Grażyna Szapołowska gościem Mistrzów Sceny Żydowskiej

9 lutego o godz. 14:00 Teatr Żydowski zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu „Mistrzowie sceny żydowskiej”, którego bohaterem będzie poeta, nowelista i dramatopisarz Icchok Lejb Perec, który tworzył w języku jidysz, hebrajskim i polskim. W czasie spotkania przybliżone zostaną życie i twórczość Pereca, a fragmenty jego utworów przedstawi gość specjalny, Grażyna Szapołowska. Opiekę artystyczną nad spotkaniem sprawować będzie Gołda Tencer.

Icchok Lejb Perec urodził się w Zamościu w roku 1852 w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej o korzeniach sefardyjskich. Ukończył cheder i jeszibot, a wiedzę na temat świeckiej literatury, historii i filozofii zdobywał w domu. Wyjechał do Warszawy, aby studiować prawo. Podejmował tu pierwsze próby literackie, które szybko zarzucił. Wrócił do rodzinnego Zamościa, założył rodzinę i przez 11 lat prowadził kancelarię prawniczą. W tym czasie pisał głównie po polsku i hebrajsku, ale w 1888 roku został wydany jego poemat pisany w jidysz pt. „Monisz”. Za sprawą zawistnego rywala, który oskarżył go o rzekomą radykalną działalność, stracił licencję na wykonywanie zawodu. W 1889 roku na stałe osiadł w Warszawie. Został zatrudniony w gminie żydowskiej jako urzędnik. W 1891 roku założył Die Jidisze Bibliotek (Bibliotekę Żydowską), następnie związał się z wydawnictwami: Literatur un Łebn (Literatura i życie) oraz Jonte-Bletlech (Listy Świąteczne). Związał się z zespołem pod wodzą Jana Blocha, badającym życie Żydów na polskiej prowincji. Perec prowadził badania w terenie, a wyniki prezentował na odczytach w języku hebrajskim. Zajmował się również publicystyką, podejmował zarówno tematy antysemityzmu jak i problemów nietolerancji w społeczności żydowskiej. Za udział w nielegalnych zgromadzeniach został aresztowany przez władze carskie. W czasie I wojny światowej organizował pomoc dla ofiar. Zmarł w roku 1915 i został pochowany w Mauzoleum Trzech Pisarzy na cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej w Warszawie. Poza wymienianym „Moniszem” opublikował m. in. zbiory nowel: „Opowiadania ludowe”, „Obrazki z podróży po prowincji” oraz dramaty „Złoty łańcuch” i „Nocą na starym rynku”.

Gośćmi pierwszego spotkania poświęconego patronce Teatru Żydowskiego Ester Rachel Kamińskiej byli Krystyna Janda i Olgierd Łukaszewicz. Gościem specjalnym drugiego spotkania poświęconego założycielowi pierwszego stałego teatru jidysz – Abrahamowi Goldfadenowi – był Daniel Olbrychski.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Plac Grzybowski 12/16

Dodaj artykuł do:
(dodano 31.01.14, autor: blackrose)
Tagi: Grażyna Szapołowska, Scena Żydowska, Teatr Żydowski, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia