W dniach 2-7 lutego zapraszamy do Bydgoszczy na 29. AFF-Era Filmowa.
AFF-Era Filmowa od lat łączy w sobie walory edukacyjne z wartościową rozrywką, za każdym razem proponując uczestnikom spotkania ze świetnym kinem. Młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają do Bydgoszczy z wielu szkół z całej Polski, oglądają filmy, słuchają krótkich, acz wartościowych wykładów na ich temat, biorą udział w warsztatach, kręcą swoje filmy, redagują gazetkę, integrują się i bawią w internacie. Każdego roku AFF-Era odbywa się w oparciu o główny temat. Edycja 2014 przebiegać będzie pod hasłem „Wyobraźnia, groza, fantastyka”.
Odsyła ono do jednego z najważniejszych celów sztuki filmowej – dawania świadectwa wyobraźni filmowców i zarazem rozwijania jej u widzów. Potencjał przekraczania przez kino granic poznawalności znany jest niemal od samego początku istnienia X Muzy i jest nierozerwalnie związany z postacią Georgesa Meliesa, którego wizje znalazły później niezliczone grono kontynuatorów. AFF-Era przybliży wiele dokonań poświadczających o znaczeniu wyobraźni twórców w budowie dzieła filmowego i tworzenia historii kina.
Dzieje sztuki filmowej pokazują, że bardzo szybko wyobraźnia stała się drogą do stylowego przerażania widza – wszak kino pełni społeczną funkcję katalizatora lęków, strachu, nierzadko przy tym równoznacznych z odczuwaniem swoistej przyjemności. W dobie strywializowania i zwulgaryzowania filmowego horroru AFF-Era przypomni najlepsze wzorce budowania ekranowego strachu, pozbawionego dosłowności, sadyzmu i przemocy, za to oddziałującego atmosferą, odwołującego się do kulturowych archetypów i legend. Filmy grozy, które zagoszczą na ekranie Pałacu Młodzieży podczas AFF-Ery, będą odpowiednie dla młodego widza, a przy tym atrakcyjne dla widza w każdym wieku – zaprezentowane zostaną bowiem wybitne klasyki gatunku, wzorcowe modele narracyjnych struktur budowania napięcia.
Wreszcie też podczas AFF-Ery zaprezentowane zostaną nieodległe gatunkowo wizje z kręgu fantasy i science-fiction, wciąż cieszące się ogromną popularnością wśród młodzieży. Wykłady towarzyszące projekcjom pozwolą filmy te odczytać niejako na nowo – w kontekście społecznych i kulturowych „ukrytych” treści, dla których gatunki te od zawsze stanowią metaforę.
29. AFF-Era Filmowa będzie unikalną, niezwykłą podróżą w krainę filmowej wyobraźni, grozy i fantastyki. Oprócz prelekcji i wykładów bardzo cennym uzupełnieniem imprezy będą także warsztaty, wydarzenia muzyczne oraz spotkania integrujące młodzież w oparciu o wspaniałą pasję – kino i kulturę.
Program 2014
2 lutego, niedziela
godz. 20:01
2.02 z przyczyn niezależnych od organizatora następuje zmiana w repertuarze 29. AFF- Ery Filmowej
godz. 20:01
Batman - Początek (Batman Begins), reż. Christopher Nolan, USA/Wielka Brytania 2005, 140 min.
prelekcja: dr Marcin Jauksz (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Słynny film Christophera Nolana, który otworzył nowy rozdział w ekranizacjach komiksów i sposobach realizacji filmowych widowisk. Pierwsza część Nolanowskiej trylogii o Batmanie ukazuje początek drogi superbohatera przeciw złu i przestępstwu.
3 lutego, poniedziałek
godz. 9:30
9, reż. Shane Acker, USA 2009, 80’
W postapokaliptycznej przyszłości pewnej grupie szmacianych laleczek grozi zagłada. Zrobią wszystko, aby uratować swoje życie. Jedna z nich, nosząca na plecach numer 9, jest ich ostatnią nadzieją na przetrwanie. Na życie laleczek czyhają siejące zagładę, drapieżne kreatury nowego świata. Wyrafinowana animacja, której – nie tylko artystycznie – patronuje Tim Burton.
godz. 11:30
Ikaria XB 1 (Ikarie XB 1), reż. Jindřich Polák, Czechosłowacja 1963, 81’
Udany przykład czechosłowackiego science-fiction. Przygody kolonistów podróżujących statkiem kosmicznym na odległą planetę i przeżywających po drodze rozmaite problemy.
godz. 15:30
Antena (La Antena), reż. Esteban Sapir, Argentyna 2007, 90’
Wysmakowany wizualnie niemy film odwołujący się do niemieckiego ekspresjonizmu. Miasto bez Głosu rządzone jest przez Pana TV, który przejął całkowitą kontrolę nad każdym wypowiadanym słowem i przedstawianym obrazem oraz zmusił mieszkańców do żywienia się wyłącznie żywnością jego własnej produkcji – tele-pokarmem
godz. 19:30
Kobieta w czerni (The Woman In Black), reż. Gordon Watkins, Kanada/ Szwecja/Wielka Brytania 2012, 95’
Elegancki horror w starym, dobrym stylu: operujący nastrojem, a nie dosłownością. Nocą w pobliżu opuszczonej posiadłości pojawia się kobieca postać ubrana na czarno. Zawsze wkrótce potem w okolicy umiera dziecko. Po śmierci właścicielki Domu na Węgorzowych Moczarach do miasteczka przyjeżdża młody notariusz Artur Kipps, który ma uporządkować jej sprawy spadkowe. Niewiele może się jednak dowiedzieć. Okoliczni mieszkańcy boją się mówić o tym, co zdarzyło się tu przed laty. W roli głównej Daniel Radcliffe.
godz. 21:30
Łowca trolli (Trolljegeren), reż. Andre Øverdal, Norwegia 2010, 103’
Oryginalny mock-dokument z Norwegii. Mieszkańcy drżą ze strachu przed trollami, które od wieków sieją spustoszenie. Przekazy mówią o ich ogromnej sile, głupocie, brutalności i obżarstwie. Rządy Norwegii od wieków dementują informacje o tych legendarnych stworach i specjalnej, tajnej jednostce, która zajmować się ma ich eliminacją. Grupa studentów postanawia zaryzykować życie i odkryć, co kryje się za starymi nordyckimi mitami.
4 lutego, wtorek
godz. 9:30
Golem, reż. Piotr Szulkin, Polska 1979, 88’
Przełomowy dla polskiej fantastyki obraz Piotra Szulkina, który już wkrótce miał okazać się najważniejszym rodzimym twórcą tego gatunku. Akcja filmu rozgrywa się kilkadziesiąt lat po kataklizmie atomowym. Naukowcy starają się udoskonalić ludzkość, dokonując eksperymentów medycznych na jednostkach nieprzystosowanych społecznie. Scenariusz filmu inspirowany jest żydowską legendą o Golemie oraz wątkami powieści Gustava Meyrinka o tym samym tytule.
godz. 11:30
Wojna światów – następne stulecie, reż. Piotr Szulkin, Polska 1981, 92’
Drugi spośród najważniejszych obrazów SF w reżyserii Szulkina. Rok 2000, od kilkunastu dni na Ziemi przebywają Marsjanie, którzy zniewolili społeczeństwo i kontrolują je za pomocą… telewizji. W sytuację wciągnięty zostaje popularny dziennikarz Iron Idem. Film nawiązuje do „Wojny światów” Herberta George’a Wellsa. W roli głównej – Roman Wilhelmi.
godz. 15:00
Kwaidan, czyli opowieści niesamowite (Kaidan), reż. Masaki Kobayashi, Japonia 1964, 183’
Film Kobayashiego (twórcy takich arcydzieł, jak „Bunt” i „Harakiri”), oparty jest na opowiadaniach Lafcadio Hearna – piszącego po angielsku irlandzko-greckiego autora, który pod koniec XIX w. osiedlił się na stałe w Japonii i przybrał nazwisko Koizumi. „Kwaidan” składa się z czterech nowel, spośród których każda urzeka wyobraźnią i sugestywną atmosferą na pograniczu jawy i snu, piękna i grozy. Jak pisał Jerzy Płażewski: „Kobayashi dowiódł, że dla osiągnięcia nastrojów tajemniczości i grozy potrzebne są nie tyle przemyślane triki techniczne, ile dawka prawdziwej poezji […]”.
godz. 19:30
Moon, reż. Duncan Jones, Wielka Brytania 2009, 97’
Jeden z najciekawszych europejskich thrillerów science-fiction ostatnich lat. Sam Bell pracuje na Księżycu dla korporacji wydobywczej. Od pewnego momentu zaczyna widzieć i słyszeć dziwne rzeczy. Wkrótce odkrywa, że korporacja ma plany dotyczące jego zastępstwa, a nowy pracownik wygląda dziwnie znajomo.
godz. 21:30
Kraina Traw (Tideland), reż. Terry Gilliam, Wielka Brytania/Kanada 2005, 122’
Mroczny film Terry’ego Gilliama, jednego z największych wizjonerów współczesnego kina, a przed laty członka grupy Monty Python. Kiedy matka Jelizy-Rose umiera z powodu przedawkowania narkotyków, ojciec zabiera ją na teksańską wieś. Dziewczynka pogrąża się w świecie mrocznych fantazji, w których spotyka szereg dziwacznych postaci. Jeliza-Rose zaczyna niebezpiecznie balansować na granicy obłędu.
godz. 0:00
Głowa do wycierania (Eraserhead), reż. David Lynch, USA 1977 , 89’
Prawdopodobnie najsłynniejszy „midnight movie” w historii kina. Pełnometrażowy debiut Davida Lyncha oscyluje pomiędzy groteską a horrorem. Wracając do swego mieszkania w dziwnej, obskurnej kamienicy pośrodku wyludnionego, industrialnego pejzażu, Henry Spencer dowiaduje się od sąsiadki, że jego dziewczyna Mary zaprasza go na kolację do domu swoich rodziców. Tam poznaje dość makabryczne nowiny…
5 lutego, środa
godz. 9:30
Laputa – podniebny zamek (Tenku no shiro Rapyuta), reż. Hayao Miyazaki, Japonia 1986, 124’
Film wyreżyserowany przez Hayao Miyazakiego, japońskiego mistrza animacji i współzałożyciela słynnego studia Ghibli. Bohaterami opowieści są Pazu, osierocony chłopiec z niewielkiej górniczej wioski, oraz Sheeta, która… spada z nieba. Dziewczynka ma na szyi klejnot będący kluczem do odnalezienia unoszącego się w chmurach zamku Laputa, pełnego skarbów i tajemnic.
godz. 12:00
Cień wampira (Shadow of the Vampire), reż. E. Elias Merhige, USA 2000, 92’
John Malkovich i Willem Dafoe w film o powstawaniu legendarnego horroru „Nosferatu - symfonia grozy”. Na planie mają miejsce dziwne i ponure wydarzenia. Niepokój wszystkich budzi zwłaszcza odtwórca głównej roli, Max Schreck, który zdaje się nie rozdzielać kreacji wampira od życia codziennego…
godz. 15:30
Metropia, reż. Tarik Saleh, Dania/Finlandia/Norwegia/ Szwecja 2009, 86’
Wyprodukowana przez firmę Larsa von Triera ambitna animacja science-fiction o Europie przyszłości. Gigantyczna sieć metra łączy ze sobą najodleglejsze zakątki kontynentu. Roger jest zwykłym pracownikiem infolinii, mieszka ze swoją dziewczyną w niewielkim mieszkanku w starym, odrapanym bloku. Męczy go codzienna monotonia i poczucie bezsensu… „Metropia” została wykreowana dzięki nowatorskim efektom specjalnym łączącym aktorskie kreacje z animacją komputerową.
godz. 19:30
Upadek domu Usherów (La Chute de la maison Usher), reż. Jean Epstein, Francja 1928, 63’
Poetycki film grozy na podstawie słynnego opowiadania Edgara Allana Poe. Historia zaczyna się w momencie przybycia głównego bohatera do zamku swego starego przyjaciela – Rodericka Ushera. Tam dowiaduje się o dziwnych chorobach mieszkańców domu. Pan Usher jest apatyczny, jego żona również zapadła na nieznaną i tajemniczą dolegliwość, która sprawia, że z każdym dniem staje się coraz słabsza. Film Epsteina to jedno z najdoskonalszych osiągnięć awangardowego impresjonizmu lat 20.
godz. 21:00
Na Srebrnym Globie, reż. Andrzej Żuławski, Polska 1976-78/1986-1987, 157’
Realizowane przez 12 lat w burzliwych okolicznościach kontrowersyjne dzieło, które zyskało miano najważniejszego polskiego fantastycznego. Akcja rozpoczyna się na nienazwanej planecie. Jej mieszkańcy odczytują znaleziony wideopamiętnik z relacją podróży czworga kosmonautów. Ich statek rozbił się na podobnej do Ziemi planecie…
6 lutego, czwartek
godz. 9:30
Test Pilota Pirxa, reż. Marek Piestrak, Polska/ZSRR 1978, 95’
Adaptacja jednej z najbardziej znanych powieści Stanisława Lema. Komandor Pirx zostaje kontrolerem androidów przeznaczonych do misji kosmicznych. W czasie lotu do Saturna musi rozszyfrować, ilu członków jego załogi to ludzie, a ilu jest robotami. Film Marka Piestraka (później znanego jako król kiczu w polskim kinie) nagrodzono Złotym Asteroidem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastyczno-Naukowych w Trieście.
godz. 11:30
Milcząca gwiazda (Der schweigende Stern), reż. Kurt Maetzig, Polska/NRD 1959, 93’
Wyprawa kosmiczna na Wenus udowadnia, że niegdyś istniało na tej planecie życie, które uległo zagładzie w wyniku jakiejś tajemniczej katastrofy. Astronauci cudem unikają niszczycielskich sił wyzwolonych przez tytułową Milczącą Gwiazdę.
godz. 15:30
Comic-Con Epizod V: Fani kontratakują (Comic-Con Episode IV: A Fan's Hope), reż. Morgan Spurlock, USA 2011, 88’
Film znanego dokumentalisty Morgana Spurlocka przenosi widza do świata geeków, czyli ludzi niekiedy jakby żywcem przeniesionych ze sklepu z komiksami, który często odwiedzają bohaterowie „Teorii wielkiego podrywu”. Pretekstem do pokazania tej społeczności jest konwent miłośników komiksów. Błyskotliwie zrealizowany film trafnie portretuje zjawiska zachodzące we współczesnej kulturze popularnej.
godz. 19:30
Kongres (The Congress), reż. Ari Folman, USA 2013, 122’
Długo oczekiwany film oparty na motywach „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema. W obrazie Folmana, twórcy słynnego „Walca z Baszirem”, zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją. Grająca samą siebie aktorka Robin Wright mieszka z dala od cywilizacji z dwójką dorastających dzieci. Wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej może zostać „zeskanowana” osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia.
godz. 21:45
Dubel (Double Take), reż. Johan Grimonprez, Holandia/Belgia/Niemcy 2009, 80’
Alfred Hitchock zapisał się w historii kina jako mistrz suspense’u. Do dziś inspiruje filmowców, czego intrygującym przykładem jest eksperymentalny „Dubel”, wielowątkowy kolaż z zakresu popkultury lat 60., mediów, polityki, reklamy i, oczywiście, różnych oblicz samego Hitchcocka.
7 lutego, piątek
godz. 9:30
Zakończenie AFF-Ery Filmowej: pokaz filmów warsztatowych + film niespodzianka
Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, 2-7 lutego 2014
ip/Pałac Młodziezy Bydgoszcz
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |