koepp
3
Cédric Klapisch
4
David Marqués
5
Paolo Genovese
6
Michael Dweck, Gregory Kershaw
7
Ido Fluk
8
Celia Rico Clavellino
9
Joseph Kosinski
10
Dani de la Orden
1
Michał Śmielak
2
Ildefonso Falcones
3
Bogdan Bartnikowski
4
Crawford Hollingworth, Cathy Tomlinson
5
Stephen King
6
John Grisham
7
Nat Cassidy
8
Kobi Yamada
9
Isabel Allende
10
Emma Angstrom
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia